Aurinkopanelien hankinta

Hankintasuunnitelmissa on aurinkopanelien laittaminen kesämökille; kertoisiko joku kokemuksia , miten monta panelia täytyy ostaa, akuista ja asennuksesta, käytöstä ja hankinnan järkevyydestä.Katolle vai maahan? Pitääkö kaikki puut kaataa lähistöltä?
Mökin rajalle on sähkölinja, mutta liittyminen maksaa 6000€ vuotuiset käyttömaksut. Ollaan vain kuukausi mökillä.
71716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Etsippä tekniikanmaailman numero 10/2001 käsiisi, siinä on panelivertailu ja perusjuttuja aurinkosähkön käytöstä. Paneli paketti maksanee siinä 1000€ verran.

Itse ehdottaisin hankkimaan 3kw perus agrekaatin, n. 500€ ja vapaa-ajan akun. Agrekaatilla akkuun virtaa ja samalla saisi saunavedet pumpattua ja käytettyä muita tarpeellisia sähkölaitteita.

Tee agrekaatille ikäänkuin pieni kellari, niin ei äänetkään häiritse.

Äänestä

Liitteenä hyvä linkki paneeleista ja hinnoista. Muitakin toimittajia tietysti on.
Jos sähkön tarve on vähäinen: tv, valaistus ehkä pieni jääkaappikin, valinta on paikallaan. Kannattaa tutustua kuinka paneeleista saa irti sähköä eri suuntauksilla ja varjostuksilla.

Agrekaatti on tietty toinen meluisampi, ja vähemmän ympäristöystävällinen vaihtoehto.

http://www.y-energia.com/Aurinkosahko/Paneelipaketti/paneelipaketti.html

Äänestä
  • Ei tuo aurinkopanelikaan kovin ympäristöystävllinen ole, sillä se ei koko käyttäikänsä aikana tuota takaisin sitä energiamäärää mitä sen valmistaminen on kuluttanut.

    Äänestä

Paneliin ei saa tulla varjoja. Jos panelin kymmenistä pienistä kennosta, yksi jää varjoon tilanne on sama kuin kaikki olisi varjossa, eli tuotto romahtaa.

Eli paneli pitää saada sijoitettua niin että aurinko paistaa siihen esteettömästi mahdollisimman pitkään.

Äänestä

Sen verran halpa on toi 6000€ sähköliittymä on että kannatan liittymistä heti.

Mökin arvo nousee enempi kuin liittymä maksaa ja mökin käyttöaikakin mukavuuksien myötä.

Itse liittyisin jos saisin kolmannen naapurin mukaan, kustannukset olisisvat n.8500€.

Äänestä
  • Aurinkopanelit (120w) riittävät keskikesällä, silloin kun sähköä ei tarvita jos on kaasujääkaappi.
    Täysin hukkaan heitettyä rahaa.(1200 Euroa kaikkinensa)
    Terveisin nimimerkki "Vituttaa"

    Äänestä

Peruspaketti:kaksi akkua ja pöytälevyn kokoinen paneli- jääkaappi toimii ja telkkaakin on katottu.Vielä olisi varaa vaikka lampuillekin. Aina on akut yli 90% latauksella. Paneli katolla ja siihen paistaa suoraan n. pari tuntia päivässä.Yhtään puuta ei tarvinnut kaataa.Asennus sujui hurtilla huumorilla ja maalaisjärjellä.SUOSITTELEN!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timo K Lauri kirjoitti:

Hankintasuunnitelmissa on aurinkopanelien laittaminen kesämökille; kertoisiko joku kokemuksia , miten monta panelia täytyy ostaa, akuista ja asennuksesta, käytöstä ja hankinnan järkevyydestä.Katolle vai maahan? Pitääkö kaikki puut kaataa lähistöltä?
Mökin rajalle on sähkölinja, mutta liittyminen maksaa 6000€ vuotuiset käyttömaksut. Ollaan vain kuukausi mökillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu