Nightwish uutisia
http://elisa.net/uutiset/viihde/?id=43887
"Seuraava maailmankiertue saattaa käynnistyä Los Angelesista kesällä 2011"
Ja taas yritetään kaupata uutta hevipoppia ameriikan ihmemaahan.
"Kiertueen varustetaso olisi aiempaa isompi"
Kas kun oli arvattavissa, mikäs siinä enemmän tehosteita ja romua lavalla niin
sillä voidaan peittää uuden laulajan ammattitaidon puutetta.
"Pitkä tauko on ollut tarpeen mm. siksi, että yhtyeen vokalisti Anette Olzon voi keskittyä oman sooloalbumin tekemiseen ja markkinoimiseen"
Haha, tämä on hyvä hmmhhm sooloalbumin tekemistä ja MARKKINOIMISTA.
Katsotaanpas blogia
Anette kirjoittaa mm. seuraavaa
"I am so tired"
Tämä ei ole yllätys, pikku Anette on AINA väsynyt, ei auta vaikka kuinka paljon laiskottelee ja lepää.
Sitten on sushin syöntiä ja urheilua telkasta, jääkiekkoo laskettelua.
Mutta jotain täältä nyt puuttuu, en löydä MITÄÄN mainintaa siitä soololevystä tai edes siitä että sitä joku on tekemässä ??
Taitaa olla nyt niin että hölmöä Suomimediaa vedetään nenästä oikein kunnolla, he nekö tosiaan luulee että sieltä on joku soololevy tulossa:D
Mitähän se meinaa oikein selitellä sitten kun totuus paljastuu, varmana jotain tyyliin "en mää viittinykään sitä tehdä kun Tuomas ois mulle suuttunu" :P
http://elisa.net/uutiset/viihde/?id=43887
"Seuraava maailmankiertue saattaa käynnistyä Los Angelesista kesällä 2011"
Ja taas yritetään kaupata uutta hevipoppia ameriikan ihmemaahan.
"Kiertueen varustetaso olisi aiempaa isompi"
Kas kun oli arvattavissa, mikäs siinä enemmän tehosteita ja romua lavalla niin
sillä voidaan peittää uuden laulajan ammattitaidon puutetta.
"Pitkä tauko on ollut tarpeen mm. siksi, että yhtyeen vokalisti Anette Olzon voi keskittyä oman sooloalbumin tekemiseen ja markkinoimiseen"
Haha, tämä on hyvä hmmhhm sooloalbumin tekemistä ja MARKKINOIMISTA.
Katsotaanpas blogia
Anette kirjoittaa mm. seuraavaa
"I am so tired"
Tämä ei ole yllätys, pikku Anette on AINA väsynyt, ei auta vaikka kuinka paljon laiskottelee ja lepää.
Sitten on sushin syöntiä ja urheilua telkasta, jääkiekkoo laskettelua.
Mutta jotain täältä nyt puuttuu, en löydä MITÄÄN mainintaa siitä soololevystä tai edes siitä että sitä joku on tekemässä ??
Taitaa olla nyt niin että hölmöä Suomimediaa vedetään nenästä oikein kunnolla, he nekö tosiaan luulee että sieltä on joku soololevy tulossa:D
Mitähän se meinaa oikein selitellä sitten kun totuus paljastuu, varmana jotain tyyliin "en mää viittinykään sitä tehdä kun Tuomas ois mulle suuttunu" :P
Vastaukset 34
Vanhimmat
Aika ala-arvoinen keskustelun aloitus. Nälvimistä lähinnä.
Mitä sitten pyrin sanomaan? Kannattaisi panostaa vähän paremmin viestin sisältöön ja tehdä siitä asiallisemman kuuloinen, niin sinut voisi ottaa myös vakavasti.
En ole puolueellinen bändiä kohtaan, vaan ihan tavallinen ohikulkija. Jos tämä nyt sitten oli tarpeellista edes sanoa.
kirjoitan tälle palstalle ensimmäistä kertaa jos tämä nyt on edes tarpeellista sanoa, enkä ole myöskään puolueellinen. Mutta aloitushan oli hyvä ja asiallinen ja osoittaa selkästi bändin monet ongelmat.
Olen samaa mieltä fangorndin kanssa. Ei ollut kovin asiallinen aloitus.
"sillä voidaan peittää uuden laulajan ammattitaidon puutetta"
"Haha, tämä on hyvä hmmhhm sooloalbumin tekemistä ja MARKKINOIMISTA."
