Jogurteista

Raskaana oleville suositellaan usein välipalaksi rasvattomia jogurtteja. Itse en tykkää luonnonjogurtista, joten ostan mieluummin maustettuja (saan paremmin alas eikä tule oksennusoloa). Mutta... Ne rasvattomat sisältävät usein makeutusaineita. Osaako joku sanoa jogurtin, mikä on rasvaton mutta ei sisällä makeutusaineina muuta kuin sokeria tai hedelmäsokeria?
162186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Raskauden aikana useimmin käytetyt makeutusaineet (aspartaami ja asesulfaami) ovat täysin turvallisia käyttää. Näin ainakin meidän neuvolassa sanottiin. Sakariinia ja syklamaattia esim taas ei suositella käytettäväksi.

Äänestä

Aspartaami on hermomyrkky. Kun lukee tutkimuksia, tulee väistämättä siihen tulokseen että ei todellakaan kannata koskea. A-jogurtissa on hedelmäsokeria. Mutta osta mielummin vaikka maustamatonta aktiviaa/luonnonjogurttia ja sekoita siihen hedelmäsoseita tai marjoja. Makuun tottuu nopeasti.

Kaikki puolueettomat tutkimukset todistavat aspartaamin haitat, mutta ei yksikään makeutusyhtiöiden rahoittamista tutkimuksista.

Äänestä
  • Joka tapauksessa neuvolasta saamissani papereissa lukee, että aspartaami on turvallinen käyttää. Ja siihen olen luottanut ja uskallan itse luottaa vastakin. Kyllähän sitä löytää joka aineesta ja valmisteesta ihan sellaisia tutkimuksia mitä haluaa löytää ja omaa mielipidettä tukee. Siihen en ota kantaa, miten hyväksi pitkällä aikavälillä yleensäkään lisätyt aineet ihmiselle ovat. Ja lisäaineitahan melkein jokainen sapuska tätä nykyä sisältää.

    Äänestä

  • evalina kirjoitti:

    Joka tapauksessa neuvolasta saamissani papereissa lukee, että aspartaami on turvallinen käyttää. Ja siihen olen luottanut ja uskallan itse luottaa vastakin. Kyllähän sitä löytää joka aineesta ja valmisteesta ihan sellaisia tutkimuksia mitä haluaa löytää ja omaa mielipidettä tukee. Siihen en ota kantaa, miten hyväksi pitkällä aikavälillä yleensäkään lisätyt aineet ihmiselle ovat. Ja lisäaineitahan melkein jokainen sapuska tätä nykyä sisältää.

    Neuvola nyt suosittaa mitä vaan. Myös D2 vitamiinia vauvoille vaikka D3 on paljon hyödyllisempi, turvallisempi ja terveellisempi. Kannattaa ottaa itse asioista selkoa.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Neuvola nyt suosittaa mitä vaan. Myös D2 vitamiinia vauvoille vaikka D3 on paljon hyödyllisempi, turvallisempi ja terveellisempi. Kannattaa ottaa itse asioista selkoa.

    Mutta mistä sitten suosittelet ottamaan asioista selkoa, ellet virallisilta tahoilta? Pitäisikö joku oma rottalaboratorio perustaa ja alkaa tutkimaan eri aineiden vaikutuksia? Olen hyvin tietoinen jos jonkin laisista tutkimuksista esim aspartaamia koskien. Tuloksista käydään kiistelyä. Kuitenkin Evira, euroopan vastaava EFSA, ja yhdysvaltain FDA pitävät aspartaamia täysin turvallisena. Eikö käy ajanmittaan aika työlääksi alkaa vertailemaan omatoimisesti kaikenmaailman tutkimuksia ja pähkäily siitä mikä tutkimus on oikeassa ja mikä ei?

    Äänestä

Miksi haluat rasvatonta? Itse suosin kaikken rasvaisia koska en halua lihoa. Rasva aiheuttaa kylläisyyshormoonin erityksen. Hiilihydraatit lihottavat! Kansanterveyslaitos menee todellakin metsään kun suosii täysin rasvattomia. Näin saadaan aikaiseksi ettei esim. rasvaliukoinen d-vitamiini imeydy ja saadaan raskausdiabetes jne. hiilihydraatteihin liittyvät ongelmat.

