Hamm.siirtymä

Ah-postimerkit

Hei ystävälliset ihmiset!
Olen mammakeräilijä, joka ihmettelee sellaista sanaa, kuin hammastesiirtymä. Lapenkin isossa luettelossa sellainen maininta on muutamien merkkien kohdalla. Esimerkiksi Lape 1001 Kansainvälinen rauhanvuosi-merkin kohdalla. Minulla on se "hammasmitta", mutta mitä tuo Hammastesiirtymä oikeastaan tarkoittaa; missä siirtynyt? Heh, näin tietämätön sitä voi olla. Mutta eikös sitä sanota, että joka päivä oppii jotain uutta.
Toivon, että täältä löytyisi joku kiva ihminen, joka valottaa tietämättömyyttäni. Ja sitten lähetän monta kaunista ajatusta!

2

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siirtymä

      Siirtymä tarkoittaa sitä, että merkin hammaste on siirtynyt väärään paikkaan. Merkissä siis näkyy osa toista merkkiä ja vastaavasti osa puuttuu.

      • niin se menee

        leikkaus tai paremminkin kohdistus on tavallaan epäonnistunut eli kuvio on jossakin reunassa eli pielessä ja vastakkaisella puolella on sitten paljon valkoista tai jopa toisen merkin reunaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      244
      6176
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      55
      5007
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4306
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3051
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      124
      3042
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      81
      2517
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2466
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1699
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1659
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      69
      1476
    Aihe