sähkökaavio-viivain

Mistä löytyisi viivain jolla voi nopeasti ja siististi piirtää piirustukseen kytkimet, pistorasiat ja valaisimet?
Käytettykin kävisi
61355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jaa-a.. Oon sen verran NewSchoolia, etten ole ikinä edes moisesta kuullutkaan :D

Äänestä

löytyi ainakin ennen vanhaan kirjakaupoista, en tiedä nykyään, kun kaikkitehdään kopuutterilla.

Äänestä
  • Sellainen olis kyllä aika hiano!

    Äänestä

jotakin vielä jäljellä. Monenlaisia käyräviivaimia ja symbolisabluunoita on ollut, kovasti olen niitä myös käyttänyt, mutten enää kohta 15 vuoteen. Kun ensimmäisen Cad-ohjelman ostin, jäivät tussikynät kuivumaan. Parhaat symbolisabluunat olivat Paappaset, mutta tuskin niitä enää valmisteta kun tarvetta ei enää ole. Käsin tehtyjä ARK-kuvia en ole nähnyt kohta 10 vuoteen, eikä kukaan enää niitä muovirullia kelpuuta.
Lisäksi tarvitset tussikyniä, ainakin 0,18-0,25, 0,35, 0,5 ja 0,7. Varsia ja runkoja minulla on paljon jäljellä, mutta ne kuivuneet terät on jo heittänyt roskikseen.
Vanhoilla suunnitteljoilla ja urakoitsjoilla on varmastikin vielä paljon tallessa.

Äänestä
  • Olisin valmis ostamaan sabluunan tai pari. Yleisimmät kuvat kytkimistä, maadoitetuista pistorasioista sekä valaisimesta riittää. Käyrienkään ei tarvitse olla mitään erikoisia, niitähän saa tarvittaessa piirrettyä vaikka vapaalla kädellä lisää.

    Jos olet valmis luopumaan sabluunasta, niin laita minulle postia; [email protected]
    Olisin hyvin kiitollinen.

    Äänestä

  • alkuper. kirjoittaja kirjoitti:

    Olisin valmis ostamaan sabluunan tai pari. Yleisimmät kuvat kytkimistä, maadoitetuista pistorasioista sekä valaisimesta riittää. Käyrienkään ei tarvitse olla mitään erikoisia, niitähän saa tarvittaessa piirrettyä vaikka vapaalla kädellä lisää.

    Jos olet valmis luopumaan sabluunasta, niin laita minulle postia; [email protected]
    Olisin hyvin kiitollinen.

    s-postia, kun olen tarkistanut mitä minulla on jäljellä. Kotona löytyi vain Paappasen tasokuva sabluuna, mutta työpaikallani on jotakin lisää. Ehkä huomenna siellä käyn, palaan asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaavioviivain kirjoitti:

Mistä löytyisi viivain jolla voi nopeasti ja siististi piirtää piirustukseen kytkimet, pistorasiat ja valaisimet?
Käytettykin kävisi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu