Olemme ottamassa koiran loppukesällä ja tarvitsisimme vinkkejä ja ehdotuksia rodun valintaan. Olemme miettineet myös aikuista koiraa, riippuen mitä loppukesällä on tarjolla.
Eli kriteereitä
- Olemme lapseton pariskunta
- Omistamme kaneja (koira joka ei tee kaneille mitään)
- Rodun koolla ei väliä
- Koira voisi olla varautunut vieraita kohtaan, ettei esim. kukaan uskaltaisi/yrittäisi varastaa koiraa kaupan edestä tms.
- Jos karvaa lähtee, pitäisi sen olla "imuroitavissa", ei siis sellainen karva joka tarttuu jokapuolelle eikä lähde helposti pois, lisäksi emme halua koiraa jonka turkkia täytyy hoitaa joka päivä.
- Pienikin rotu saa olla mutta ei "räksyttävää" koiraa
- Sisällä ympärivuoden asuva koira (ei siis esim. pystykorvat tms.)
Rotuja joita emme halua ovat esim. perhoskoira, mäyräkoirat. Ja tietysti listamme sulkee ulkopuolelle monia rotuja. Kiitoksia asiallisista vinkeistä !
Koiran valinta vinkkejä
4
425
Vastaukset
- owjes
Onko teillä kokemusta koirista? Onko teillä aikaa hoitaa ja lenkittää isoa koiraa? Pärjäättekö jääräpäisemmänkin pakkauksen kanssa? Oletteko miettineet rescue koiraa?
Mutta jos teillä jänöjä on, parempi olisi ottaa pentu. Kun koira tottuu kaneihin, se ei kiinnitä niihin mitään huomiota ja antaa niiden olla rauhassa, kun taas aikuinen koira joka ei ole tottunut niihin, saattaa mennä ihan sekaisin niistä.
Kertokaa koirakokemuksianne niin on helpompi ehdotella teille sopivaa koiraa. :)
( Rescue koiria löytyy näistä mm. näistä osotteista: www.viipurinkoirat.fi , www.espanjankoirat.com , www.rekkurescue.com , www.pelastetaankoirat.com ) - segdrhfygk
sanoisin vain että koiraa ei nykyään kannata jättää kaupan ulkopuolelle..vaikka koira olisi varautunutkin niin se ei estä ketään kiusaamasta sitä...vaikka ärsyttämästä tai heittelemästä kivillä.
olen nähnyt isompaakin koiraa kiusatun kaupan edessä johon tietysti puutuin.. - Minna ja Pekka
Miehelläni ei ole ollut omaa koiraa, hoidossa kylläkin on ollut. Minulla on ollut snautseri. Uskon että pärjäämme "vaikeammankin" koiran kanssa. Olemme miettineet myös adoptiokoiraa, mutta juuri kanien takia pentu voisi olla parempi.
- faktahiippari
Rescuekoiraa ei kannata ottaa, jos haluaa päästä helpommalla. Katson hyvällä silmällä, jos joku, jolla on oikeasti aikaa ja jaksamusta perehtyä selvittelemään koiran mahdollisia pelkoja (se voi siis pelätä vaikka miehiä, mikä voi aiheuttaa melkoisesti vaivaa), joita se on voinut saada entisestä elämästään. Lisäksi rescuekoirat ovat sekarotuisia (kenties joukossa voi olla puhdasrotuinen tai pari, mutta ne ovat paperittomia ja harvinaisia... joten ne ovat silti loppujen lopuksi seropeja), etkä voi ehkä ikinä tietää, mitä rotuja koirassa on. Jos siinä onkin paljon terrieriä ja metsästysrotuja? Kävisi kaneille kalpaten.
Itse voisin suositella salukia, ne ovat usein vähän varautuneita vieraita kohtaan (se harvoin estää varastamasta koiraa kaupan edestä), mutta tyylikkäitä ja ovat leikkisiä tuttujen ihmisten kanssa. Toki kannattaa muistaa, että koira on yksilö, rotu ei määrää luonnetta täysin. Sitäkin enemmän määrää koulutus ja itse omistaja. Tosin salukit ovat olleet aikoinaan metsästyskoiria ja esim. kaneja ei kannata pitää vapaina koiran seurassa, sillä se saalistaa ne hetkessä. Pennun voi kuitenkin opettaa vielä suht välinpitämättömäksi kaneja kohtaan, jos ne ovat häkissä. Muutenkaan ei kannata päästää koiria ja kaneja yhtä aikaa samaan tilaan, jos kanit ovat pois häkistä.
Myös dalmatialainen voisi olla mukava koira teille. Ne ovat hyvin kasvatettuina energisia ja ystävällisiä koiria. Jos kuitenkin tykkäätte enemmän löhöillä telkkarin ääressä, kannattaa harkita jotain hiukan hitaampaa rotua. Tästäkin kannattaa jutella kasvattajan kanssa, koirat kun ovat niin erilaisia.
Myös pinseriä kannattaa harkita ja lueskella paljon eri rotuyhdistysten sivuilta eri rotujen ominaispiirteistä. Metsästyskoiria näin yleensä (mm. vinttikoirat. itseasiassa saluki on vinttikoira sekin, mutta jos ette päästä sitä kanien kanssa samoihin tiloihin, niin kaiken pitäisi mennä hyvin) ei kannata ottaa, jos haluatte välttämättä pitää koiraa ja pupuja samassa tilassa.
Erityisesti rottweileria, saksanpaimenkoiraa tmv. harkitessa kannattaa pistää merkille, että osa on oikeasti dominoivia ja voi hyppiä silmille, jollei tehdä selväksi, kuka on johtaja. Eivät nuo rodut ole loppujen lopuksi sen kummempia kuin muutkaan, mutta vääränlaisen jalostuksen seurauksena molemmille on tullut sairauksia ja jos jompaan kumpaan päädytte, vanhempien tulee olla ehdottomasti täysin tarkastetut ja terveiksi todetut. Lonkkavikojen vuoksi koiria on jouduttu lopettamaankin.
Tuolla on muutamia rotuja > http://www.koirat.com/rodut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016183
- 2123416
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663308Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162525Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702091
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441656- 251443