Taloyhtiömme pihalta pitäisi hävittää 15 Terijoensalavaa, jotka on istutettu 3v sitten. Puut on istutettu aivan liian lähelle rakennuksia ja istutusvälit ovat liian pienet. Miten parhaiten pääsemme eroon puista ja myös niiden juurista?
Terijoensalavan hävittäminen
14
23374
Vastaukset
- O-mukulakiurunkannus
Voi harmi! Niin hieno puu kuin terijoensalava onkin, ei se sentää todellakaan minne tahansa sovi. Sääli puita! Ottakaa niistä kuitenkin alkukeväästä oksia veteen juurtumaan, niin saatte uusia parempaan paikkaan.
Kuolemaan ne saa vain kaulaamalla. Rungosta kuoritaan vähintään parinkymmenen sentin matkalta kaikki kuori pois. Keväällä ne todennäköisesti kuitenkin tekevät lehtiä normaaliin tapaan, koska rungossa ja oksissa on evästä varastossa. Kun nilan kautta kulkeva yhteys juuristoon on poikki, juuret eivät saa lehtien tuottamaa energiaa ja lehdet eivät saa maaperästä vettä ja ravinteita. Tuloksena on sekä maanpäällisen osan että juuriston kuolema. Kunnia terijoensalavien muistolle! R.I.P.- Tehtäväksi saaneena
Kuinkahan kauan menee ennenkuin salavat ovat kuolleet tällä menetelmällä? Haavan kuolettamiseen menee kolme vuotta. Olemme miettineet myrkyttämistä Ekoplugilla, muita kasveja pihassa ei ole.
- myrkyttäjä.
Tehtäväksi saaneena kirjoitti:
Kuinkahan kauan menee ennenkuin salavat ovat kuolleet tällä menetelmällä? Haavan kuolettamiseen menee kolme vuotta. Olemme miettineet myrkyttämistä Ekoplugilla, muita kasveja pihassa ei ole.
round up on kans hyvää tavaraa
- V
Tehtäväksi saaneena kirjoitti:
Kuinkahan kauan menee ennenkuin salavat ovat kuolleet tällä menetelmällä? Haavan kuolettamiseen menee kolme vuotta. Olemme miettineet myrkyttämistä Ekoplugilla, muita kasveja pihassa ei ole.
Ehdottomasti kannattavinta on tehdä toimitus ilman myrkkyjä, kun se kerran on helposti mahdollista. En usko salavien olevan yhtä elinvoimaisia kuin itsestään paikalle kylväytyneet haavat.
Itse en ainakaan omaan kotipihaani myrkkyjä laittaisi tässä tarkoituksessa. Puiden myrkyttäminen kun ei ole yhtä yksinkertaista kuin pienten rikkakasvien. Vaikeinta puiden poistamisessa on joka tapauksessa niiden kantojen ja juuristojen kaivaminen ulos maasta, jos haluatte istuttaa tilalle jotain muuta. Siitä ei pääse eroon vaikka myrkkyä käyttäisikin. - Anonyymi
myrkyttäjä. kirjoitti:
round up on kans hyvää tavaraa
Samalla voi lähteä muutkin kasvit ympäriltä 🤔
T. Kunhan vastasin
- se voi olla
Minä kaulasin 40 cm ja taas seuraavana vuonna kaulasin vähän syvemmältä ja vielä pitemmältä vaan aina se onneton kasvoi. Lopulta sahasin juuresta poikki ja voitelin kannon Round-upilla - jo tokeni. Juurella ollut kukkapenkki oli täynnänsä salavan juuria, niitä sai nykiä vielä vuosien päästä kun eivät maatuneet sovinnolla. Pienelle pihalle en istuta enää ikinä!
- ...
Jos ei ne kolmea vuotta kauempaa siinä ole kasvaneet, niin eiköhän nuo vielä kaivamallakin pois saa (popcatilla ainakin lähtee, jos ei miehiä lapion varteen löydy). Itse ainakin yksinkertaisesti siirtäisin ne parempaan paikkaan.
- Könkerö
Milloin salavat kannattaa leikata täällä Pohjanmaan korkeudella? Ovat taas ryöhähtäneet korkeiksi ja lehtiä varisee naapurinkin puolelle..
- Sudenjälki
Itse sain 30v pihlajan, joka on todella sitkeä puu, kuolemaan kun moottorisahalla mahdollisimman lyhyeen kantoon ja musta 65 l saavi päälle vuodeksi. Ei saanut yhtään valoa joten ei pystynyt yhteyttäkään. Tosi helppo ja tehokas tapa.
- Anonyymi
Onko terijoensalava hyvä polttopuu?.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko terijoensalava hyvä polttopuu?.
Kyllä vain, suorastaan loistava.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko terijoensalava hyvä polttopuu?.
Onhan se muiden puiden seassa..
- Anonyymi
Toi sudenjälki juttu oli mun. Todella tehokas. Jos isompia määriä niin helpoin on pressu ja oäälle 15 cm hiekkaa. 2 vuotta riittää.
- Anonyymi
Tuo Terijoensalava roskaa muuten paljon. Pudottaa hirveästi oksia pihalle :D
Muuten kiva nopeasti kasvava puu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869