Kone täyttää 10v

Ensi vuonna 2011 mun IBM ThinkPad T21 täyttää 10 vuotta. Olen suunnitellut sille synttärilahjaksi uutta akkua tai minkinnahasta tehtyä laukkua. Onko muita mahdollisia vihjeitä sopivaksi lahjaksi ? Kortti millä siihen saa USB 2 väylän sillä on jo.
8269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hieno läppäri! Laatua mistä Applen käyttäjät voi vain uneksia..

Käyttöjärjestelmän uusiminen aika perus ellei ole ihan heti tehty.

Äänestä
  • Mulla on 13 vuotta vanha PowerBook, joka toimii akkua lukuun ottamatta normaalisti.

    Eipä muuten ole enää Lenovot entistä IBM-laatua, mitä olen huomannut.

    Äänestä

  • old_profile_11056 kirjoitti:

    Mulla on 13 vuotta vanha PowerBook, joka toimii akkua lukuun ottamatta normaalisti.

    Eipä muuten ole enää Lenovot entistä IBM-laatua, mitä olen huomannut.

    "Mulla on 13 vuotta vanha PowerBook, joka toimii akkua lukuun ottamatta normaalisti."

    Mutta sillä ei nykyään tee mitään. Lähinnä kirjoituskone. Et varmasti saa asennettua siihen Mac OS X 10.5 tai 10.6:sta mitä tarvitaan nettikäytössä. Mac OS X 10.4 taitaa olla suunnileen vanhin mihin VIELÄ saa jotain ohjelmia mutta ohjelmisas kun siirrytään uusiin julkaisuihin ja tehdään isompaa remppaa niin sitä mukaa toimivuus Mac OS X 10.4:n kanssa häviää.

    Tuo Thinkpad taas ajaa edelleen nykysoftaa.

    Äänestä

Muistin lisäys tai vaihto suurempaan saattaisi tehdä terää. Alkuperäisellä käyttöjärjestelmällä kun ei saa enää nettiin mennä ja uudemmat ovat melko lailla raskaampia. Windows 98 on vainaa ja Microsoft on jo virallisesti luovuttanut Windows 2000:n susille. Jättänyt paikkaamatta. Liian kallista.

Äänestä
  • Ei ole. Windows 2000:sta paikataan vielä kesän puoliväliin saakka. Muistin lisäys kyllä erittäin suotavaa.

    Äänestä


wanha palvelija eläkkeelle.

Itselläni on samanikäinen LapPower-läppäri ja tässä vuodenvaihteessa
putsasin ja kiillotin Hänet ja nostin kunniapaikalle hyllylle.
Tippa tuli linssiin kun muistelin yhteisiä huolettomia vuosiamme.
Mutta aika aikaa kutakin.

Voi olla että joskus vielä demoan sitä lastenlapsille että miten joskus
osattiin rakentaa Koneita :-)

Äänestä
  • En päästä eläkkeelle, tää T21 joutuu taas ensi kesänä veneretkelle kun laitan siihen vesi-webkameran kiinni ja vetelen pitkin järvenpohjia ja sitten siinä on kiinni GPS mokkula ja Seaclear jolla merkkaan karttaan pohjassa olevat "löydökset". Pitäis vielä laittaa kameraan valot kun pilvisellä ilmalla ei meina valo riittää kameralle. Kamera on Logitech 9000pro ja aurinkoisella tulee hyviä kuvia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinkki4mi kirjoitti:

Ensi vuonna 2011 mun IBM ThinkPad T21 täyttää 10 vuotta. Olen suunnitellut sille synttärilahjaksi uutta akkua tai minkinnahasta tehtyä laukkua. Onko muita mahdollisia vihjeitä sopivaksi lahjaksi ? Kortti millä siihen saa USB 2 väylän sillä on jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu