Meillä on Tulikiven kulmamallinen takka. Luukut ovat melko isot, ja puita lisättäessä savua tuprahtaa väkisinkin sisälle. Muuten takka vetää kyllä kohisten. Tulikiveltä saatiin ohjeeksi puita lisättäessä ensin raottaa toista luukkua, sitten sulkea tuhkaluukun ilmanotto ja vasta sitten avata luukut kokonaan. Eli tällöin takka ottaisi ilman luukkujen kautta eikä savua pitäisi tulla sisälle. Jos takka on hiilloksella puita lisättäessä, savua ei tietenkään tuprahda ennenkuin lisätyt puut syttyvät. Ja niin nopeisiin liikkeisiin emme pysty, etteivätkö ensimmäiseksi lisätyt puut jo syttyisi ennenkuin luukut ehtii sulkea. Omasta mielestäni ongelma on luukkujen koko ja muoto, eli ovat edestä "suorat" ja kulmat ovat lähempänä reunoja. Luukun avaaminen "imaisee" savua huoneilmaan. Olemme kokeilleet myös pitää ikkunaa auki puita lisättäessä mutta sekään ei tunnu auttavan. Jotenkin se savu pöllähtää sieltä pesästä silti. Takkaluukkujen yläreunassa on vielä erilliset pienet ilmanottoaukot, jotka Tulikiven uunikirjan ohjeiden mukaan pitäisi avata vasta kun poltetaan hiillosta mustaksi, eli silloin ala-aukot lähes kiinni ja nämä luukkujen aukot auki. Luukkujen aukot tuntuvat kyllä aukeavan itsestäänkin kun luukkuja aukoo, ovat siis sellaiset poikittaiset raot lasin yläreunassa, jotka avataan työntämällä "klipsua" takkaanpäin ja suljetaan päinvastoin. Enimmäkseen emme ole noita luukkuja juurikaan pidelleet, koska Tulikivelta kysyttäessä saamissamme ohjeissa neuvottiin pitämään ala-aukkoja auki ihan siihen asti kun savupellit suljetaan. Liekö niillä siis mitään virkaa alkuunkaan?
Noin muutenkin takka on mielestämme epäkäytännöllisen muotoinen. Pesä on taaksepäin kapeneva, tavallaan kärjistä leikattujen kolmion muotoinen, mikä hankaloittaa puiden asettelua ja kovin pitkiä klapeja ei voi polttaakaan, kun tuli ei saisi palaa kovin lähellä lasisia takkaluukkuja. Kuitenkin pesän tilavin osa on juurikin siinä luukkujen edessä. Puiden polttaminen pystyssä on sellaista akuankkapuuhastelua, eikä tunnu kovin tehokkaalta. Takka tuli "talon mukana" mutta pikkuhiljaa alkaa tuntua että tulisija menee vaihtoon. Aiemmin siinä on ollut kuulemma avotakka, joka ei vetänyt ikinä kunnolla. Talossa on myös puuhella, joka vetää ongelmitta.
Savua tuprahtaa puita lisättäessä
14
15940
Vastaukset
- shormi
ilmeisesti matala talo piipunpituus alle 5m ja sitten suurin syy kokokiven hormi ,-varmat toiminta ongelmat .jatka hormin pituutta noista aluksi
- Savusilakka
Talomme on yksikerroksinen, mutta ei ns. matala. Välikatossa on käyttöullakko, joka nostaa korkeutta. Talo on tasamaalla. Naapureilla näkyy olevan matalammat talot, pitääpä kysyä miten heillä takka käyttäytyy.
Savun tuprahduksella en tarkoita mitään savupatjaa katon rajassa, mutta sen verran sitä kuitenkin tulee, että sisällä haistaa.
- haloo aku ankat
Ihmettelen lämmitystapaa, ei hiilokselle pidä puita heitellä, toisekseen tuollaisessa takassa kannattaa polttaa puut pystyasennossa, voi käyttää pitempiä puita.
Yleensä ikkunan aukaiseminen auttaa, ikkunaa täytyy pitää hetki auki ennen kuin luukkuja aukoo.
Hormin pitäisi olla vähintään kokokiven, jotta veto riittää luukkujen ollessa auki.- Savusilakka
Tulikiveltä kyselimme lämmitysohjeita kun taloon muutimme, ja sieltä neuvottiin polttamaan ensimmäinen pesä hiillokselle ennen lisäämistä. Jos puut laittaa pystyyn, niin lieskat lyö sitten hyvinkin hormia kohti, ymmärtääkseni liian korkeita liekkejä ei saa pesässä olla?
- Savu.kone
Kokeileppa laittaa ilmastointi konetta pienemmälle tai kokonaan pois ja katso tuleeko silloin savut vielä sisälle.
- on ilmastoinin
imuventtiili pelkästään siellä huoneessa aiheuttamassa alipainetta.
- muurari1
Oikein antaa palaa pesällinen alas ennen lisäämistä.
Ikkunan avaamisen jälkeen oletko koittanut avata oikein varovasti suuluukkua?
Taitaa kuitenkin tämä takka olla surkea rimpula-niinkuin se taannoinen avotakkakin-pihakiviksi vaan ja tilalle oikea takka paikalla muuraten.- simppeliä.
Toista pesällistä ei kannata polttaa heti perään, hyötysuhde on heikko, koska edellinen pesällinen on kuumentanut jo uunin sisältä, voi siten vauriottaa takkaakin. Vaan useampi tunti väliä, mielummin aamulla-illalla jos tarvetta on, lämpö ehtii vetäytyä tulipesästä varaaviin rakenteisiin paremmin.