"pikku Anette on AINA väsynyt"
"nekö tosiaan luulee että sieltä on joku soololevy tulossa:D"
"Mitähän se meinaa oikein selitellä sitten kun totuus paljastuu, varmana jotain tyyliin "en mää viittinykään sitä tehdä kun Tuomas ois mulle suuttunu" :P"
Jep, tämä on nälvimistä. Ei asiallista. Tai aikuismaista.
on havaittavissa, mutta asiaa silti. Uuden kiertueen massiiviset lavarakennelmat kertovat mihin suuntaan Nightwish on menossa ja sehän on näkynyt jo aiemminkin. Marco on kertonut haastatteluissa että hän on alkanut laulaa yhä enemmän kun Tarjaa ei ole (mikä ei ole huono asia) ja kun lavalla on lisää rekvisiittaa ja mahdollisesti myös muita soittajia niin siinä menee sitten keskinkertainenkin laulaja mukana.
Ja mitä tulee Anetten soololevyyn niin eiköhän se olisi aika tunnustaa ettei sellaista ole tulossa.
Pointti oli se, että viestissä oli asiaa, mutta se ilmaistiin asiattomasti.
seuraavalle kiertueelle. Johan se on nähty että tämä Anne vai mikä Annifrid sen nimi nyt oli, astui liian suuriin saappaisiin. Ei siitä tullut mitään, kaikkihan sen näkee ja ennen kaikkea kuulee. Ei se osaa laulaa Nightwishin hittejä, koska ääni ei riitä. Ihan tyhmää tällainen touhu. Antaisi Tuomas sen mennä ja palattaisiin taas normaaliin päiväjärjestykseen. Tämä siis minun mielipide.
Jos Tuomas Holopainen haluaa koulutetun sopraanon uusiin biiseihin, hän saa sellaisen 110% varmuudella. Tällainen laulaja löytyy puhelinsoiton päästä bändistä, mutta hän EI OLE TARJA TURUNEN .
tule, mutta se johtuu taas siitä että Tarja saa soololevyt tehtyä kun taas ruotsalainen ei.
laulaa myös scorppareiden uudella levyllä
Tarja laulaa skorppareiden levyllä. Big deal. Yhden raidan taustalaulajana.
sanoo ettei Tarjan esiintyminen Scorpionsin levyllä ole oikeasti kova juttu kertoo ettei kyseinen henkilö taida ymmärtää musiikkibisneksestä yhtään mitään. Sillä tulee olemaan tosi kova promootioarvo, varsinkin kun nimi mainitaan sinkun kannessa ja eri yhteyksissä ympäri maailmaa.
Tai sitten kaikkia ei yksinkertaisesti kiinnosta, jolloin se ei ole heille kova juttu.
Jos joku juttu ei ole yksittäiselle henkilölle merkityksellinen, se ei silti tarkoita, että kyseinen asia olisi millään tavalla mitätön, merkityksetön tai säälittävä yleisellä tasolla.
En sanonut mitään tuon tapaistakaan. Puhuin juurikin niistä yksittäisistö henkilöistä, joille ei merkitse mitään Tarjan ura.
sitä samaa,että yhtään kertaa ei blogissaan Anette puhu tuostas soololevystään ,minusta ihme juttu taitaa levyn tuottaja olla perunut koko jutun
mutta kysytään Jurrilta eiköhän saada asiasta varmuus ja hyvä selitys ;))
jääkiekkoa (Ruotsi 3 - Suomi 0) ja muitakin olympialajeja - Ruotsihan sentään tekee hyvää jälkeä ja heillä on monia taistelijoita esim. hiihtolajeissa. Samaa ei voi sanoa Suomen maitojunalaisista.
Mitähän pahaa siinäkin on että syö sushia, ja katselee telkkarista olympialaisia. Niin kai tekee suurin osa suomalaisistakin
joku ruotsalainen kommentoimaan -ooo-
Olisi hyvä että hieman lukisit mitä aihetta käsitellään ennenkuin alat poraamaan.
Kysymys ei ole suoranaisesti sushin syömisestä vaan siitä missä sen soololevy viipyy.
Mitä jääkiekkoon tulee niin ruotsalaisethan ovat katkeria kun Suomi meni häviämään:)
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1976855
Hurreja ei voi koskaan miellyttää. Niitä vituttaa jos ne voittaa ja jos niille häviää niin sitten niitä vasta vituttaakin:P
Jos tuota aloituskirjoitusta katsoo niin paha on sanoa mikä oli aihe ja mikä oli pointti. sivuttiin ainakin viittä tai kuutta eri aihetta. yksi niistä oli Anetten jääkiekon katselu.
Mutta eihän sillä muuta tarkoitusta ollut kuin nälviminen
toistaa tämä pointti
"MISSÄ SEN SOOLOLEVY VIIPYY"
monta kertaa ennenkuin menee jakeluun, jotkut on vaan niin tyhmiä, tai tuo luetun tekstin ymmärtäminen ei ole niitä vahvimpia puolia.
