Mulla on käytössä canonin kittilinssi Canon EF-S 18-55mm 350D kameralle ja olen ostamassa Canon EF 50mm f/1.8 II linssiä.
Nyt kysyisinkin, että kun kittilinssillä laittaa zoomin täysille, eli tuohon 55mm kohdille, niin onko tuolla 50mm f/1.8 II linssillä näkymät tällöin lähes samanlaiset kuin kittilinssissä? Siis onko 50mm f/1.8 II linssissä niin sanotusti zoomi kokoajan päällä?
Kuullostaisi että tuolla 50mm f/1.8 II linssillä olisi näin aika vaikeaa ottaa lähikuvia jos se noin kovin zoomaa. Ellei sitten mene monta metriä taaksepäin esim. kasvokuvia ottaessa.
Vai olenko aivan väärässä?
55mm vs 50mm näkymät
10
489
Vastaukset
- väärässä.......
EF 50/1.8 on kiinteäpolttovälinen objektiivi, jossa ei ole zoomia ollenkaan.
50 ja 55 mm polttovälien ero on hiustenhalkomista, kuvakulmassa ei käytännössä ero juurikaan huomaa.
50 millinen sopii parhaiten juuri kasvokuviin, vastaahan se 350D-rungossa juuri kinokoon kameroissa perinteisesti muotokuvauksessa käytettyä 80-millistä.- Hepsu22
Niin tarkoitan sitä että onko näkymät etsimestä vastaavat noissa linsseissä silloin kun kittilinssissä on zoomi "lähes" täysillä?
Jos näin niin aika vaikeahko linssi tuo 50mm sitten on koska näkymät ovat melkein kuin zoomattuna koko ajan.
- Hapsu22½
"Vai olenko aivan väärässä?"
Ei tunnu olevan sun jutuissa päätä eikä häntää.
Peruskäsitteiden hallinnasta alkaen.- Hepsu22
Joo sen takia täällä kyselenkin.
Mutta onneksi olet itse niin saatanan fiksu.
- Hepsu22
Löysin tällaisen kuvan:
http://photo.net/equipment/canon/efs18-55/zoom2s.jpg
Tästä näkee mitä tarkoitan, kun kamerassa on kiinni tuo EF 50/1.8 niin etsimestä on näkymä sama kuin 18-55mm linssissä zoomi lähes täysillä.
Tätä tarkoitan että eikö tuolla ole aika vaikeaa kuvata? Tuolla kittilinssillä kun kuvailen niin harvoin, tai en melkein ikinä kuvaa tuolla 50mm alueella.
Ja Hapsu22½ mene vittu ite sinne kuvauskouluun kun et näemmä tajua mistään mitään.- RoadWarrior
Asenne tuntuu ainakin olevan "kohdallaan". Sulla on perusasiat niin pahasti hakusessa, että asiallisenpuoleinen huomautus, että jutuissasi ei ole päätä eikä häntää, on aivan oikeutettu.
Kaksi sanaa, "zoomi täysillä", kertoo jo sen, että et ole ainakaan viitsinyt lukea mitään valokuvauksen perusopasta.
Voin kuitenkin kertoa, että 50 mm on 50 mm. Ei siihen vaikuta, onko kyseessä zoom- vai kiinteäpolttovälinen objektiivi. 50 mm sopii erinomaisen hyvin henkilökuvaukseen. Itse kuvaan ihmisiä useimmiten hieman kauempaa, joten käytän melko paljon 100 mm:ä. - Hepsu22
RoadWarrior kirjoitti:
Asenne tuntuu ainakin olevan "kohdallaan". Sulla on perusasiat niin pahasti hakusessa, että asiallisenpuoleinen huomautus, että jutuissasi ei ole päätä eikä häntää, on aivan oikeutettu.
Kaksi sanaa, "zoomi täysillä", kertoo jo sen, että et ole ainakaan viitsinyt lukea mitään valokuvauksen perusopasta.
Voin kuitenkin kertoa, että 50 mm on 50 mm. Ei siihen vaikuta, onko kyseessä zoom- vai kiinteäpolttovälinen objektiivi. 50 mm sopii erinomaisen hyvin henkilökuvaukseen. Itse kuvaan ihmisiä useimmiten hieman kauempaa, joten käytän melko paljon 100 mm:ä.Huoh.
Sanoin että tuon 50mm kanssa kuvatessa on sama kun kuvaisi 18-55mm kanssa zoomi täysillä.
- oikeassa
"Vai olenko aivan väärässä?"
—osuit villakoiran ytimeen
—vastaavasti jos laitat kameraasi vaikkapa 11 mm:n kiinteäpolttovälisen niin tilanne kääntyy päinvastaiseksi eli tilanne menee vaikeaksi kun silloin onkin tuo 18-55mm on "noin kovin zoomaa"
Se on koko polttovälivalinnan idea.
Jos haluaa kovin "zoomata" niin valitaan objektiivi jossa on pitkä polttoväli.
Vastaavasti jos halutaan läheltä koko kissanristiäisporukka samaan kuvaan niin sitten valitaan objektiivi jossa on lyhyt polttoväli eli laaja kuvakulma - zoomaava
vaivaan auttaa parhaiten esim.
kiinteäpolttovälinen 14 mm tai 10 – 22 mm zoom
50 mm on omiaan maisema ja lapsikuvauksessa, mutta esim 28 – 200 mm zoom olisi harrastelijalle paljon monikäyttöisempi - dfusjk902354wkejfsdk
Kyllä, olet ymmärtänyt oikein. Suurin osa aikaisemmista vastaajista ei taas ole halunnut ymmärtää kysymystäsi. Vaikka perusteet ja terminologia ovatkin vähän hakusessa, rivien välistä löytyy se todellinen kysymys.
Kun siitä kittilinssistä ruuvaat zuumia maksimista pikkuisen taaksepäin ja katsot etsimestä, näen sen saman minkä kiinteällä 50 millisellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244736- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483135- 542677
- 2062621
- 512609
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322410- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081549