Monnien yhteensopivuus

>o

Hei! Pikainen kysymys, eli voiko maatiaispartamonnin ja haarniskamonnin sijoittaa samaan 240l akvaarioon? Muun kalaston puolesta mahtuisivat kyllä, mutta sopivatko yhteen vai tuleeko tappelu? Entä onko mahdollista että voisivat risteytyä keskenään? Vai sopisiko nykyisen partiksen kaveriksi paremmin 6 pandamonnista?

4

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >o

      Niin ja vielä monnisista sen verran, että kuinka tarkkoja ovat pH:n suhteen? Tällä hetkellä pH on aika tarkasti 7,5 ja kokonaiskovuus siinä 14dh, kovuus lienee ok kunhan on alle 20dh mutta mites pH kun toisissa lähteissä monnisilla ylärajana suositellaan 7,2 ja toisissa 7,5? Miten vaikuttaa parin desimaalin verran liian emäksinen vesi? Onko kellään tietoa? Lisään ruokasoodaa vedenvaihtojen yhteydessä aina samat 1/2 tl per 10l joten pH:n ei pitäisi paljon heilahdella. Uskallanko siis hankkia monnisia platyjen, millisten ja partamonnin kaveriksi 240 litraiseen akvaani? Vai ostanko suosista haarniskamonnin joka ei ole niin kranttu veden suhteen?

      • fish KING

        Jos pandamonnisia tarkoitat, pH 6-8
        Lämpötila tärkeämpi, ei saa nousta koskaan yli 25C, mites kesähelteillä :/

        Montako kalaa sulla siellä on, lajeittain?
        Mikä suodatin?


    • fish KING

      - mitä muuta kalastoa pohjan tuntumassa on, noita vois hankkia muutaman lisääkin, olekelevat mielellään pienessä porukassa, jos akvaasi mahtuu
      - ei tule tappelua, jos muu kalasto on sopuisa ???
      - eivät risteydy keskenään :) platyt ja miekkapyrstöt taas helposti 8/
      - jos pohjahiekka on raekooltaan 0.5-1.2mm, monnisia vähintään 10kpl

      • >o

        Kiitos vastauksista! Toi 6-8 kuulostaa jo paljon paremmalta, paikallisen eläinkeskuksen sivuilla oli yleisesti annettu monnisten suosituksiksi pH 6,5 - 7,2 ja faunattaren sivuilla puolestaan 6,0 - 7,5.
        Lämpötilan kanssa ei liene ongelmaa, ilmalämpöpumppu pitää kämpän kesällä suht viileänä. Toisaalta jokin muu monninen voisi olla parempi niin olisi edes aste enemmän liukumavaraa. Tähän asti akvan lämpötila on pysynyt varsin tarkasti 24 asteessa.
        Tällä hetkellä suodattimena on Eheim 2012 joka tuli akvan mukana, ko. suodatinhan on max 200 litraiselle mutta myyjä aikoinaan vakuutteli että olisi riittävä mikäli ei hanki tonkijoita tai kultakaloja. Nykyisellä kalastollani olenkin pitänyt akvaarion hieman vajaana, hieman alle sen 200l, mutta nyt ajattelin että voisin pikku hiljaa lisätä loput 40l ja hommata lisää asukkaita. Onko suodatin tosissaan riittävä vai pitääkö hankkia tehokkaampi? Tähän asti ainakin toiminut kiitettävästi.
        Nykyiset asukkaat:
        8 x aikuista platyä arviolta 10 pientä
        4 x miljoonakalaa (aion
        1 x maatiaispartamonni (n.7cm)
        1 x omppu
        Kaiken kaikkiaan sopuisaa väkeä, tosin platy-ukot rasittavia vonkaajia ;) Olen oikeasti ajatellut etsiä niille uuden kodin koska keltaisia ja mikkihiiriplatyjä alkaa olla ihan tarpeeksi. Miljoonakaloja haluaisin (ja pitäisi) hankkia edes pari lisää jostain kun alkuperäisistä kuoli useampi. Sama juttu kun hain pari uutta samasta liikkeestä, kaikki pitäisi oleman kunnossa mutta silti. Pitkällisen tiedustelun ja hiostamisen jälkeen myyjä myönsi että liikkeen kotikasvatteiset millikset eivät ole olleet ihan priimatavaraa.. ovat kuulemma niin tottuneet oman akvansa oloihin etteivät kestä muuttoa?? Tukkumillikset taas ovat kuulemma ihan ok joten sain sellaisen kuolleen tilalle.

        Ja sitten päästiin siihen miekkapystöön.. olinkin ajatellut hankkivani pienen parven ko. kaloja, yhden koiraan ja sille haaremin, mutta olin itsekin miettinyt tätä risteytymisasiaa. Ilmeisesti sama jutta millisten ja mollien kanssa? Haluaisin saada akvaariooni muutaman hieman kookkaammankin kalan, mutta en vain keksi miekkapyrstön lisäksi mitään joka sopisi nykyisten kanssa (paitsi monnit). Tuntuu että oikeastaan ainoat mitä voi ottaa lisäksi olisi ehkä juuri ja juuri inkkarit ja monniset mikäli haluaa välttää risteytymishässäkät. Höh. Olisi niiin kiva saada jotain uusia kavereita kun akvaariossakin olisi hyvin tilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe