kauppakirjan teko

pian talon omistajia

En nyt tiedä mihin alueeseen tää kysymys kuuluu,mutta laitan nyt tänne.

Eli,olemme ostamassa vanhaa omakotitaloa,ostotarjous tehty ja se hyväksyttiin.Ei käsirahaa,koska kirjallisen ostotarjoushetkellä tehtiin ehto että maksetaan koko kauppahinta VASTA kun kuntokartoitus on tehty,eli ei siis käsirahaa ollenkaan.Ja ehtoihin myös myyjä itse halusi että kirjattiin se että jos kartoitukses löytyy kosteutta/hometta,niin hinta alenee sen mukaan mitä kustannuksia tulisi remonttiin,mutta jos me emme halua kyseistä taloa,niin kaupat voidaan perua ilman sopimussakkoa,siis jos hometta tm löytyy rutkasti.

Mutta varsinainen kysymys kuuluu näin:
Tiistaina on kartoitus aamulla kl 11,aikaa piti varata 2-4h,jos ei mitää suurta hometta/kosteutta,tai jos lievä vaurio vaa nii heti kaupat ku mahollista,eli kysymys,jos kaikki menee hyvin,nii tilataanko paikan päällä heti myyjänkanssa kaupanteko pvm?koska ke meil o pankissa aika kumminki kauppakirjaa varten.Ja kun asunto on tavallaan tyhjä,sopimukses luki että asunto myydään tuollaisena kun se ny on,eli saadaanko me siis avaimet keti kauppakirjanteon yhteydessä?vaikka meil o 1kk irtisanomisaika täs vuokra-asunnos..?ja me maksamme sen koko kauppahinnan heti paikanpäällä pankissa kun on kaupanvahvistaja ja myyjä ja ostaja paikalla !Vai meneekö siinä oma aikansa ennen ku avaimet saadaa?kun remonttikohde kumminki kyseessä,että olisi 1kk aikaa remontoida se asumiskuntoo ainaki alakerta?vai miten se menee?

Ja kyllä ensiasunnonostajapariskunta kyseessä :) kiitos kovasti jos vaivautuisitte auttamaan

3

1394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostimme

      vanhan talon viime kesänä ja kirjallisessa ostotarjouksessa oli aivan samanlainen ehto. Kuntotarkastus/kosteusmittaus kesti meillä n. neljä tuntia. Mittausten löydöksiin vedoten saimme alennettua hintaa vielä muutaman tonnin.
      Jos teidän valmiiksi varattu aikanne sopii myös myyjälle ja kaupanvahvistajalle, niin eihän sitten ole mitään ongelmaa. Jos ei sovi, niin sitten varaatte uuden ajan pankistanne. Meillä kaupat tehtiin poikkeuksellisesti myyjän pankissa, koska myyjä oli vanha eläkeläismummo, joka halusi hoitaa asian hänelle tutussa paikassa. Vuokra-asuntonne irtisanomisajalla ei ole mitään tekemistä kaupanteon ja avainten saannin kanssa. Irtisanotte vaan asuntonne mielestänne sopivana ajankohtana. Voin kyllä sanoa, että yksi kuukausi on tosi lyhyt aika remonttien tekemiseen, varsinkin jos on tarvis tehdä vähänkään enemmän kuin pientä pintaremonttia.
      Jos myyjä on jo tyhjentänyt asunnon, voitte saada avaimet kaupanteon yhteydessä. Jos taas asunnossa on vielä myyjän tavaroita, on hyvä kirjata kauppakirjaan päivämäärä, johon mennessä asunto on tyhjennettävä ja sakkomäärä, jonka myyjän on maksettava myöhästymisestä. Kaupantekotilaisuudessa maksetaan koko kauppasumma, sekä kaupanvahvistajan palkkio, jonka maksavat myyjä ja ostaja puoliksi.

      • pian talon omistajia

        viestistä,tarpeellista tietoa tuli :)

        joo,tosiaan kaupanvahvistamispalkkion on myyjä luvannut maksaa.
        Asunnon alakerran asumiskuntoon saatavaksi alotetaa kylppäri ja keskeneräsestä makkarirempasta,koska pitäähä siel voida nukkua.tosiaa ku muutetaa sinne virallisen virallisesti,nii remontoidaa loput,eli kyseessä koko elinikämme projekti ;)
        Asunnossa ei ollut tavaraa kuin tiskialtaassa olevat tiskit sekä autotalli täynnä tavaraa,jokka jää meille,näin myyjä sanoi tarjousta jättäessämme.eli tavallaa saadaan siis ehkä avaimet ensviikon aikana,kun perjantaina pitää viim irtisanoa vuokra-asunto!ja lainaa lyhennetää vasta 2.4 alkaen :)


      • pian talon omistajia kirjoitti:

        viestistä,tarpeellista tietoa tuli :)

        joo,tosiaan kaupanvahvistamispalkkion on myyjä luvannut maksaa.
        Asunnon alakerran asumiskuntoon saatavaksi alotetaa kylppäri ja keskeneräsestä makkarirempasta,koska pitäähä siel voida nukkua.tosiaa ku muutetaa sinne virallisen virallisesti,nii remontoidaa loput,eli kyseessä koko elinikämme projekti ;)
        Asunnossa ei ollut tavaraa kuin tiskialtaassa olevat tiskit sekä autotalli täynnä tavaraa,jokka jää meille,näin myyjä sanoi tarjousta jättäessämme.eli tavallaa saadaan siis ehkä avaimet ensviikon aikana,kun perjantaina pitää viim irtisanoa vuokra-asunto!ja lainaa lyhennetää vasta 2.4 alkaen :)

        Kuka sen laatii, ja miten se on muotoiltu? Tällaisella aikajänteellä, eli kappakirjaluonnos tehtynä(?), mutta kirjallinen kuntotarkastusraportti puuttuu, nin teillä on 98% varmuudella edessänne n. 5-10 vuoden oikeudenkäyntirumba...

        Toivottavasti olen väärässä!

        P.S. Kiinteistökaupassa pitäisi AINA käyttää pätevää henkilöä kauppakirjan laadinnassa, kaupanvahvistaja tai pankkineiti ei valvo kummankaan osapuolen etua!!! :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      349
      2081
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1649
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1331
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1181
    5. 143
      1178
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1161
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1082
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1057
    9. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1018
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      972
    Aihe