Mun 200 dieselin mittarissa on 448 tuhatta eikä aiemmasta historiikista ole hajuakaan.Milloin nokkaketju ja -rattaat tulisi vaihtaa.
Olis meinaan kiva tietää vähän ennen kun...
Peräkin vähän jollottaa ja kun katsoin perän öljyt niin se oli tuupattu täyteen molyvaseliinia eli ääniä vissiin on yritelty peitellä.Pitäiskö pistää vahinko kiertämään vai korjaanko hiljaisuudessa?
Olis meinaan kiva tietää vähän ennen kun...
Peräkin vähän jollottaa ja kun katsoin perän öljyt niin se oli tuupattu täyteen molyvaseliinia eli ääniä vissiin on yritelty peitellä.Pitäiskö pistää vahinko kiertämään vai korjaanko hiljaisuudessa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo salaa muilta johto tähteesi todellinen kunto, yleensä mitä voit sanoa on öljynvaihdot ja etujarrupalat on vaihdettu muuta ei ole ollut ja kuluttaa 6 litraa satasella,
aja vaan...500 tuhatta puuttuu kuitenki mittarista,mutta ei se haittaa! 2miljoonaa ku tulee täyteen ni mittaa ohivuodot ja laita uus ketju(niitattu). vaiha öljyt säännöllisesti(10-15000) ni kyllä se naulaa maailman loppuun asti.
nim. aurinko sammuu ennenkö rönttä tien päälle..=)
Minä vaihtaisin jakoketjun pikimiten. Ainakin vanhempiin dieselimersuihin annettiin ohjeeksi, että kun nokka-akselin kiertää ajoitusmerkkiin, ei kampiakselin merkit saisi heittää kuin 2 astetta.
Minä tarkistin jakoketjun, kun olin ajanut 123:lla 450tkm ja merkkien ero oli noin 4 astetta. Ketjun vaihdoin, rattaat kestää useamman ketjun ajan. Ei tartte koneesta avata, kun venttilikopankansi vaihtoa varten. Jos sormesi ovat iltaisin aina mustat, vaihda itse, jos ei niin vie jonnekin MERSU-korjaamolle, kestää ammattimieheltä työ vartin-puolituntia = ei tule kovin kalliiksi.
124-mersujen vetopyörästöjen stefat alkavat vuotaa vanhemmiten, kai sinne siksi joku on jotain rasvaa tunkenut. Tarttis vaihtaa vetareiden ja kardaanin suu aukon stefat ja pestä perämurikka sisäpuolelta ja laittaa uudet öljyt, samalla ehkä vois vähän suu aukon laakeria kiristää jos on tarvetta. Tolla vaseliinivoitelulla se on kyllä voitu pilata, mutta sen murikan voi kyllä vaihtaa...