Äänestä
  • Juurihan oli uutisissa, että oikea voi ollaan palauttamassa takaisin ruokavalioon, että se ei sitten olekaan haitallista. No senhän vanha kansa jo tiesi, että oikealla voilla pysyy silmissä näkökin. :)

    Äänestä

  • adfkjakldfjöaljdf kirjoitti:

    Juurihan oli uutisissa, että oikea voi ollaan palauttamassa takaisin ruokavalioon, että se ei sitten olekaan haitallista. No senhän vanha kansa jo tiesi, että oikealla voilla pysyy silmissä näkökin. :)

    Rasva on terveellistä je edistää vitamiinien imeytymistä! Etenkin raskaana pitäisi saada rasvoja. Kalorimäärä sen päättää lihooko vai ei. Terveempiä lapsia syntyy dieetillä missä rasvaa ei vältellä. Juuri todettiin ja ääneen lausuttiin tuhkolman lääkäripäivillä että voi ja muut rasvat ovat terveellisiä ja tyydyttyneellä rasvalla ja sydäntaudeilla ei ole yhteyttä!!! Tämä on täyttä totta.

    Itsellä takana kaksi raskautta ja ekassa vältin rasvaa. Paino nousi ja tuli raskausdiabetes. Toisessa pistelin mm. partaäijää (jogurttia missä 10% rasvaa) ja olin täysin terve. Paino nousi juuri suosituspainon. Eikä ollut nälkä. Voin kaiken lisäksi paljon paremmin. Mitä ihmettä nämä rasvattomat dieetit muka on, siis aivan järkyttäviä...

    Aspartaami on yhteyksissä mm. ADHD:hen ja lapsille ei suositella aspartaamia. Miksi sitten aivojaan kehittävälle sikiölle kannattaisi sellaisia antaa? Herkkä kehitysvaihe.

    Äänestä

Missä on suositeltu rasvattomia jogurtteja raskaana oleville? Minä en ainakaan ole kuullut tuollaisesta mitään:o Olen itse syönyt normaaleja jogurtteja hyvällä ruokahalulla raskauden aikana, ne pitävät hyvin nälkää, kalsium imeytyy paremmin kuin rasvattomista eikä tule turhia lisäaineita. Valio vähensi joku aika sitten sokeria jogurteistaan (20 tai 30 %) ja söin niitä sekä maustamattomia jogurtteja alkuraskaudessa, kun makea ei maistunut niin kuin normaalisti.

Olen koko raskauden ajan syönyt mitä on mieli tehnyt, eikä minulla ole mitään paino-ongelmaa. Saattaa olla että olen vain onnekas tai sitten elimistöni todella kertoo mitä se tarvitsee. Minulle tulee ihan normaalielämässäkin (siis ei-raskaana) välillä semmoisia mielitekoja, että on pakko saada jotakin tiettyä ruoka-ainetta tavallista enemmän, vaikka ruokavalioni onkin periaatteessa ihan monipuolinen. Joskus tekee pari viikkoa erityisesti mieli pihviä, jolloin syön pihviä. Sitten tekee mieli paljon hedelmiä ja vihanneksia ja vedän niitä, sitten pistelen kaikkea makeata jne.

Äänestä
  • ...tuli sivuilta, joissa puhuttiin raskausdiabeteksen välttämisestä. Ja päivän esimerkkiruokavaliossa oli 2 x rasvaton jogurtti, rasvaton maito jne. Mä syön mieluummin kyllä Valion täysrasvaisia jogurtteja ja kotonani maalla olen aina saanut voita. Mutta siitä mulle nyt saarnataankin! "Kun sulla on pikkuisen tuota ylipainoa, niin älä nyt syö mitä sattuu, vaan suosi kevyttä vaikka oletkin raskaana..." Mä olen TERVE HYVINVOIVA ihminen, en mikään valas vaikken mikään mallimittainenkaan. Taidanpa totella teitä ja jatkaa vaan tavallisen jogurtin ym. linjaa. Jos on laadukasta ja turvallista, syön mieluummin vähemmän, kuin suurempia määriä ja koko ajan epävarmalla mielellä!

    Äänestä

  • Yoghurt lover kirjoitti:

    ...tuli sivuilta, joissa puhuttiin raskausdiabeteksen välttämisestä. Ja päivän esimerkkiruokavaliossa oli 2 x rasvaton jogurtti, rasvaton maito jne. Mä syön mieluummin kyllä Valion täysrasvaisia jogurtteja ja kotonani maalla olen aina saanut voita. Mutta siitä mulle nyt saarnataankin! "Kun sulla on pikkuisen tuota ylipainoa, niin älä nyt syö mitä sattuu, vaan suosi kevyttä vaikka oletkin raskaana..." Mä olen TERVE HYVINVOIVA ihminen, en mikään valas vaikken mikään mallimittainenkaan. Taidanpa totella teitä ja jatkaa vaan tavallisen jogurtin ym. linjaa. Jos on laadukasta ja turvallista, syön mieluummin vähemmän, kuin suurempia määriä ja koko ajan epävarmalla mielellä!

