Mitä maksavat nykyään kiinteistösopimuksella tehdyt laajakaistat? Täällä Turussa TVT Asunnot Oy Lehtolaakson asunnoissa 24/2 Mbit/s laajakaista maksaa 41,90 euroa/kk. Olisihan se edullinen yksittäisasiakkaana tilattuna, mutta muilla taloyhtiöillä kiinteistösopimuksen alla olevat liittymät ovat huomattavasti edullisempia.
TVT Asunnot, kallis taloyhtiölaajakaista
4
1088
Vastaukset
- nectori
Joo meillekin mainoksissa tarjottiin kiinteistösopimuksella 100/10 Mbit/s Sonera Extra Laajakaistaa täällä Turussa TVT-Asunnoissa, mutta sattumoisin talon kaapelointi mahdollisti vain puhelinkaapeloinnin kautta (ADSL2 ) 24/2 Mbit/s Sonera Extra Laajakaistan. Hinta olisi ollut sama eli 42 euroa/kk. Olisihan se ollut 100/10 Mbit/s nopeudella hyvä, mutta kiinteistösopimuksella 42 euroa/kk 24/2 Mbit/s on jo aika rasvainen hinta, joka on huomattavasti korkeampi kuin monilla alueen muilla taloyhtiöillä.
Kaiken lisäksi Soneralta saatu ADSL2 -modeemi toimi vain noin 6/1 Mbit/s nopeudella. Netin keskustelupalstojen ja uusien firmware-päivitysten jälkeen nopeus tuplaantui. Vasta kaikki portit sillattuna, joka vaatii taas eri firmwaren asennuksen, nopeus oli noin 20 Mbit/s. Tietenkin rietitetyn/NATatun liikenteen antama turva menetetään samalla.
Moniko mökinmummo ym. ymmärtää tarkistaa nopeudet, osaa tai uskaltaa päivittää firmwaret joka laiteoppaan ukaasien mukaan lopettaa laitetakuun.
No Sonerakin lupaa Extra Laajakaistan sopimusehdoissa että mainittu nopeusluokka on teoreettinen nopeus ja liittymän luvataan toimivan vähintään puolella teoreettisesta nopeudesta ADSL-liittymilla ja 1/3 kaapelilaajakaistassa. Huh, huh, jo on ilmaa mainostetuissa nopeuksisa, miksei kuukausimaksukin jousta alaspäin puolella. Aiempi Aurian VDSL joka siirtyi Soneralle toimi aina hyvin tarkalleen luvatulla 10/10 Mbit/s nopeudella ongelmitta. Mutta Ciscon laitteita ei muka enää saanut joten hyvä tekniikka piti torpata.
Pitääpä ottaa asia esille taloyhtiön kokouksessa ja kilpailuttaa laajakaistan tarjoajat.- erkko--
rainingman kirjoitti:
taloyhtiössä Nättinummessa saa DNA 24/2 liittymän karva alle 30e 18kk sopparilla.
Samoin Nättinummessa asuvana olen tyytyväinen edullisiin hintoihin. Sonera ryöstää kiinteistöasiakkaitaan.
- dgfdhgfhhf
TVT Asunnot Oy (esim. Paavinkatu Halinen). Turun Kaapelitelevisiolla on yhtiö-sopimus, jolloin 40/3 mbit/s (luvattu todellinen nopeus 35-40 Mb) kaapelilaajakaista maksaa 40 euroa/kk. Se on siis edullisempi kuin 24/2 Mbit/s Sonera Laajakaista Extra kiinteistösopimuksella hankittuna, joka maksaa 42 euroa/kk.
Turun Kaapelitelevision laajakaistaan voi liittää 5 konetta samanaikaisesti ja lisäksi saa 5 sähköpostiosoitetta ja kotisivutilan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4372849Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2622409- 641939
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261474Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1671317Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751162- 931107
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121057K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81027- 101868