Hamm.siirtymä

Ah-postimerkit

Hei ystävälliset ihmiset!
Olen mammakeräilijä, joka ihmettelee sellaista sanaa, kuin hammastesiirtymä. Lapenkin isossa luettelossa sellainen maininta on muutamien merkkien kohdalla. Esimerkiksi Lape 1001 Kansainvälinen rauhanvuosi-merkin kohdalla. Minulla on se "hammasmitta", mutta mitä tuo Hammastesiirtymä oikeastaan tarkoittaa; missä siirtynyt? Heh, näin tietämätön sitä voi olla. Mutta eikös sitä sanota, että joka päivä oppii jotain uutta.
Toivon, että täältä löytyisi joku kiva ihminen, joka valottaa tietämättömyyttäni. Ja sitten lähetän monta kaunista ajatusta!

2

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siirtymä

      Siirtymä tarkoittaa sitä, että merkin hammaste on siirtynyt väärään paikkaan. Merkissä siis näkyy osa toista merkkiä ja vastaavasti osa puuttuu.

      • niin se menee

        leikkaus tai paremminkin kohdistus on tavallaan epäonnistunut eli kuvio on jossakin reunassa eli pielessä ja vastakkaisella puolella on sitten paljon valkoista tai jopa toisen merkin reunaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      219
      1917
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      823
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      655
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      651
    Aihe