Mihin ovat kadonneet prosessorin hertsit tietokonemainoksista?
Prosessorin hertsit mainoksissa?
............
5250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suoritinvalmistajat kyllästyivät nokittelemaan toisiaan kellotaajuuksilla.
Siksitoisekseen suorittimien arkkitehtuurit on muuttuneet niin paljon ettei kellotajuuksista enää pysty päättelemään niiden suorituskykyä. vrt. ytimien määrä, isot välimuistit jms.
ne hertzit ei kerro enään mitään.
7 vuotta vanhassa koneessa 3Ghz, ja vanhan säännön mukaan uuden pitää olla 2-3 kertaa nopeampi jotta nopeuden huomaa. Kehitys pysähtyny.
Nyt sitten ootellaan sitä 9Ghz konetta ;)
Lisäytimistä ei oo todellista hyötyä ns. vakio softilla.
Seuraava kone vois olla 64-bittisellä käytiksellä, USB3:lla ja SSD-levyillä.
Joku 3D-näyttis vois olla kiva, hologrammitekniikka taitaa tulla ennen kuin 9Ghz.
>vanhan säännön mukaan uuden pitää olla 2-3 kertaa nopeampi jotta nopeuden huomaa.
No kyllä paljon pienemmänkin nopeuden lisäyksen huomaa. Esimerkiksi nopeuden puolitoistakertaistumisen huomaa aivan selvästi.
Jonkun Pentium 4:n runsaat gigahertsit, esim. 3 Ghz, olivat pelkkää ilmaa ja lämmöntuottoa jos nykyisiin prossuihin verrataan.
Lisäytimistä on aina hyötyä, jos ajetaan useita ohjelmia yhtä aikaa nykyaikaisessa käyttiksessä.
Niinhän se on, että monet kahtoo vain hertzejä. Minulla nyt ongelmana,että eräs kaveri haluais päivittää koneensa, kun sillä nyt pöytäkone 2.6ghz celeron 512mt muistilla (todella hidas vekotin nykymittapuulla).
Nyt se haluis hankkia kannettavan jossa pitäis olla reilusti yli 3ghz prossu, että ois sitä nykyistä (todella hidasta) konettaan nopeampi. Kone tulisi perus windows käyttöön, kuten netin selailuun ja satunnaiseen pelailuun.
Olen yrittäny turhaan vakuutella,että niitä kellotaajuuksia on turha katella ja että mikä tahansa nykykone on paljon nopeampi.. Ei ole oppi perille mennyt yhtään.