Ensi vuonna 2011 mun IBM ThinkPad T21 täyttää 10 vuotta. Olen suunnitellut sille synttärilahjaksi uutta akkua tai minkinnahasta tehtyä laukkua. Onko muita mahdollisia vihjeitä sopivaksi lahjaksi ? Kortti millä siihen saa USB 2 väylän sillä on jo.
Kone täyttää 10v
vinkki4mi
8269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hieno läppäri! Laatua mistä Applen käyttäjät voi vain uneksia..
Käyttöjärjestelmän uusiminen aika perus ellei ole ihan heti tehty.
Mulla on 13 vuotta vanha PowerBook, joka toimii akkua lukuun ottamatta normaalisti.
Eipä muuten ole enää Lenovot entistä IBM-laatua, mitä olen huomannut.
"Mulla on 13 vuotta vanha PowerBook, joka toimii akkua lukuun ottamatta normaalisti."
Mutta sillä ei nykyään tee mitään. Lähinnä kirjoituskone. Et varmasti saa asennettua siihen Mac OS X 10.5 tai 10.6:sta mitä tarvitaan nettikäytössä. Mac OS X 10.4 taitaa olla suunnileen vanhin mihin VIELÄ saa jotain ohjelmia mutta ohjelmisas kun siirrytään uusiin julkaisuihin ja tehdään isompaa remppaa niin sitä mukaa toimivuus Mac OS X 10.4:n kanssa häviää.
Tuo Thinkpad taas ajaa edelleen nykysoftaa.
Muistin lisäys tai vaihto suurempaan saattaisi tehdä terää. Alkuperäisellä käyttöjärjestelmällä kun ei saa enää nettiin mennä ja uudemmat ovat melko lailla raskaampia. Windows 98 on vainaa ja Microsoft on jo virallisesti luovuttanut Windows 2000:n susille. Jättänyt paikkaamatta. Liian kallista.
Ei ole. Windows 2000:sta paikataan vielä kesän puoliväliin saakka. Muistin lisäys kyllä erittäin suotavaa.
Loppu mikä loppu. Tuonkin vakavan aukon paikkausdokumentissa se selkeästi ilmoitetaan: http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/MS09-048.mspx
wanha palvelija eläkkeelle.
Itselläni on samanikäinen LapPower-läppäri ja tässä vuodenvaihteessa
putsasin ja kiillotin Hänet ja nostin kunniapaikalle hyllylle.
Tippa tuli linssiin kun muistelin yhteisiä huolettomia vuosiamme.
Mutta aika aikaa kutakin.
Voi olla että joskus vielä demoan sitä lastenlapsille että miten joskus
osattiin rakentaa Koneita :-)
En päästä eläkkeelle, tää T21 joutuu taas ensi kesänä veneretkelle kun laitan siihen vesi-webkameran kiinni ja vetelen pitkin järvenpohjia ja sitten siinä on kiinni GPS mokkula ja Seaclear jolla merkkaan karttaan pohjassa olevat "löydökset". Pitäis vielä laittaa kameraan valot kun pilvisellä ilmalla ei meina valo riittää kameralle. Kamera on Logitech 9000pro ja aurinkoisella tulee hyviä kuvia.