Miten pääsen eroon vieraskielisistä sähköpostiviesteistä. Osaan poistaa heti, mutta uusia tulee jatkuvasti.
Joukossa on toisille suomalaisille osoitettuja ja tulee omaan postiini.
En ole aivan alitteleva käyttäjä, mutta iäkäs ja tekniikka ei ole halussa kuten nuoremmilla.
Outlook ongelma
5
207
Vastaukset
- .
Ota käyttöön vaikkapa Gmail, johon voit luoda itsellesi haluamasi osoitteen.
Nykyinen osoite on päässyt leviämään ties minne.
https://www.google.com/accounts/- .
Tosin liittymäsopimuksesi lukemalla näet, että voit luoda uudella sähköpostitilillä itsellesi uuden sähköpostiosoitteen tai useampia nykyiseltä liittymäoperaattorilta.
- kertoi jo...
jota kukaan ei viitsinyt kertoa...
On se, että joudut nyt tekemään pienen operaation jos haluat niistä posteista eroon.
Tässä vaihtoehtoja:
1. avaa tosiaan uusi posti tuonne gmailiin. Ihan suomeksi se on mutta se osaa laittaa nuo roskapostit heti roskiin, etkä niitä näe. Tässä sinulle linkki rekisteröitymiseen:
https://www.google.com/accounts/NewAccount?service=mail&continue=http://mail.google.com/mail/e-11-11947452080e8a98a692...
2. Lataa ja asenna roskapostin suodattaja ohjelma, kuten SPAM ASSASSIN, tai muu vastaava. Outlook ei osaa tuollaisia kommervenkkejä...
3. asenna itsellesi vaikka thunderbird niminen sähköpostiohjelma. Siinä on oppiva roskapostisuodatin. Asennukseen ja säätämiseen pyydä "naapurin nörtin" apua, eli ota avuksi joku tuon asian osaava. Itse käyttö on kuitenkin helppoa. Tästä voit sen ladata itsellesi: http://www.mbnet.fi/Apaja/kopioi.asp?Tiedosto=/0/0/TB30FI.EXE - toivottavasti linkit toimii..
Tämä on valitettavaa, mutta totta roskapostin osalta. älä ihmettele jos saat vihaisia vastauksia ympäri maailmaa, joku on käyttänyt roskapostin vastausosoitteena omaa osoitettasi. Tämä on ihan mahdollista.
Toivotaan, että saat asian kuntoon :)
Terveisin: vertaisohjaaja Veksi Klikkaa viestiä, niin että lähettäjän nimi tulee siniseksi.
Viestin yläpalkissä lukee Viesti ja sitten Torju tämän lähettäjän viestit...
Klikkaamalla sitä torju lähettäjältä ei tule lisää roskapostia.- hölöttäjä2010
ja kuinkahan monta sataa kertaa sitäkin saa tehdä, ennekuin moinen saasta loppuu..
Helpommalla pääsee kun laittaa oppivan roskapostisuodattimen tai muuta vastaavaa kuten tuo kertoi jo heppu sanoi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1694300Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan532460Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va232282Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581847Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3741752Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221479Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi611474Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy811375Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1021307Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1571221