lattialämmitys kaukolämpötalossa

turha jossitella

Hei! Olen varsin tietämätön sähköasioista. Mutta kun muutimme nykyiseen asuntoon (kerrostalo, jossa kaukolämpö) teetimme remonttia ja samalla asennettiin lattialämmitys kylpyhuoneeseen, kodinhoitohuoneeseen ja keittiöön.
Nyt meille tuli iso sähkölasku...

Häpeä kysyä tätä, mutta onkohan lattialämmityksellä paljonkin osuutta asiassa...?

3

680

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja onkin

      Lattialämmityksen taroitus kerrostalossa on vain estää lattian epämukava kylmyys, ei lämmittää koko asuntoa.

      Eli lämpöä nyt vaan reilusti pienemälle.

      Kivilattian lämmönluovutus on niin tehokasta, että jos lattian säätää selvästi lämpimän tuntuiseksi, niin parin huoneen kivilattioilla lämmittää silloin jo koko asunnon.

      • lattialämmittäjillä

        > Lattialämmityksen taroitus kerrostalossa on vain estää lattian epämukava kylmyys, ei lämmittää koko asuntoa

        Joo, mutta kyseessähän on silkka toiveajattelu.

        > Kivilattian lämmönluovutus on niin tehokasta, että jos lattian säätää selvästi lämpimän tuntuiseksi, niin parin huoneen kivilattioilla lämmittää silloin jo koko asunnon.

        Ei kyse ole lämmönluovutuksesta, vaan johtavuudesta.

        1) Mikä tahansa lattiamateriaali riittää lämmittämään koko huoneen, kun lattian pintalämpötila pidetään pari astetta huoneilmaa lämpimämpänä.

        2) Kehon ääreisosissa, siis jalkapohjissa yms., ihon pintalämpötila on 30 °C tai vähän päälle. Tätä alemmassa lämpötilassa olevat pinnat tuntuvat viileiltä.

        3) Lattian viileyden tunteeseen vaikuttaa myös lämmönjohtavuus. Hyvin lämpöä johtava ja varaava kivi tuntuu 25 °C lämpötilassakin viileältä, mutta lämpöä eristävä puu ei.

        Seuraus kohdista 2 & 3: kivilattia/keraamiset laatat pitää lämmittää n. 30 °C pintalämpötilaan, jos lattia ei saa tuntua yhtään viileältä. Ja kaikillehan ei tämä riitä, vaan lattian pitää tuntua selkeästi lämpimältä, että satunnaiset vierailijatkin varmasti huomaa, että siinä on lämmitys.

        Seuraus kohdasta 1: 30 °C lämpöinen lattia riittää lämmittämään koko huoneen ja sen naapurihuoneenkin ...tai kaksi.

        Sähkönkulutus? Jo pelkkä mukavuuslämmitys (nostetaan pintalämpötilaa pari astetta) vie luokkaa 30 W/m² eli reilu 250 kWh/m², mutta lattian pitäminen "neutraalina" (=ihon pintalämpötilassa = 30 °C) tai "mukavan lämpöisenä" eli >30°C vie vielä enemmän .... mut kyllähän siitä mielellään tonnin vuodessa maksaa, että saa tepastella lämpimillä kivilattioilla?


    • Vattenfall_asiantuntija

      Hei

      Kyllä lattialämmityksellä on nyt varsin suuri merkitys sähkönkulutukseenne. Toki voi olla muitakin asioita, jotka ovat lisäneet kulutusta. Lattialämmitys lisää mukavuutta varsinkin pesutiloissa ja luonnollisesti pitää tilat kuivina, mikä on toki hyvä asia.
      Nyt on tärkeää huolehtia siitä, ettei kyseisellä lämmityksellä lämmitetä muuta huoneistoa, niiden lämmittämiseenhän teillä on kaukolämpö.
      Ainakin kylpy- ja kodinhoitohuoneitten ovet on hyvä pitää kiinni ja säätää lattialämmitys kohtuulliseksi. Mikäli ovet pidetään auki ja termostaatti on säädetty korkealle, lämmittää tämä lattialämmitys myös muita tiloja. Myös keittiössä kannattaa seurata, ettei lattia ole kovin lämmin, koska se korvaa kaukolämmön.
      Harmillista, että teille tästä ”mukavuuslämmityksestä” tuli epämukava yllätys. Mutta oikeilla toimenpiteillä varmasti on mahdollista kääntää tämäkin asia positiiviseksi.
      Oheisilta sivuilta löydät mm laskureita, joiden avulla voit testata oman kotisi sähkönkulutusta sekä vinkkejä energian käytön tehostamiseksi. http://www.vattenfall.fi/www/vf_fi/vf_fi/1635158energ/1641450sinun/index.jsp
      Onneksi kevätaurinko alkaa lämmittää jo huoneita. Verhot kannattaakin vetää sivuun;)

      Terveisin, Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      113
      4304
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      3689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1568
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1211
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe