vajaa vuosi ollu meillä, n. viikko annettiin veden olla ja sit laitettiin fisut. Vesiarvot alussa: no3 - 10. no2- 0, kh 3, ph 7,2, gh-kaikki 3. Nyt arvot: no3-50, no2-0, kh-3-6, ph-6,8 (tai 7,2), gh-4 4 7 7. Lisukalla kokeiltu. Veden vaihto alussa kuukauden välein, sitten joku sanoi että kahden viikon välein, joten nyt niin. Kalat: kuparitetra 10, lehtikala 3 (yksi kaikista pienin kuoli), kääpiörihmakala 2 (kaksi kuollut, nekin kaikista pienimmät), palettikala 2, timanttikirjoahven 2. Ruokaa hiukkaen kolme kertaa päivässä, kerran viikossa sitä jotakin mikä parantaa niiden väriä. Lämpötila 26-27. Palettikalat tehnyt jo toiset poikaset :) Mitäs muuta.....suodatin patja....pumppu on. Kysyisinkin nyt miten noi vesiarvot saa takaisin kohdalleen? Ja onko tosiaankin niin, että vesi täytyy vaihtaa kolmasosa kahden viikon välein. Uusi vesi minkä sinne laitan, täytyykö senkin antaa muhia toisessa astiassa viikon ennen akvaan laittamista vai voinko vain suoraan raanasta lisätä? Vesi haihtuu tosi nopsasti koska meillä ei ole kantta, eli kerran viikossa lisään aina kolmisen ämpäriä lisää vettä. Olisiko vinkkejä/neuvoja miten tästä jatkan eteenpäin? Mitä pitäisi vielä ostaa/tehdä! Tulipas pitkä litania, mutta kirjoitin nyt kaikki mitä tässä aikaisemmassa kirjoituksessa pyydettiin (muistaakseni) ;) Kiitän kaikkia asiallisista vastauksista ja muistakaa....olen aloittelija ;)
koko:500 l
2
429
Vastaukset
- Tulipytstö0
Nitraatti
Nitraatti on tärkeä kasviravinne. Se on typenkierron lopputuote ja siten haitallista vasta suhteellisen korkeina pitoisuuksina eli jossain 30-200 mg/l. Tämä on selvästi vastoin yleistä käsitystä, joka ilmeisesti perustuu siihen että suolistossa siitä muodostuu myrkyllistä nitriittiä. Nitraatin tärkeämpi merkitys on toimia indikaattorina. Korkea nitraattipitoisuus kertoo veteen kertyneen myös haitallisia yhdisteitä siinä määrin että osittainen vedenvaihto on paikallaan.
Keinoja nitraattipitoisuuden pitämiseksi alhaalla:
varovainen ruokinta eli vain sen verran kuin kalat parissa minuutissa syövät
hyvinvoiva, runsas kasvillisuus
säännölliset vedenvaihdot
Laistaminen säännöllisissä vedenvaihdoissa ja veden hoidossa aiheuttaa kaloille helposti kovin monenlaisia vaivoja, joita ei yleensä kuitenkaan tunnisteta huonosta hoidosta johtuviksi. Eräs tällainen on kalojen rihmamainen uloste, jota lähes poikkeuksetta epäillään hiusmatojen aiheuttamaksi, ja hoidetaan sitten sen mukaisesti väärin.
Kopio; akvahoito.info - fish KING
1. Kerroppa tarkemmin
- suodattimen merkki ja malli, numero, ulko- vai sisäsuodatin
2. Tuon kokoisessa akvassa voisi olla jo molemmissa päädyissä lämmittimet, mittaas lämpötilaa akvaarion kylmästä päästä missä lämmitintä tällä hetkellä ei ole, vesi saattaa olla liian viileää ko. kaloillesi.
3. Veikkaampa että akvaario ei kypsynyt oikealla tavalla ja kalojen sitkeyden ansiosta alkavat ne nyt vasta oireilla ja sairastua, kuolla ;(
4. Ruokitko silti kalojasi liikaa, jääkö syömätöntä ruokaa pohjalle ruokinnan jälkeen?
5. Vettä vaihdat ilmeisesti liian harvoin, yleis ohjehan aloittelijalle on se kerran viikossa n. puolet kerralla tai tuon kokoisessa ainakin kolmannes kerralla JOKA VIIKKO.
6. Mitä on tuo aine joka parantaa niiden väriä??
7. Veden vaihto suoraan raanasta, - 2C korkeintaan lämpötila eroa !! liian kylmä tai lämmin vesi saa kalat oirehtimaan jopa kuolemaan varoittamatta.
8. Haukkovatko kalat aamuisin veden pinnalla, ikään kuin happea?
9. Lehtikala sitoutuu pariskunnalleen koko loppu iäksi, ylimääräinen lehtikala altaassa saa yleensä lähtökäskyn :(
10. Kuparitetran muotoiset kalat, eritoten kardinaalitetra on lehtikalan luonnollista ruokaa, jos niitä alkaa äkisti häviämään on syy lehtikaloissa, hankkisin tilalle jotain korkean mallista kalaa jos tuollainen pikkukala parvi akvaariossasi täytyy olla.
11. Kääpiörihmat ovat erittäin herkkiä veden laadulle, siksi kait kuolleetkin ;(
12. Palettikala tekee poikasia jatkuvasti, minne poikaset???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3243377Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192278Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151880Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141605Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171532Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361404Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2451334- 171274
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631076Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201010