- Savusilakka
simppeliä. kirjoitti:
Toista pesällistä ei kannata polttaa heti perään, hyötysuhde on heikko, koska edellinen pesällinen on kuumentanut jo uunin sisältä, voi siten vauriottaa takkaakin. Vaan useampi tunti väliä, mielummin aamulla-illalla jos tarvetta on, lämpö ehtii vetäytyä tulipesästä varaaviin rakenteisiin paremmin.
että kelien mukaan takkaa on lämmitettävä. Jos haluaa saada siitä minkäänlaista lämpöä irti pakkasella, kaksi pesällistä vaaditaan. Näillä keleillä pesällinen päivässä riittää, mutta tammikuulla poltettiin kaksi pesällistä aamuin illoin.
Savuntuprahdusongelman olemme nyt ratkaisseet niin, että annetaan tosiaan ensimmäisen pesällisen palaa hiillokselle ja sitten ripeästi toimien heitämme parissa erässä useamman puun kerrallaan pesään ja luukku nopsaan kiinni. Näin puut eivät ehdi syttymään ja savun pöllähtäminen sisälle jää tapahtumatta. Sitten vaan ilmanottoluukku alhaalta auki ja puut syttyvät humahtaen. - puulämmittäjä 50v
Savusilakka kirjoitti:
että kelien mukaan takkaa on lämmitettävä. Jos haluaa saada siitä minkäänlaista lämpöä irti pakkasella, kaksi pesällistä vaaditaan. Näillä keleillä pesällinen päivässä riittää, mutta tammikuulla poltettiin kaksi pesällistä aamuin illoin.
Savuntuprahdusongelman olemme nyt ratkaisseet niin, että annetaan tosiaan ensimmäisen pesällisen palaa hiillokselle ja sitten ripeästi toimien heitämme parissa erässä useamman puun kerrallaan pesään ja luukku nopsaan kiinni. Näin puut eivät ehdi syttymään ja savun pöllähtäminen sisälle jää tapahtumatta. Sitten vaan ilmanottoluukku alhaalta auki ja puut syttyvät humahtaen.mukaaan, sillä pikku lisäyksellä että myös "vehkeitten mukaisesti". suomeksi tarkoittaa sitä että tulisija, oikein mitoitettu, on tarkoitettu käytettäväksi niin että poltetaan pesällinen kerrallaan. Lisäpesälliset menee hukkaan kun kivikasa on jo lämmöntalteenottokykynsä käyttänyt ja lisäpesällisen lämpö sujahtaa hormin kautta harakoille.
Jos ei pesällinen aamuin illoin riitä niitä vika on joko kivikasan mitoituksessa eli liian pieni huonetilaan tai sitten asukkaiden vaatimukset on epärealistia- Miksi talvipakkasilla huonelämmön pitäisi olla edes 20C? Tietysti jos mökki on hatara niin karkaahan se lämpö seinänraoistakin - näin myös meillä
puulämmittäjä 50v kirjoitti:
mukaaan, sillä pikku lisäyksellä että myös "vehkeitten mukaisesti". suomeksi tarkoittaa sitä että tulisija, oikein mitoitettu, on tarkoitettu käytettäväksi niin että poltetaan pesällinen kerrallaan. Lisäpesälliset menee hukkaan kun kivikasa on jo lämmöntalteenottokykynsä käyttänyt ja lisäpesällisen lämpö sujahtaa hormin kautta harakoille.
Jos ei pesällinen aamuin illoin riitä niitä vika on joko kivikasan mitoituksessa eli liian pieni huonetilaan tai sitten asukkaiden vaatimukset on epärealistia- Miksi talvipakkasilla huonelämmön pitäisi olla edes 20C? Tietysti jos mökki on hatara niin karkaahan se lämpö seinänraoistakinMeillä myös tulikiventakka joka tupsauttaa savut sisään puita lisättäessä. Koskaan ei ole tullut savut sisään uunia sytytettäessä. Vetää tosi hyvin ja muuta moitittavaa ei ole kuin edellä mainittu.
- Minä vaan
näin myös meillä kirjoitti:
Meillä myös tulikiventakka joka tupsauttaa savut sisään puita lisättäessä. Koskaan ei ole tullut savut sisään uunia sytytettäessä. Vetää tosi hyvin ja muuta moitittavaa ei ole kuin edellä mainittu.
Tämä johtuu ilmanpaineesta. Takka tarvitsee jumalattoman määrän happea jo yksi pesällinen poltettaessa, ja jos korvausilmaa ei tule riittävästi, niin asuntoon syntyy sellainen alipaine, että luukkua avattaessa asunto imaisee takan savuista ilmaa sisäänsä. Ikkunaa vaan reilummin auki jo poltettaessa, jos muu ei auta. Onko teillä muuten korvausilmaventtiili takan läheisyydessä, sellainenkin auttaa. Itse olen kyllä aukonut noita luukkuja, samalla tavalla se ilma ikkunasta tulee kun venttiilistä.
- samaongelma
Ikkunan aukaisu varmasti toimii. Mutta ennen kuin tuollaista hoksasin, hoksasin kuitenkin itse että kun laitoin alaluukun eli ilmanoton kiinni täysin ja avasin pesän ovet alkoi ilma siis virtaamaan pesän ovista tulen suuntaan sitä avatessa :) ei enää pöllähtänyt. Muistaa vaan avata alaluukun täytön jälkeen takaisin :)
- Ahjopoltin
Osat Ahjo pellettipoltin niin ei tarvi puita lisätä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857