Työmatka Helsinkiin

Onko kokemuksia? työmatkasta Lahdesta-Helsinkii
oon hakemassa töitä Helsingistä ku Lahessa ei mitään töitä. ja helsingissä vapaita työpaikkoja piisaa.
onko kokemuksia kuinka rankkaa käydä helsingissä duunissa?
aluksi varmasti tosi rankkaa mutta tottuukko siihen?
lämmin kiitos ja kumarrus asiallisille vastauksille.
51870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kyllä. Rankkaahan se on päivittäin eestaas ajella, mutta kaikkeen tottuu. Ja äkkiähän tuon tunnin ajelee. Kunhan et kehien toiseen päähän joudu, siellä se suurin aika menee...

Äänestä
  • Orimattilan Virenojalta kolmoskehällä ja Espooseen, eikä tunnu missään, kun ei ota sitä rasitteeksi, matkaan menee tunti-toista suuntaansa, ja olen tehnyt sitä 7 vuotta x 11 kk/v = 77kk x 22vrk x 170km = 287980 km ja ajassa 77x22x2x1,2h = 4066h:24h = 169 vrk = noin 0,46 vuotta, eli 1/2 vuotta on mennyt pelkkään ajoon, mutta en ajattele sitä, enkä bensan autonkulua, sillä saan joka 3. vuosi uuden auton. Kilometrejä kertyy siis tuo noin 300.000, ja menossa on kolmas melko uusi auto, Passat.

    Äänestä

Uskon, että voisit ajaa matkan vuorotellen muiden kanssa. Mene radanrakentajien hautausmaalle ja katso, ketkä ajavat kimppakyytiä Helsinkiin päivittäin ja jättävät autonsa radanrakentajien haustausmaan tien varressa olevalle paikalle. Siitä on liittymä E4:lle.

Siellä on Lahden ainoa oikea matkakeskus.

Äänestä
  • lahteen. se vaan että kuin kaukaa asemalta jaksaa tulla junalle.

    Äänestä

  • g90 kirjoitti:

    lahteen. se vaan että kuin kaukaa asemalta jaksaa tulla junalle.

    lähellä on vuokrattavia ja ostettavia asuntoja riittämiin. Ks. neitistä ja lue ESS:n mukana jaettavaa Omaan kotiin -liitettä, joita myös kirjastoissa ja välitysliikkeissä. Kannattaa asua Lahdessa, hintaerolla stadiin voi matkustaa töihin vaikka ykkösluokassa. Itse tein niin jo vuosia sitten ja olen tyytyväinen. DI

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaksaako kirjoitti:

Onko kokemuksia? työmatkasta Lahdesta-Helsinkii
oon hakemassa töitä Helsingistä ku Lahessa ei mitään töitä. ja helsingissä vapaita työpaikkoja piisaa.
onko kokemuksia kuinka rankkaa käydä helsingissä duunissa?
aluksi varmasti tosi rankkaa mutta tottuukko siihen?
lämmin kiitos ja kumarrus asiallisille vastauksille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu