Hei kaikki ihmiset joka olette päässeet opiskelemaan maantiedettä yliopistoihin!!Kuinka paljon ja kuinka kauan luitte pääsykokeisiin?Kuinka paljon painotetaan esim. karttojen piirtämistä tms.?
Maantiede
Sophy
3379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eri yliopistoilla taitaa olla hieman erilaiset vaatimukset pääsykoekirjojen suhteen. Helsingiin vaadittiin ainakin vielä viime keväänä lukion asioiden hallintaa. Mitään aikaa lukemiselle ei voi asettaa. Lukion asiat kannattaa kuitenkin hallita suht hyvin ja niin, että koet ymmärtäväsi ne myös. Kannattaa lukea ja ajatella asioita myös laajemmin. Vanhat pääsykokeet antavat suuntaa kysymyksistä. Helsingin yliopiston sivuilta pitäisi löytyä myös niitä.
Hyviä ohjeita pääsykokeisiin löytyy esimerkiksi MAO:n sivuilta abi-infosta:
http://www.helsinki.fi/jarj/mao/opiskelu/abiohje.html
Niitä voi soveltaa muuallekkin.
Pääsykokeet ovat muuttuneet yhä soveltavampaan suuntaan, mikä kannattaa pitää valmistuessa mielessä.
Kartoista kannattaa opetella ainakin eri projektioiden merkitys jne. Afrikan maitten paikkojen muistamista tuskin edellytetään.
Itse opiskelen yhteiskuntamaantiedettä, mutta kävin myös maantieteenkin pääsykokeessa, jossa muistaakseni oli kaksi esseetä, 10 oikein/väärin väittämää, sananselityksiä sekä muutama diagrammi, joista piti päätellä mitä ne esittävät.