    "Jos on laadukasta ja turvallista, syön mieluummin vähemmän, kuin suurempia määriä ja koko ajan epävarmalla mielellä!"

    Näin on! Minun painonhallintani perustuu siihen, että syön kunnon ruokaa hyvällä mielellä ja jos paino näyttää olevan nousemaan päin, vähennän määriä. Kauhea ajatus, että pitäisi kitkuttaa joidenkin kevyttuotteiden kanssa tämä ainutkertainen elämä:o Olen sitä mieltä, että liivatteella sakeutettua jogurttia ei saisi edes kutsua jogurtiksi vaan vaikkapa "jogurttivalmisteeksi"...

    Äänestä

  • ilmis3 kirjoitti:

    "Jos on laadukasta ja turvallista, syön mieluummin vähemmän, kuin suurempia määriä ja koko ajan epävarmalla mielellä!"

    Näin on! Minun painonhallintani perustuu siihen, että syön kunnon ruokaa hyvällä mielellä ja jos paino näyttää olevan nousemaan päin, vähennän määriä. Kauhea ajatus, että pitäisi kitkuttaa joidenkin kevyttuotteiden kanssa tämä ainutkertainen elämä:o Olen sitä mieltä, että liivatteella sakeutettua jogurttia ei saisi edes kutsua jogurtiksi vaan vaikkapa "jogurttivalmisteeksi"...

    mä en kanssa jaksa ymmärtää että jotenkin ihmiselle olis muka terveellisempä sen seitsemän eri prosessia läpikäynyt kuukausia moitteettomana kaupan hyllyssä seisova tuote (margariini jugurtti mikä vaan) kuin joku mahdollisimman vähän käsitelty puhdas tuote. esim voi, bulgarian jugurtti marinoimaton liha.
    Enkä mä käsitä miksi joku kertaalleen kovetettu ja sit taas juoksevaksi tehty 50% rasvaa sisältävä kasviöljyvalmiste muka on terveellisempää kuin tavallinen oliiviöljy taikka voinokare?

    Äänestä

itse en oo kyllä pahemmin seuraillut mitä suuhuni pistän. tietenkään en mene syömään sellaista mikä sikiölle mahd haitallista ynm, ja ehdottomasti kielletty, mutta muuten siis en pahemmin seuraa mitään.. ja kaikki silti kunnossa =)

Äänestä

ProFeel - jugurtteja.

Äänestä

Rasvattomat tuotteet ovat usein pitkälle jalostettuja. Itselläni ei lähde nälkä, jos syön rasvattomia. Rasvattomiin jugurtteihin lisätään yleensä sokeria tai aspartaamia (mikä aiheuttaa monenlaisia ongelmia kuten migreeniä ja kerääntyy aivoihin). Nyt on todettu sekä ruotsalaisessa että amerikkalaisessa isossa tutkimuksessa, että eläinrasva ei ole vaarallista. Suomen suositukset (esim Evira) laahaa perässä. Joten ota hieman kriittinen asenne tuohon suositukseen. Itse syön rasvaista maustamatonta jugurttia.. siihen marjoja tai hedelmiä ja jos on liian hapanta niin hunaja on terveellinen makeutusaine.

Äänestä
  • VHH:a noudattava asialla, niin tässä kuin toisessakin ketjussa.

    Siis mikä kerääntyy aivoihin, aspartaamiko? Laittaisitko linkin moiseen väitteeseen, siis ihkaoikeaan lääket. tukimukseen viittaavan linkin, kittooos.

    Ja raskautesi on millä viikoilla??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


I love yoghurt! kirjoitti:

Raskaana oleville suositellaan usein välipalaksi rasvattomia jogurtteja. Itse en tykkää luonnonjogurtista, joten ostan mieluummin maustettuja (saan paremmin alas eikä tule oksennusoloa). Mutta... Ne rasvattomat sisältävät usein makeutusaineita. Osaako joku sanoa jogurtin, mikä on rasvaton mutta ei sisällä makeutusaineina muuta kuin sokeria tai hedelmäsokeria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu