Meillä vauva huusi koliikkia ensimmäiset n. 3-4 kuukautta. Itku alkoi n. klo 16 ja jatkui koko illan kymmenen korville saakka. Käytin kahdella eri vyöhyketerapeutilla, syötettiin rela-tippoja ja cuplatonia, jätin kaiken mahdollisen mahavaivoja aiheuttavan, kuten kahvin yms. pois ruokavaliosta, kokeilin maidotonta dieettiä. 4kk:n iässä vähän helpotti, mutta osittainen itkuisuus, levottomuus, ärtyneisyys ja huonotuulisuus jatkui. Hän on alusta asti ollut täysin sylissä kannettava, onneksi on kantoliina. Itsellä tietenkin väsynyt olo sekä henkisesti että fyysisesti ison vauvan jatkuvasta kantamisesta. Toinen lapsi on alkanut oireilla pelkotiloilla kun äidin aika menee täysin vauvaan.
Ikää on nyt 6kk ja kokeilin vielä yhtä juttua. Varasin ajan tuttavani suosittelemalle jäsenkorjaajalle, jolla on vankka kokemus vauvojen hoidosta. Yllätys yllätys: hän löysi kolme selkänikamaa, jotka ovat koko ajan olleet väärässä asennossa, lisäksi niskassa oli jänne pois paikaltaan. Todennäköisesti ovat menneet synnytyksessä pois paikoiltaan. Onko siis ihme että vauva on itkenyt! Nyt nikamat ja jänne ovat paikoillaan, vauva on ollut tänään rennon ja rauhallisen oloinen. Ensi viikolla on uusi aika, jolloin tarkistetaan, ovatko nikamat ja jänne pysyneet paikoillaan. Suosittelen lämpimästi jokaista itkevän vauvan vanhempaa kokeilemaan, onko jäsenkorjaajasta apua! Paras apu on, jos hoito tehdään alle 3kk:n iässä, niin selkä ei ehdi jumiutua pahasti. Pitänee varata seuraavaksi aika myös itselle, kun selkä on päässyt kantamisesta niin huonoon kuntoon... :D
jäsenkorjaajasta apua
4
1024
Vastaukset
- ongelmaa
Meillä on vauva nyt 5kk joka kaksi viikkoisesta itki käytännössä katsoen kaiken valveilla olo aikansa. Kävimme hyvällä vyöhyketerapeutilla joka ohjasi meidät kiropraktikolle. Vauvan niska oli kärsinyt samoin kun edellä kirjoittavan... auttoi kyllä huomattavasti! Helpottaa myös vanhempia kun tietää mistä itkuisuus johtuu kun tuntuu ettei mistään ole apua jatkuvaan huutoon. Lapsemme on edelleen erittäin herkkäitkuinen ja vaativa, mutta mielestäni niskan hoidosta oli apua, suosittelen vaikka tuntuu hurjalta että noin pieniä vauvoja hoidetaan kiropraktikolla!
- äitee 76
Meille myös löytyi apu kiropraktikolta. Tyttö 4.5 kk. Huutaa aivan tauotta paitsi nukkuessaan ja näkee et on kipeä. Viimein keksimme kiropraktikon joka totesi tytön olevan ylhäältä alas asti tukossa, aukoi paikat hissukseen ja itkut loppui siihen. Oikea puoli jäi vielä hieman vajaaksi liikeradaltaan ja uusi aika on tulossa tälle viikolle. Menkää ihmeessä itkuisten vauvojen vanhemmat kiropraktikolle! Vauva ei silloin kerkeä kasvaa ns. väärään asentoon ja hirvittävät kivut loppuvat siihen. Vanhempien mielenterveys myös voi melkoisen hyvin tuon jälkeen :).
- niska jumissa
ketä voisitte suositella??
- UFF
Jaana Ågstedt Porvoon sisä- tautikirurgian opettaja? Hikipinnaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658