Moikkarallaan. Ajattelin tässä tänne kirjoitella, kun en oikein muutakaan paikka keksinyt josta kysellä, elikkäs: Minulla on jatkuvaa pelkoa ja ahdistusta liittyen eri ruumiintuntemuksiini. Jos jostain kolottaa ajattelen lähes aina pahinta jne. Minusta tuntuu että minulla on jatkuva stressi päällä. Eräänä yönä heräsin mennäkseni vessaan ja noustessani seisomaan tajusin, että jalkani ei kanna ja kaaduin mahalleni. Vähän ajan päästä nousin seisomaan ja kävely onnistuikin ihan hyvin. MInulla on myös joka aamu vatsa sekaisin ja ilmaa kertyy vatsaan iltaa myöten aika reilusti. Niskat ja hartiat ovat aivan jumissa, mikä aiheuttaa minulle myös päänsärkyä. Ajattelin, että onko mahdollista että nämä kaikki ovat oireita tästä jatkuvasta stressistä ja joka kolotuksen pelkäämisestä ja ahdistumisesta. Onko täällä ketään, jolla olisi samanlaista? Tuntuu, että kun vanha oire helpottaa ja on tutkittu niin uusi alkaa. Voiko esim. siis tuollainen yöllinen herääminen ja jalan pettäminen alta olla merkki siitä että olisi aika rauhoittua, en usko sen mitään vakavempaa olevan (tällä kertaa), mutta ajattelin sen kenties olevan kehon tapa sanoa, että nyt riitti.
ahdistus ja oireet
että näin
5567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei! itsellä on samanlaisia oireita mutta minulla on vain silmissä outo tunne ei pysty katsomaan tv:tä tai koneen ruutua ja sitä on kestänyt jo neljä päivää olin lääkärillä mutta ei mitää vikaa löytynyt. Itse menen kans paniikkiin ja tuntuu että happi loppuu, alan täristä ja itkeä. En tiedä mikä vaivaa mutta kauheaa tämä kyllä on.
Minulla myös samantyyppisiä oireita ollut,eli jatkuvaa kierrettä kun aina on joku paikka kipeänä.Kun vaiva on tutkittu,niin vähän aikaa on oireetonta aikaa kunnes sitten taas alkaa joku uusi oireilu ja taas lääkäriin.Minulta on menny tosi paljon yksityislääkäreille rahaa kun on ollut moninaisia vaivoja.Tarkkailen ruumiintutkimuksiani aivan liikaa ja heti jos joku paikka kipeytyy,niin menen netistä etsimään tietoa.Nyt olen käynyt useamman kerran samalla lääkärillä,ja hän epäili että kärsin ahdistuksesta ja psykosomaattisista oireilusta.Tämä siis tarkoittaa sitä,että ihmisellä on fyysisiä kipuja,joille ei löydy lääketieteellistä syytä.Ihminen ahdistuu jos pelkää jatkuvasti jotain sairautta,itse sain tähän vaivaan lievän lääkityksen ja lääkäri suositteli käymään keskusteluterapeutilla juttelemassa näistä asioista jotka ahdistaa.Tuo,mitä sanoit että vatsaasi kertyy paljon ilmaa,kuulostaa ärtyneen paksusuolen aiheuttamista oireista.Minulla se on todettu ja olen saanut siihenkin lääkityksen.Tuosta yöllisestä kohtauksesta en osaa sanoa mistä johtuu,mutta jos ne alkavat useammin vaivata niin silloin varmaan on aihetta käydä esim.neurologin jutusilla.Jos ahdistuksesi rajoittaa normaalia elämää,niin käy juttelemassa lääkärissä,ahdistukseen on monenlaisia hoitoja.Itse yritän päästä tästä itseni tarkkailemisestani eroon,minut on monen kertaan tutkittu,eikä syytä löydy joten yritän järjellä ajatella että ei kannata alkaa panikoimaan.
Sinulla on yleistynyt ahdistuneisuushäiriö.
Googleta GAD tai yleistynyt ahdistuneisuushäiriö.
...mieleen tuosta jalan kantamattomuudesta,että eihän vaan ollut jalka puutunut pahasta asennosta tms.,minulla monesti käsien kanssa sama ongelma ja nimenomaan öisin.
Sama homma..olo käy sietämättömäksi, kun pelkää koko ajan sairastumista ja oireet ovat välillä sietämättömiä!
Sairastan ja sairastan..en uskalla mennä lääkäriin..kaikki alkoi korvista, sitten mentiin keuhkoihin, rintoihin ja nyt kainaloihi (Eli nämä kaikki oireet varmasti ihan ajatuksen tuotetta!!!)..Yllätys yllätys, kainalostani löytyi kohonnut patti jota nyt vatvon päivät ja yöt..tsekkailen peilistä kuin hullu pattiani koko ajan että onko se nyt kasvanut ja keuhkoihini vihloo..ja eihän se voi olla mikään muu kuin SYÖPÄ!! Ei muita vaihtoehtoja olekkaan ja siksi en uskalla mennä lääkäriin! Olen niin väsynyt tähän, nytkin itkenyt koko illan heikkouttani ja pahaaoloani. Miksi minä?