Tuutko vielä kysymään että mikä oli se pointti?
blogissa ei mainita levystä sanaakaan ?
Aloitusviestin pointti oli nälviminen. Näin minä sen ymmärsin. Ei se tee soololevystä viestin pointtia, että se mainitaan otsikossa, puolivälissä ja aivan viestin lopussa, kun mukaan on ängetty muidenkin uutisoitujen aiheiden nälviminen.
Hyvin on puhekieli käytössä netissäkin, kun ihan henkilöistäkin käytetään sanaa "se", jolla yleensä viitataan eläimiin. Noh, ihana on tämä suomen kieli.
sanan käytöstä yleensä olin kerran yhdessä perheessä kylässä ja rouva sanoi että missäs se meidän kakara viipyy, ruoka jäähtyy ja sihen tuli sitten heidän koiransa ja rapsutin sitä kaulasta jolloin rouva sanoi minulle "eikös HÄN olekin ihana" ;))
Täällä Anette fanit alkaa keskittymään mieluummin suomen kielioppiin kuin siihen tosiseikkaan ettei sitä kuuluisaa soololevyä olekaan tulossa. Nooh kielioppihan on aina kiinnostavaa, joskus melkein yhtä kiinnostava puheenaihe kuin sushin syönti.P
jatkossa keskittyä kielioppiin sillä uudessa blogissa paljastuu seuraavaa
"Some of you have asked me about whether or not I will release any solo album.
I have decided to not release any solo."
Just, taisi olla kallis kokeilu tuo sooloura heh ja Tuomaskin taisi haastattelussa todeta että "Anette tekee soololevyn kun hän tarvitsee tuloja tauon aikana" :)
paskanen loppu
palkkaa maksa tyttöraasulle, kun joutuu lisätienestejä hankkimaan soololevyllä? Törkeätä, mutta niin oli kyllä törkeätä antaa potkut ihanalle Tarjalle ja samalla suistaa yhtye keskinkertaisuuksie sarjaan. No, sattui omaan nilkkaan tällä kertaa.
tietää millainen sopimus on Anettella ja Tuomaksella?
Niin kävi Tarjalle, ahnehti ja kuvitteli itsestään liikoja. Nyt sitten ruikuttaa taustalaulajana.
Käsittääkseni samantapainen kuin Tarjalla, sillä tämä ei ollut koskaan Scene Nationin jäsen. Mutta tämähän on niitä asioita, joka ei meille kuulu.
saa esiintymisestään levyllä sievoisen summan sillä mainitaanhan hänen nimensä sinkun kannessa
"Mutta tämähän on niitä asioita, joka ei meille kuulu."
Eikö, minä olen aina kuvitellut että Nightwish on bändi jolla ei ole mitään salattavaa.
On avoimia kirjeitä, kirjoja, haastatteluja, dokkareita joissa pestään kaikki likaapyykit ihan avoimesti.
Eihän ne tietysti meillä kuulu.
niiden kaapeista tupsahtaa vielä esiin vaikka minkälaisia luurankoja ;))
Minkään yhtiön tai kenenkään henkilön raha-asiat tai työsopimkset eivät ole yhtä julkista tavaraa kuin verotiedot. Olkoonkin kyseessä maailmankuulu soittokunta.
On muuten aika vitsikästä, että fanit luulevat, että kun niissä dokareissa (sic!) ja kirjasepustuksissa on mukana vähän bändin kannalta vähemmän imartelevaa puolta, niin sitten olisi muka oltu niin avoimia ja rehellisiä. Ei se niin mene!
Niitä rumimpia juttuja ei ikinä kerrota julkisuuteen, ne jäävät tasan bändin jätkäporukan sisäisiksi. Yrjöjurrihan on joskus valottanut tätä puolta alan "jätkämoraalista". Porukan kesken sopii kyllä rehvastella, mutta "päivänvalossa" mitään kumppaneiden pettämisiä ja irstailuja ei ikään kuin ole olemassakaan silloin, kun niistä ei kerran puhuta. Ja jos nyt jotain joskus ilmi tuleekin, niin "se on muijan vika, jos ei ymmärrä, mitä hommaan kuuluu luontaisoikeuksina".
Tuo logiikka ei kyllä mene minulle ikinä jakeluun ja hyvä niin. Onneksi olen ymmärtänyt pysyä "alan miehistä" erossa.
Täytyy vain ihmetellä rockalalla toimivien naisten kärsivällisyyttä. Tarja Turusen housuissa minä olisin varmaan jäänyt jo ensirundin ensimmäisellä Essolla kyydistä! :-D