Ocean Villas, Le Recif , aktiviteetit ym.

Miipe

Reissuun lähdetään 15.4-3.5. Yö Lontoossa mennen tullen.
Varattu ekaksi viikoksi hotellihuone Ocean Villas:sta (Grand Baie) - Kokemuksia kaivataan!
*Hotellista kokemuksia?
*Grand Baie must aktiviteetit, retket ym.?
*Ranta millainen?
*Ostosmahdollisuudet?

Varattu tokaksi viikoksi Flic en Flac rannalta huoneisto (95m2)

*Kokemukset flic en flac:sta paikkana yleisesti?
*Ravintolatarjonta? Hintataso?
*Ruokakauppoja? Hintataso ?
Retket, must aktiviteettejä?

Lopuksi 2 yötä Le Recif Hotellista - Kokemuksia hotellista?

*Kokemuksia hotellista?


Ja Vielä kysymyksiä koskien Katamaraaniretkiä:

* Mistä suosittelette lähtöä ja mihin ? eli mitä reissua suosittelette ja miksi ja mitä ette? Hintataso?
*Keikkuuko katamaraani, eli tuleeko huono-olo siellä? (itsellä lievää matkapahoinvointia laivoissa...)

*Oletteko nähneet delfiinejä / uineet niiden kanssa??

3

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dodoja

      Olimme hiljattain reilun viikon Ocean Villas hotellissa Mauritiuksella. Meillä oli gardentempo room, joka oli puutarha-alueella oleva tilava huone jossa oli iso kylppäri ja pieni parveke. Huone oli rauhallinen ja muutenkin ok. Reseptionin yläpuolella olevat huoneet on halvempia ja ilmeisesti vanhempia ja tympeämpiä. Aulassa oli pieni kauppa josta sai juomia, alkoholia ja muuta. Olimme erittäin tyytyväisiä hotelliin! Aamupala oli runsas. Meillä oli puolihoito-illallinen joka toiseksi päiväksi ja ruoka oli hyvää, välillä seisovanapöytänä ja välillä pöytiintarjoiluna. Hotellin oma privaatti ranta oli mainio. Kaiken kaikkiaan hotelli oli hintaansa nähden parempi mitä odotimme.Taksi grand bayhin maksoi 200rupiaa suunta, noin 5e. Siellä oli iso supermarket ja ravintoloita ja muutamia liikkeitä. Sieltä sai ostettua myös katamariiniristeilyn hintaan 1500rupiaa Grand baysta Ilot Gabriel saarelle ja hintaan sisältyi lounas katamariinilla. Retki kesti klo 10-16 ja päivä oli tyyni eikä paatti keikkunut, tuulella saattaa sitä tehdä mutta apteekista saa vaivaan rohtoa.
      1700r maksoi taksi Port Lousiin ja kuski odotti 3 tuntia kun shoppailimme. Siellä olikin paremmat ostosmadollisuudet; hieno kauppakeskus Waterfrontissa.
      Flic en Flacista en osaa sanoa muuta, kuin mitä näin autonikkunasta: uudempaa, hienompaa, steriilimpää ja enemmän liikkeitä, yleinen ranta oli pitkä.
      Jos haluaa nähdä aitoa Mauritiuslaista elämää voi mennä Maheburgiin lähelle lentokenttää....me oltiin 2 yötä ennen lentoa siellä ONS motellissa. Omistaja kuskasi meitä mersullaan todella edullisesti !..esitellen saaren eteläosaa. Huonekin oli ok ,vaikka hinta oli superhalpa. Sijainti oli tämän pikkukaupungin ytimessä ja ympärillä olikin sitten totaalierilaista kuin turistien aidatuilla hotellialueilla, huh, mutta kannatti nähdä tämä kolikon toinenkin puoli. Ja korostan, että pelätä ei tarvinnut... tapaamamme ihmiset oli ystävällisiä ja Maheburgin kauppojen hintataso huomattavasti edullisempi.
      Muistakaa ottaa sateenvarjot ja märkyyden kestävät kengät mukaan, siellä mennään kohti kosteampia kelejä -aurinkoakaan kuitenkaan puuttumatta.

      • miipe

        Hei!

        Kiitos vastauksesta! :)

        Ocean Villas kuulostaa kyllä kivalta!! Paljonkohan maksaa lentokentältä Ocean Villakseen taksi? (että mihin hintaan kannattaa yrittää tinkiä?)

        Säästä sen verran että saadaankohan aikaan kunnon rusketusta 17.4-3.5 välisenä aikana?
        Kestääköhän sateet pitkään päivällä vai ovatko kuurojen tyylisiä?
        Oliko teillä siellä millaiset ilmat? tuliko rusketusta? Vaihteliko sää lännen ja idän välillä?


      • karihan se taas
        miipe kirjoitti:

        Hei!

        Kiitos vastauksesta! :)

        Ocean Villas kuulostaa kyllä kivalta!! Paljonkohan maksaa lentokentältä Ocean Villakseen taksi? (että mihin hintaan kannattaa yrittää tinkiä?)

        Säästä sen verran että saadaankohan aikaan kunnon rusketusta 17.4-3.5 välisenä aikana?
        Kestääköhän sateet pitkään päivällä vai ovatko kuurojen tyylisiä?
        Oliko teillä siellä millaiset ilmat? tuliko rusketusta? Vaihteliko sää lännen ja idän välillä?

        http://www.mauritius-weather.info/temperature.html http://www.travelmauritius.info/mauritius_general_infos.html Tuossa pari aika hyvää linkkiä. Taksi maksaa 50-60€ pvä. Tuohon hintaan voisi saada kyydin kentältä pohjoiseen (halvemmallakin?). Tinkaa ennen kuin laitat kassit autoon..Kuurot yleensä lyhyitä ja se on kuin lämmin suihku. Pari kertaa oltu ja ensi talvena ehkä 3 vko taasen.. Itärannikko hiukan länttä sateisempi. Jossain oli sademääristä linkki..tossa yksi http://www.climatetemp.info/mauritius/ Grand Baysta katamaraaniretkiä päivittäin. Halpoja ja kiva tapa viettää päivä. Ruuat juomat kuuluu hintaan. Hyvät mahikset käydä kalassa (400€ pvä), mutta hintava harrastus. http://www.sportfisher.com/location.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2523
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2211
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1727
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      62
      1719
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      162
      1633
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      157
      1517
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1506
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1270
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    10. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1206
    Aihe