Nykyään avast on muuttunut, enkä löydä Suomenkielistä versiota mistään, löytyykö sitä ylipäätään. Rekisteröidyin, mutta mistään ei tule informaatiota kuinka kauan ohjelma on käytössä ym ym sitä vanhaa ilmaista avastia ei vissiin saa enään lainkaan.Sen sai Suomeksi, mutta mistä tämän uuden saa muutettua kotimaiseksi. Ruotsiksikaan sitä ei saa muutettua vaikka kielivalikossa on ruotsi mukana.
avast antivirus 5.0
det gamla var bättre
171070
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei löydy, koska ei ole suomeksi. Jos saatavana olevat kielet sopivat, suosittelen uuteen versioon siirtymistä. Oma koneeni ainakin toimii huomatytavasti sutjaakkaammin nyt kuin avastin! vanhalla versiolla.
Jos haluat suomenkielisen ja ilmaisen virustorjuntaohjelman niin asenna
Microsoft Security Essentials
http://www.microsoft.com/security_essentials/default.aspx?mkt=fi-fi
Kiitti tiedosta, mutta osaatko neuvoa mistä nykyisessä versiossa tietää lisenssin vanhenemisen. Entinenhän oli voimassa 14 kk rekisteröitymisestä onko tämä uusi versio ikuinen ilman mitään uusimisia?
Englannin taitoni on päässyt ruostumaan, mutta jos oletuskieleksi saisi esim ruotsin ei olisi ongelmaa.
En osaa sanoa vielä pelittääkö nykyinen versio paremmin kuin entinen, mutta vanhassa valikot olivat selkeitä.
suomenkielinen avast!
http://www.tietokone.fi/softa/windows/avast_home_edition_4_8_1367
Terv. Maco
Versiossa AVAST 4.8.1368 Home Edition:
Klikkaa hiiren kakkosella tehtäväpalkin " a " -kuvaketta.
Valitse Tietoja ohjelmasta.
Valitse Lisenssiavain.
Saat tarkan tiedon milloin päivitykset vanhenevat.
Valitettavasti en tiedä saako tämän jälkeen enää suomenkielistä versiota.
Kiitos vastauksestasi, asennan ton vanhemman version takaisin kait sen saa vielä päivitettyä, tuo uusi kun on vielä liian uusi vissiin. Itse en muuten edes googlettamalla löytänyt tuon vanhemman latausosoitetta, kiitos vielä kerran.
Annettu vinkki
Microsoft Security Essentials,
http://www.microsoft.com/security_essentials/default.aspx?mkt=fi-fi
vaatinee aluksi englanninkielen taidon. Ainakin siltä näyttää.
http://www.ilmaisohjelmat.fi/microsoft-security-essentials
Testi
Kysyn nimimerkiltä Kolme pistettä:
Mitä pitäisi testata ja miten?
Kerrohan. Menee yli hilseen.E-89
Liikkeessä suositeltiin ettei kannata pitää Avastia, sen tietoturvataso on kai suht. heikko, esim.
verkkopankkia käyttäville ei suositella.
Tuohan on ihan bullshittiä.
Buahaha, varsinaista tuubaa ja puutaheinää samalla kertaa. Tyhmiä kusetetaan ja on kusetettu aikojen alusta saakka ja tullaan kusettamaan maailman tappiin saakka, joka on jo parin vuoden päästä 2012.
Höpsis. Totta kai myyjä myy sulle Nortonin, koska siitä hän saa palkkansa. Olen käyttänyt avastia jo pitkään ongelmitta.
oma fiksuus on tärkeintä tietoturvassa. Itselläni F-secure 2010. Ihan hyvä ja toimiva, mutta en anna henkeäni tämän tietoturvan varaan. Kannattaa aina miettiä mitä clickkaa, millä sivuilla käy ym.
Avast Superantispyware riittänee. Ja F-securesta ja Nortonista löytyy 30 päivän kokeiluversioita. Sitten on myös AVG, kaspersky, Panda. Valikoimaa löytyy, mutta ei nuo pomminvarmoja ole.
Kumpaa suosittelette Avastia vai AVG:tä ?
Kielipaketit-projekti on työn alla siellä ja vähän aikaa saa vielä odottaa,kevätkaudella valmistuvat.