Ihmepensas

Kukkien kasvattaja

Olen lukenut kukkakirjoista, että Ihmepensas ei kuki kovin helpolla ja jos kukkii, siihen tulee vaatimaton kukinto jotka kuihtuu pian pois.
Minun Ihmepensaani kukkii säännöllisin ajoin noin kerran kuukaudessa ja siinä todellakin on vaatimaton kukinto, mutta kestää muutaman viikon ennenkuin se kuihtuu pois ja kun kukinto on kuihtunut, niin siitä kuukauden kuluttua on jo uusi kukinto tulossa.
Tässä onkin kysymys etenkin ihmisille, jotka tietää enemmän Ihmepensaasta kuin minä, että mikä voisi saada Ihmepensaani kukkimaan noin usein, kun en käytä lannoitteitakaan? Meille kyllä tulee lähteestä oma vesi, mutta voisiko se olla noin pienestä kiinni?

5

1932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • multajussi

      Meilläkin on ihmepnsas, noin 30-vuotias, 1,5-metrinen pöheikkö. Se on kukkinut aiemmin todella tiheään. Kukkimisen huomasi siitä, kun se alkoi pudotella rajusti lehtiään. Koska kukat todellakin olivat mitättömämmän näköisiä kuin lehdet, nypin kukat pois heti, kun sellaisia huomasin. Näin lehtien karistelukin loppui.

      Kasvi oli puoli vuotta hoidossa muualla, ja oli päästetty aika pahaan kuntoon, kuivatettu tai liikakasteltu, en tiedä. Nyt se puskee jo uutta lehteä innolla. Silti näyttää siltä, että jotkut osat kasvia menetettiin lopullisesti.

      Kysynkin, onko jollakulla tietoa siitä, miten kuivia oksia tulisi (vai tulisiko) leikata pois, ja muutenkin pensaan muotoilusta, milloin ja miten sitä voi leikata?

      • gaya

        minä sain mummoltani ihmepensaan 15 vuotta sitten.Enkä tiennyt nimeä ennenkuin ostin tytölleni vastaavan pienen kasvin kuukausi sitten.Ja kun sain sen,niin se oli vähintään metrin korkuinen.
        Nyt se on noin 190cm korkea ja yhtä leveä.Ja kukkii aina muutaman kerran vuodessa,mutta annan kukintojen kuivua itsestään.Hienot värit ja jatkuvasti puskee uutta lehteä.Todella ihme.kun en ole koskaan vaihtanut multia enkä lannoittanut.Altakasteleva ruukku johon lisään vettä viikon-kahden välein.
        En ole uskaltanut katkoa oksia tai latvoja,joten en tiedä onnistuuko juurruttaminen.
        Mutta..Tänään annoin sen lainaksi poikani firmaan ,muutamaksi kuukaudeksi ja pelkään että se kärsii
        jotenkin muutosta tai hoidosta...Saa nähdä.
        Enempää en kasvista tiedä enkä voi auttaa..
        terv.ennemmin yrtti-ihminen kuin multasormi


    • Anonyymi

      Samaa teki oma ihmepensas, aina kun kukka kuihtui, teki latvaan tupsun uusia lehtiä. Vähän kun lehdet kasvoi niin uusi kukka ja sama toisti.

      Nyt viheliäiset vihannespunkit riesana niin ei kuki hetkeen.

      • Anonyymi

        Kannattaa hävittää kasvit mihin niitä herkimmin tulee, muuten ei pääse ikinä eroon. Minulla oli muutama parvekekasvi ja sisäkasvi mihin tuli jatkuvasti ja levisi sitten muihinkin, ihmepensas ei ole yhtä herkkä kuten pehmeälehtiset, muratti ja krysanteemi pahimpia.


    • Anonyymi

      Onpas ihmeellinen aloitus yli kahdenkymmenen vuoden takaa, kyllä se on ansainnut nostaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      103
      3576
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      13
      3413
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      114
      2423
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2412
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      77
      2381
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      147
      2161
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      5
      2050
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      436
      1957
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      57
      1902
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      41
      1893
    Aihe