voiko kissa olla vaarallinen ihmiselle? millainen on kissan purentavoima?
kokemuksia?
kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No jos se sinun nukkuessa iskee hampaansa sinun kaulavaltimoon niin se on menoa sitten. Tuntuu kyllä oudolta, että kissa haluaisi niin tehdä.
totta kai voi. on sillä kynnet ja hampaat, mutta ei se nyt ihmisen kimppuun hyökkää, jos siin terve kissa
Meillä ainoa raisumpi kissatapaus on Nekku-kolli, joka kyllä ärähtää jos siihen koskee hänen mielestään väärään aikaan väärällä tavalla. Pääsääntöisesti olen tottunut ajattelemaan kissoja ystävällisinä olentoina. ( kaiken kaikkiaan olen tuntenut 6 aikuista kissaa ja kahdeksan pentua). Tietysti jos kissaa ärsyttää niin että se rupeaa sähisemään ja puollustautumaan, mutta tässä tilanteessa on kyllä yleensä aikaa karata... Tai jos läski kissa menee vauvan päälle nukkumaan... Tai jos iho tulehtuu herkästi kissanraapaisuista (niitä nimittäin tulee)...
On varmaan kissoja, jotka ovat pahansisuisia, mutta siihenkin on usein syynä olosuhteet.
Ikää on kuin paljo? Vai oletko kenties jälkeenjäänyt? Kissahan on suomen vaarallisimpia eläimä ja kissat tappavat vuosittain satoja ihmisiä suomessa! Eli seuraavan kerran kun näet pienen pörröisen tappaja kissan suosittelen juoksemaan pakoon henkesi edestä,ääliö!
Korjaus tuohon viimeisimpään, niin 20 vuoden
aikana on kissa tappanut ihmisiä noin 5
Kyllä. Ja ei. Kotioloissa ihmisen kanssa elämään tottunut, leikattu kissa on mitä mukavin eläin, kun palvelut toimivat, ja se on terve noin keskimäärin.
Reviiriään tai itseään puolustava ihmiseen tottumaton kissa on vaarallinen petoeläin. Sama koskee, jos vento vieras ihminen saapuu reviirille, kissan kotiin- omat ihmisensä kissa tuntee, mutta jos vento vieras yrittää esim ottaa väkisin syliin, kissa puolustautuu yleensä, tai pyrkii karkuun.
Kissan puruvoima ei ole kummoinen, mutta saa se hiiren, myyrän ja räkättirastaan hengiltä. Vähintään nuo tuommoiset.
Kissalla on neljä kulmahammasta, jotka muistuttavat minkä tahansa villin kissapedon kulmahampaita. Ne ovat melko teräväkärkiset, ja uppoavat ihmisen käteenkin luuta myöten jos kissa niin haluaa.
Mutta kokonaisuutena ajatellen kissa ei ole vaarallinen ihmiselle: vieras kissa ei yleensä edes lähesty ihmistä. Jos sellainen on yliystävällinen, kyseessä on toksoplasmoosia sairastava kissa, jonka käyttäytymiseen toksoplasmoosi vaikuttaa.
Kivussaan kissa voi olla oikeasti vaarallinen.