Onko kenelläkään kokemuksia mitä kustantaisi laajentaa rintamamiestaloa? Olisimme kiinnostuneita ostamaan talon mutta se on vähän pieni... Tarkoitus olisi purkaa vanha kuisti ja laajentaa sinne sauna, suihku ja uusi sisäänkäynti, myös portaat yläkertaan tulisivat tähän uuteen tilaan. Olisi hyvä kuulla kokemuksia ja mitä tällainen operaatio on tullut maksamaan. Onko jotain erityisen tärkeä jota tulisi huomioida?
Rintamamiestalon laajennus
8
8043
Vastaukset
- masa---82
Rakenna uusi talo. Saat energiatehokkaan rakennuksen, joka on tarpeitasi vastaava. Vieläpä oikein suunittelemalla sen saa yhteen tasoon, niin ei tartte rappusia välissä. Lähiseudulla on kaksikin esimerkkiä, joissa asevelitalon laajentaminen on lisännyt sähkön kulutusta uuden 120neliöisen omakotitalon verran.
- k.j.m
samaa mieltä edellisen kommentin kanssa, että järkevämpää on tehdä uusi. Toki en tiedä alueesi hinta-tasoa, mutta ainakin tässä pk-seudulla saa vanhoista romuista rintamamiestaloista maksaa sen 200te. Sen kun sitten remontoi ja laajentaa menee lähes toinen mokoma. Uudelle saa kuitenkin tonttia sillä vajaalla 100tonnilla ja siihen mökki päälle niin vielä ollaan alle 300 tuhannessa ja varmasti saa hyvän, laadukkaan, kestävän ja sellaisen talon kun haluaa.
Mutta sitten tohon hinta kysymykseen niin täysin mahdotonta on sanoa mitään kun ei edes neliöitä tiedä, mutta jos nyt ei muualla talossa tee hirveästi mitään niin voisiko joku 2000e/m2 olla sinne päin. Silloin voisi hyvällä tuurilla päästä muutamilla kymmenillä tuhansilla sellaisen kylppäri saunan verran. - cfvghmbv
Muistaakseni sen verran maksoi naapurilla vastaava laajennus. Edellisille sen verran, että ei se purkutyökään halpaa ole, jos haluaa uuteen vaihtaa. Jossakin on sitten asuttavakin.
- laajennettu on
Meillä tehtiin joku vuosi sitten laajennus, noin 30m2, sauna, pesuhuone, wc, terassi. Mielestäni tämä on oikein onnistunut ratkaisu. Piirustukset ja luvat teki tuttu melkein ilmaiseksi. Saatiin puutavara tehtaalta pilkkahintaan, laatoitus asevelihintaan, sähköt tutun nettohintaan, putket tukkuhintaan, työt talkoohintaan. Pohja auki kokonaan, saatiin varastotilat kellariin polttopuille, ym. Kaivutyö sukulaisen koneella lähes ilmaiseksi. Harkkomuuraus itse. Puurakentaminen omana työnä. Näin tehden hinnaksi tuli jotain 20000€
Jos kaikki joutuu maksamaan normaalisti, hinta on ainakin kaksinkertainen. Kaikki maksaa, joka ainut nippeli, nappula ja listan pätkä maksaa älyttömästi.
Lattialämmitys tilojen osalta maksaa jotain 2000Kwh vuodessa, ei paha hinta siitä mukavuudesta kun saa katsoa saunan löylyissä ikkunasta, kun ulkona pakkanen paukkuu.
- Lepako
Eli remontoitiin rintsikka, jossa oli alakerta 3h lämmin. Kuisti tehtiin läpimäksi ja sieltä nurkan taakse kiertyvä khh, ph ja sauna uutena osana. Yläkerta lämpimäksi, jonne 2 h ja wc. Kaikkiin huoneisiin vesikiertoinen lattialämmitys ja PILP hoitamaan ilmanvaihdon, käytöveden ja lattialämmityksen. Kompakti paketti tähän tarpeeseen. Kaikki sähköt, viemärit ja vesijohdot uusiksi. Paljon tehtiin itse ja saatiin apua muilta. Rahaan noihin meni n. 60t €. Sinun juttu voipi kustantaa 10-20t € riippuen materiaaleista ja tekijöistä.
P.S. Koittakaa säästää vanhaa ja pitäkää rintsikan vanha tunnelma tallella. Rintsikan remontointi on ekoteko. - gog
Sauna ja pesutilat kuistin tilalle 'reppuun'(katso linkistä). Muu laajennus periaatteella; Hengittävyyttä Ei katkaista maaleilla, muoveilla, koneellisella ilmanvaihdolla, jne.
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Rakenna_hengittavatalo_kappaletavarasta.html - Juupeee
tein muutamavuosi sitten 30 neliön laajennuksen rintamamiestaloon,sauna psh,pkh ja eteinen,khh.Ja se maksoi n,10000€.Tosin kaiken tein itse.Luulisin et nyt joku 15000€ niin saa.
- oikeassa talossa
ja kun on nähnyt laajentamisyrityksen rintamiestalossa pohjois-helsingissä niin enpä suosittele. Siellä seisoo leijonatuulensuojalevyjen varassa ja näky on säädytön!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843462- 252033
- 1941941
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3431338Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell861313Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12945- 82943
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790