Piti se vielä tämäkin nähdä: Ilta-Sanomien autosivuilla moitittiin Fiat Punto Evon lämmityslaitetta. Se on liian tehokas!!! Maailma muuttuu, todellakin.
Jo on aikoihin eletty
Mie vaan
7389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Fiatin takavuosien hyvää ominaisuutta eli ajettavuutta kehuttiin. Ajettavuudessa ison auton tuntua ja menee tosi vakaasti moottoritien loskassakin. Myös ulkonäköä kehuttiin. Takapenkin tiloja moitittiin joka tuntui kyllä aika kummalliselta, koska Grande Puntossa takapenkin ja yleensäkin sisätiloja on kehuttu!
Hyvät tilat! Ei kai tässä testattukaan mitään 12 metrin amerikkalaisia jumbojetejä ja siksikin takatilojen painoarvo lienee olematon. Suurta autoa haluava ostaa suuren, kompaktia hakeva kompaktin.
Kyllä se on kaunis ja ajomukavuudelta ensiluokkainen pientila-auto tuhdilla alustalla. Sopii hyvin koviin ajonopeuksiin erityisesti kiemuraisiilla teillä. Ainoa miinus stopstart toiminto joka sammuttaa auton lähes heti kun pysähdytään esimerkiksi liikennevaloihin. Säästyykö tässä polttoainetta vai onko kyse vain uuden ja kiehtovalta kuulostavan tekniikan markkinoimisesta?
Lämmityslaite riitti hyvin tämänkin talven ankariilla pakkasiilla. Ohjaukseen tottui pian ja hetken totuttelun jälkeen se tuntuikin jo varsin miellyttävältä. Ohjaus ei liioin vedä ja on herkän hienostuneen oloinen. Tuo mieleen mersun tuhdin ohjaustuntuman, ollen kuitenkin miellyttävän kevyt. Autoa on myös miellyttävä ajaa pitkiäkin matkoja parantuneen suuntavakauden ansiosta. Sivutuulesta auto ei paljon perustanut. Vain kaikkein suurimmat myrskynpuuskat vaativat pientä sormileikkiä ratinsyrjästä. Auto on myös sopivan hiljainen oikein valituilla renkailla.
Loppusana:
Kyllä italialainen auto on kehittynyt huimasti ja ilmeisen perusteettomasti haukuttu laatu parantunut melkoisesti. Multiair tekniikkaa hyödyntävät moottoritkin ovat melkoinen askel taloudellista ajoa silmälläpitäen. Ja taloudellisuus, sehän on tämän päivän trendi.
ja hevosella pääsee. Kun tarjoaa toimittajalle kivan Italian matkan ja saunaillan ravintolaillallisineen, päälle hiukan muuta korruptiota, niin jutut on sen mukaisia.
Samaa paskaa Fiiattia kuin 80-luvun ritmot. Mihin tiikeri juovistaan pääsisi.
Suomalaisilla autotoimittajillahan on VAGineet, jos ei uskonkappaleena, niin ainakin mittapuuna, mihin kaikkea muuta verrataan. Näin ollen ei ole yllätys, että Fiat tuntuu lämpimältä autolta.
Ostakaa Hyundai mielummin:
http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&q=hyundai genesis&btnG=Google-haku&meta=&aq=f&oq=hyundai genesis&fp=eb3d078c705f635f
Millä ajaa, kun pääsee pisteeestä a pisteseeseen b. Loppu on pelkkä lisäarvo, jos hehkuttaa mitä hilavitkuttamia on peltikopassa.Olen ajanut FIIATILLA v.89 lähtien ja halvalla. Aina on päästy perille.Hankkikaa elämä jostain muusta.
Hyis saatana, minkä näköinen sisältä. Selkeästi jenkkien "tyylitajua" hiveleväksi tehty.
Ja ajo-ominaisuudetkin lienee kuten 10 vuotta vanhoissa japseissa (kuten i30)?