Huijaus

Oikeutta_

Kuka on korvaus vastuussa ?
Välittäjä ilmoittaa asunnossa olevan vesikiertoinen lattialämmitys ja sitten kaupan tekemisen jälkeen todetaan, että olikin vastukset laatassa. Myyjä on ilmoittanut tiedot oikein välittäjälle ja välittäja on "välittänyt" tiedot väärin ostajalle. Mites paljon tuollaisesta virheestä pitäisi saada hyvitystä ?
Kyseessä suurehko kauppasumma...

6

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys???

      Mitä vahinkoa teille on siitä aiheutunut, jos lattian lämmitystapa on erilainen?

      Siis muuta kuin mielipahaa.

      • jotain rotia

        tietää vesikiertosen ja lämpövastuksiin perustuvan lattialämmityksen eron. Vesikiertonen on huomattavasti mukavampi jaloille ja kulutukseltaan edullisempi.


    • ph

      mitään hyvitystä tuosta saa,ei tuolla ole kyllä oleellista merkitystä kokonaisuuden kannalta koska lämmitysmuodolla ei ole dramaattista eroa asumiskustannuksiin.Ja jos alkaa käräjöimään voi joutua itse maksumieheksi.

      • vai ei ole

        "lämmitysmuodolla ei ole dramaattista eroa asumiskustannuksiin"
        sekö maksaa sinun mielestä ihan saman lämmitätkö sähköllä,vai omasta metsästä otetuilla polttopuilla?????


      • vai ei ole kirjoitti:

        "lämmitysmuodolla ei ole dramaattista eroa asumiskustannuksiin"
        sekö maksaa sinun mielestä ihan saman lämmitätkö sähköllä,vai omasta metsästä otetuilla polttopuilla?????

        Välitysliike saattaa olla vastuussa, mikäli tieto on annetu väärin jossain todistettavassa muodossa, eli käytännössä kirjallisesti, lisäksi myyntitoimeksiannossa tulee olla maininta lattialämmityksen lämmitystavasta. Mikäli sähkösäätöisen lattialämmityksen ohjausyksikkö on selvästi näkyvillä, eli nähtävissä irroittamatta mitään huoltoluukkuja tms, niin ostaja on laiminlyönyt velvollisuutensa tutusta kohteeseen huolellisesti, mikä vuorostaan alentaa korvauksen määrää.

        Toki omasta metsästä saatavat puut ovat sähköä edullisempi lämmönlähde, toisaalta aloittaja puhui merkittävästä kauppahinnasta, eli käytännössä vähintään 500.000 €, joten aika ison omakotitalon tätyy lämmetä pelkästään lattialämmityksen voimalla, ennen kuin virhe on merkittävä. Ja sellaisessa tapauksessa tulee sitten harkintaan oman metsän riittävyys, puiden hankinnassa välttämättömien koneiden aiheuttamat kustannukset, käytettyjen puiden markkina-arvo myytäessä ne ulkopuoliselle taholle, sekä hakuu-alueen uudelleen istuttamisen aiheuttamat kulut jne..

        Oikeuskäytäntö on suosinut noin kahden vuoden asumiskulujen erotuksen korvaamista tällaisissa tapauksissa. Joten jos kyseessä on pelkkä kylpyhuone, niin puhutaan sadoista euroista, jos iso omakotitalo kyseessä vosi olla enintään muutaman tuhannen euron korvaus.

        Mutta oikeuslaitos päättää jokaisesta tapauksesta erikseen, joten haaste vireille ja korotus omaan oikeusturvavakuutukseen, tulee nimittäin varsin kalliiksi hävitä juttu, tai edes omien kulujen maksaminen.


    • Hieno homma!

      Putkien puuttuminen laskee kotivakuutuksen hintaa. Ainakin näin tänään Pohjolassa, kun ostin vakuutuksen. Ovat huomanneet, että noita putkia pamahtelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      113
      6487
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      367
      5887
    3. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      35
      4384
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3625
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      71
      3594
    6. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      111
      2816
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1975
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1826
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1644
    10. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      12
      1597
    Aihe