Kertokaa kaikki kokemusta omaavat kuinka matkustatte edullisemmin kuin ottamalla jostain lomaopuksesta valmiin ja aika kalliin valmismatkan.Tai tuleeko tällainen omatoiminen matkaaminen ylensäkään kovin paljon halvemmaksi.Itselläni olisi tarkoitus lähteä n. viikon reissulle johonkin lämpimään..ehkä vain välimerelle..tai hieman kauemmaksi..ellen sitten keksi jotain halpaa konstia matkustaa jonnekin aasian suunnalle,mutta ainakin matkaoppaissa sinne tehtävät matkat ovat aika tyyriitä.No kuitenkin jos tiedätte jotain säästövinkkejä matkustamiseen niin kertokaa ihmeessä.Tiedosta kiitollinen!
Kuinka ressaatte edullisesti
Rahaton
3672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokemattomalle omatoimireissaajalle omatoimireissu tulee todennäkösesti paljon kalliimmaksi kuin ottaisi halvimman valmismatkan mihin tahansa kohteeseen.
Varsinkin viikon reissu.
Ei siinä paljon kerkii säästää, menet miten vain.
Mitähän mieltä olis lähteä Aasiaan viikon omatoimimatkalle ??
Et aloittelijana kerkii ehkä viikossa edes Aasiaan asti !
Viikon matka tulee edulliseksi ainoastaan äkkilähdöllä. Mutta jos käytettävissä on 2-3 viikkoa, jos voit ajoittaa lomasi sesongin ulkopuolelle ja jos jaat majoituskulut jonkun toisen kanssa, omatoiminen reissaaminen esim. Välimeren kohteissa tulee edullisemmaksi kuin ns. pakettimatkat ja lisäksi näet samalla reissulla monta eri kohdetta. Itselläni on kokemusta kahden viikon saarihyppelyistä Kreikassa viideltä syyskuulta.
Matka määrittelemätön, omat eväät -säilykkeitä:lihapullia, hernekeittoa- mukaan.
Tutustumista omin päin, vaeltelua, aurinkoa...
Mukavia matkakokemuksia kotiin tuliaisiksi.
Tuuletusta arkielämään.