määräala on pantattu tai muuta rasitetta, voidaanko joku osa myydä tilasta määräalana ja rasituksista vapaana. Tai ainoastaan rasiteettomasta tilasta voidaan lohkoa määräala myytäväksi.
Jos se tila mistä lohkotaan
miten käy...
1
416
Vastaukset
Määrä-ala myydään aina vapaana rasituksista (sama koskee määräosaa), ja se vaatii emäkiinteistön pantinhaltijoiden suostumuksen.
Rasitteiden suhteen on enemmän vaihtelua, jos naapurin tieoikeus koskee juuri muodostettavalla määräalalla sijaitsevaa tietä, niin rasite jää voimaan, muuten ei jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 987063
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524826- 764477
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?664139- 1324138
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263158Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82878- 392438
- 472337
- 2092248