Ocean Villas, Le Recif , aktiviteetit ym.

Miipe

Reissuun lähdetään 15.4-3.5. Yö Lontoossa mennen tullen.
Varattu ekaksi viikoksi hotellihuone Ocean Villas:sta (Grand Baie) - Kokemuksia kaivataan!
*Hotellista kokemuksia?
*Grand Baie must aktiviteetit, retket ym.?
*Ranta millainen?
*Ostosmahdollisuudet?

Varattu tokaksi viikoksi Flic en Flac rannalta huoneisto (95m2)

*Kokemukset flic en flac:sta paikkana yleisesti?
*Ravintolatarjonta? Hintataso?
*Ruokakauppoja? Hintataso ?
Retket, must aktiviteettejä?

Lopuksi 2 yötä Le Recif Hotellista - Kokemuksia hotellista?

*Kokemuksia hotellista?


Ja Vielä kysymyksiä koskien Katamaraaniretkiä:

* Mistä suosittelette lähtöä ja mihin ? eli mitä reissua suosittelette ja miksi ja mitä ette? Hintataso?
*Keikkuuko katamaraani, eli tuleeko huono-olo siellä? (itsellä lievää matkapahoinvointia laivoissa...)

*Oletteko nähneet delfiinejä / uineet niiden kanssa??

3

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dodoja

      Olimme hiljattain reilun viikon Ocean Villas hotellissa Mauritiuksella. Meillä oli gardentempo room, joka oli puutarha-alueella oleva tilava huone jossa oli iso kylppäri ja pieni parveke. Huone oli rauhallinen ja muutenkin ok. Reseptionin yläpuolella olevat huoneet on halvempia ja ilmeisesti vanhempia ja tympeämpiä. Aulassa oli pieni kauppa josta sai juomia, alkoholia ja muuta. Olimme erittäin tyytyväisiä hotelliin! Aamupala oli runsas. Meillä oli puolihoito-illallinen joka toiseksi päiväksi ja ruoka oli hyvää, välillä seisovanapöytänä ja välillä pöytiintarjoiluna. Hotellin oma privaatti ranta oli mainio. Kaiken kaikkiaan hotelli oli hintaansa nähden parempi mitä odotimme.Taksi grand bayhin maksoi 200rupiaa suunta, noin 5e. Siellä oli iso supermarket ja ravintoloita ja muutamia liikkeitä. Sieltä sai ostettua myös katamariiniristeilyn hintaan 1500rupiaa Grand baysta Ilot Gabriel saarelle ja hintaan sisältyi lounas katamariinilla. Retki kesti klo 10-16 ja päivä oli tyyni eikä paatti keikkunut, tuulella saattaa sitä tehdä mutta apteekista saa vaivaan rohtoa.
      1700r maksoi taksi Port Lousiin ja kuski odotti 3 tuntia kun shoppailimme. Siellä olikin paremmat ostosmadollisuudet; hieno kauppakeskus Waterfrontissa.
      Flic en Flacista en osaa sanoa muuta, kuin mitä näin autonikkunasta: uudempaa, hienompaa, steriilimpää ja enemmän liikkeitä, yleinen ranta oli pitkä.
      Jos haluaa nähdä aitoa Mauritiuslaista elämää voi mennä Maheburgiin lähelle lentokenttää....me oltiin 2 yötä ennen lentoa siellä ONS motellissa. Omistaja kuskasi meitä mersullaan todella edullisesti !..esitellen saaren eteläosaa. Huonekin oli ok ,vaikka hinta oli superhalpa. Sijainti oli tämän pikkukaupungin ytimessä ja ympärillä olikin sitten totaalierilaista kuin turistien aidatuilla hotellialueilla, huh, mutta kannatti nähdä tämä kolikon toinenkin puoli. Ja korostan, että pelätä ei tarvinnut... tapaamamme ihmiset oli ystävällisiä ja Maheburgin kauppojen hintataso huomattavasti edullisempi.
      Muistakaa ottaa sateenvarjot ja märkyyden kestävät kengät mukaan, siellä mennään kohti kosteampia kelejä -aurinkoakaan kuitenkaan puuttumatta.

      • miipe

        Hei!

        Kiitos vastauksesta! :)

        Ocean Villas kuulostaa kyllä kivalta!! Paljonkohan maksaa lentokentältä Ocean Villakseen taksi? (että mihin hintaan kannattaa yrittää tinkiä?)

        Säästä sen verran että saadaankohan aikaan kunnon rusketusta 17.4-3.5 välisenä aikana?
        Kestääköhän sateet pitkään päivällä vai ovatko kuurojen tyylisiä?
        Oliko teillä siellä millaiset ilmat? tuliko rusketusta? Vaihteliko sää lännen ja idän välillä?


      • karihan se taas
        miipe kirjoitti:

        Hei!

        Kiitos vastauksesta! :)

        Ocean Villas kuulostaa kyllä kivalta!! Paljonkohan maksaa lentokentältä Ocean Villakseen taksi? (että mihin hintaan kannattaa yrittää tinkiä?)

        Säästä sen verran että saadaankohan aikaan kunnon rusketusta 17.4-3.5 välisenä aikana?
        Kestääköhän sateet pitkään päivällä vai ovatko kuurojen tyylisiä?
        Oliko teillä siellä millaiset ilmat? tuliko rusketusta? Vaihteliko sää lännen ja idän välillä?

        http://www.mauritius-weather.info/temperature.html http://www.travelmauritius.info/mauritius_general_infos.html Tuossa pari aika hyvää linkkiä. Taksi maksaa 50-60€ pvä. Tuohon hintaan voisi saada kyydin kentältä pohjoiseen (halvemmallakin?). Tinkaa ennen kuin laitat kassit autoon..Kuurot yleensä lyhyitä ja se on kuin lämmin suihku. Pari kertaa oltu ja ensi talvena ehkä 3 vko taasen.. Itärannikko hiukan länttä sateisempi. Jossain oli sademääristä linkki..tossa yksi http://www.climatetemp.info/mauritius/ Grand Baysta katamaraaniretkiä päivittäin. Halpoja ja kiva tapa viettää päivä. Ruuat juomat kuuluu hintaan. Hyvät mahikset käydä kalassa (400€ pvä), mutta hintava harrastus. http://www.sportfisher.com/location.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5660
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      190
      4609
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      55
      3617
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3261
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      45
      3125
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2810
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe