Olen havittelemassa I-korista Lagunaa käyttöautoksi (hätsbäk tai farmari, melko samantekevää). Mikä moottori on paras / kestävin? Tarkoitan sekä ennen faceliftiä että sen jälkeen. Käsittääkseni 1,6-litrainen on liian laiska ja V6 on harvinainen ja hankala huoltaa. Luonnollisesti kaikkien vanhojen Lagunoiden moottorit alkavat jo vaatia isompia remontteja enemmän tai vähemmän.
Lagunan vikaisuudesta en niinkään välitä. Korjaan itse jos pystyn ja paja hoitaa loput jos on liian vaikeita juttuja. Tarvitsen mukavaa ja tilavaa käyttöautoa ja vanhat Lagunat näyttävät olevan edullisia.
Vanhojen Lagunoiden moottorit
8
673
Vastaukset 8
- aika varma peli
Tjaah olisikohan lagunan 1.8 moottoria aika varma ja kestävä käsittääkseni tuosta moottorista on jalostettu mm diesel moottoreita ja huhujen perusteella olisi aika kestävä moottori siis 8 venttillisenä jolla ajaisi paljon mm volvossa 440 ja 460 löytyy samaa moottoria samoin renault 19:sesta. Ei kai silloin tuo moottori voi olla ihan huonokaan jos siitä on jatko jalostettu diesel moottoreita mm sylinteritilavuutta kasvattamalla tai iskunpituutta muuttamalla
- Kakkoset mitä sattuu
Jos hyviä ykköslagunoita sattuu kohdalle, niin eiku käyttöön. Samoin Megane. Ikiliikkujiahan noi on verrattuna näihin uudempiin viritelmiin. Vahvinta perustekniikkaa mitä Renulla on koskaan ollut. Joidenkin mielestä ne 8-venttiiliset on ne parhaat, mutta kyllä 16v on myös hyvä valinta.
- reilusti rellusti
Ei muuta kun kauppaan ja kaupantekoon, 1,8 tai 2,0 litran 8-venttiilinen kone kestää ja muutenkin auto on todella luotettava vanhanakin, itse ajanut 2,0 jo 12 vuotta ja matka jatkuu...
- Laguopekka
Minulla kokemusta 2,0 litraisesta 8-venttiilisestä. Siinä on hyvä auto. Minun autolla oli ajettu pois vaihtaessa 270 000km. Normaali huoltojen lisäksi piti vaihtaa laturi. Vesi pumppu meni 210 000km, kun sitä ei vaihdettu jakopään remmin vaihdon yhteydessä, siis oma moka.
Muuten toimi hienosti eikä ole kovin iso ruokainenkaan ainakaan tie ajossa.- GMT
olen ollut varsin tyytyväinen I kopan Laguun vm:98 jossa 2,0 8valve kone mittarissa on nyt tasaan 300tkm
itse olen ajanut 75tkm neljän vuoden aikana, paitsi normaali huollot niin ainoastaan ne surullisen kuu-
luisat alapallonivelet on vaihdettu samoin jousituen kääntölaakerit ja laturi,sekä jarrulaikat palat eteen.
Ja tietysti jakopään emmeet ja vesipumppu on vaihdettu, koppa on ehjä ja ruosteeton, joten suosittelen
jos löytyy vähänajettu I koppanen Lagu 1998-00 niin voi saada halvalla hyvän käyttöpirssin jossa on hyvät
ajoominaisuudet ja varsin hiljainen kyyti ennenkaikkea tilava auto, alkupään II koppasia sietää varoa! - 98lagu
GMT kirjoitti:
olen ollut varsin tyytyväinen I kopan Laguun vm:98 jossa 2,0 8valve kone mittarissa on nyt tasaan 300tkm
itse olen ajanut 75tkm neljän vuoden aikana, paitsi normaali huollot niin ainoastaan ne surullisen kuu-
luisat alapallonivelet on vaihdettu samoin jousituen kääntölaakerit ja laturi,sekä jarrulaikat palat eteen.
Ja tietysti jakopään emmeet ja vesipumppu on vaihdettu, koppa on ehjä ja ruosteeton, joten suosittelen
jos löytyy vähänajettu I koppanen Lagu 1998-00 niin voi saada halvalla hyvän käyttöpirssin jossa on hyvät
ajoominaisuudet ja varsin hiljainen kyyti ennenkaikkea tilava auto, alkupään II koppasia sietää varoa!ei oo olluihmeitä kunnes 197 tkm ja startti pask.na sitä riemua nyt menossa toimii ..ei ...toimii.ei ja muistettava jakohihnanvaihto ajallaan muuten ok ja hiljaisin auto mikä ollu jäänee plussalle kokonaisuus ja suuri tavaratila :)
- Rellu tutuksi
Kyseisessä moottorissa on aina moottorin totaalinen hajoaminen pelkona. Kerran oon jo vaihtanu moottorin ja kahdesti on ollut todella lähellä... Moniuraremmi ja sen kiristin on akilleen kantapää kyseisessä moottorissa, kiristin ei kestä sitä mitä sille luvataan ja särkee sitten laturinremmin.. Okei, äkkiähän sitä luulee, etteihän tossa mitään, MUTTA moniura- ja jakopäänremmi on samassa tilassa kampiakselin päässä ( niitä ei ole eristetty toisistaan ) ja moniuraremmin hajotessa menee riekaleet jakopäänremmin mukana nokka-akselin ympärille hyppäyttäen jaon pieleen. Ei kerenny kissaa sanoa moottoritiellä, kun rengas vingahti ja moottori sammui, tuli kerralla valmista.... EIKÖ ole muuta auto vaihtoehtoa kuin rellu, kaikista surkein kestämään. Hyvä ajaa ja tilava, muttei paljon ole iloa, kun on aina jotain vikaa... PS. 2-korisessa on mm sähköinen rattilukko ja kun Relluissahan on paljon sähkövikoja, auto kulkee muttei ratti käänny........
- undercover22222
Ks. otsikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän50967Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46727
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487