Rkp:n agenda YLE:ssä nyt vaarassa

Luettua

Mikael Jungner toteutti Rkp:n agendaa YLE:ssä YLE:n hallintoneuvoston pj:n Kimmo Sasin (Finlandssvenska folkting'in vpj.) säestämänä.

Jungner oli tunnetun Rkp:n nuoleskelijan Paavo Lipposen (sdp) apulainen ja löytö. Ks. linkki ja lue tarkkaan perustelut: http://ryyti.blogspot.com/sear…20Lipponen

Jungnerin johdolla YLE lakkautti radion suomenkieliset keskiaaltolähetykset, joita suomalaiset kuuntelivat ympäri maailmaa.

Samoin Jungnerin johdolla YLE lakkautti syksyllä 2007 suomenkielisen YLE Extra-tv-kanavan. Tuon kanavapaikan YLE antoi Jungnerin ja Sasin johdolla Ruotsin television kanaville!

Lisäksi YLE karsi SUOMENKIELISIÄ ulkomaan kirjeenvaihtajiaan kovin valikoivasti Jungnerin aikana.

Lainaus: Helsingin Sanomat 24.8.08 Laura Pekonen:

”Yleisradio säästää karsimalla kirjeenvaihtajiaan”

”Yleisradio lakkautti maaliskuussa toisen Moskovan kahdesta kirjeenvaihtajapestistä. Vuoden vaihteessa toinen kirjeenvaihtaja lähtee Brysselistä ja ja ensi kesänä todennäköisesti Washingtonista. Näin Ylen suomenkielisten kirjeenvaihtajien määrä puotoaa yhdeksästä kuuteen”.

Noissa kolmessa kaupungissa on YLE:llä ollut kaksi kirjeenvaihtajaa kussakin. Yksi ruotsinkielinen ja yksi suomenkielinen. Potkut annetaan suomenkielisille toimittajille. ”Syy on raha” kirjoittaa HS. ”Tässä on kyseessä isot fyrkat toteaa Ylen uutisten ulkomaantoimituksen päällikkö Reijo Lindroos”.

Ylen budjetista menee ruotsinkieliseen toimintaan eri lähteiden mukaan n. 20 %. Sitten vielä erikseen epäsuorat kustannukset. Jungner kohdisti kuitenkin kustannusten karsimisen YLE:n suomenkieliseen toimintaan. Miten voi joku suomalainen murehtia sellaisen äijän potkuja!

Jk. Jungernin edeltäjä Arne Wessberg oli myös osa rkp:n agendan toteutusta mediassa. Onkin ainutlaatuista, että YLE:n organisaatiossa yhdellä puolueella, rkp:llä on oma tv-kanava. Missä länsimaassa yksi puolue on aina hallituksessa vaalien lopputuloksesta riippumatta? No se, jolla on oma tv-kanava.

Mikään ei ole rkp:lle mieluisaampaa kuin suomalaisten mielenkiinnon suuntaaminen sivuseikkoihin Jungnernin, Wessbergin ja Sasin (hallintoneuvoston pj.) toiminnassa.

http://ryyti.blogit.uusisuomi.fi/2010/02/25/rkpn-strategia-ylessa-jungnerin-jalkeen/


.

7

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaa mollaat

      Eikö sulla ole mitään parempaa tekemistä?

      • i Ankdammen

        Han/ hon hade ju rätt i allt han/hon sa. DU bara löjligförklarar dig själv med det här. Nu får ärendet bara större synbarhet i finsk media, och dessa får bara mera agg mot oss i ankdammen. Tyst nu !!


    • Vai että ihan rikos

      Ylen toimittaja Kirsi Virtasesta on tehty rikos-ilmoitus kirjoittaa Vasabladet.

      Finlandssvensk samling on tehnyt rikos-ilmoituksen Ylen radiotoimittajasta Kirsi Virtasesta hänen suomenruotsalaisiin kohdistuneista puheistaan. Kirjoittaa hbl.fi.

      Radiopakinassaan Yle 1:ssä tammikuussa sanoi Kirsi Virtanen mm. että suomenruotsalaisten pitäisi hävetä, että he paskat piittaavat kaikesta suomalaisesta. Hän sanoi, että suomenruotsalaiset eivät koe olevansa suomalaisia vaan ruotsalaisia jotka ovat pakotettuja asumaan Suomessa. Hän on myöskin kutsunut suomenruotsalaisia kyykäärmeiksi ja "svedupetureiksi".

      Finlandssvensk samling yhdistys katsoo, että lausunnot ovat kiihotusta kansanryhmää kohtaan.

      Virtasesta on aikaisemmin tehty ilmoitus Julkisen sanan neuvostoon. Neuvosto ottaa kantaa rikkoiko Virtanen journalistisääntöjä vastaan.

      - Taitaa riittää kun lueskelee eri nettipalstoja niin tulee ihan samaan lopputulokseen josta Virtasta nyt syytetään. Useimmiten siellä painostetaan suomenruotsalaisten "ruotsalaisuutta" ja heidän haluaan asua Ruotsissa.

      http://www.vasabladet.fi/Story/?linkID=105143

      Ohessa linkki Yle:n toimittaja Kirsi Virtasen (YleRadio1) erinomaiseen pakinaan 27.1. aiheestaPAKKORUOTSI:

      http://areena.yle.fi/audio/710044

      Tiukkaa tekstiä pakkoruotsista ja tästä 4%:n vähemmistöstä, jota paapotaan kohdusta hautaan suomenkielisten kustannuksella. Rkp yrittää pistää toimittajan hiljaiseksi.

      Kannattaa jokaisen ehdottomasti kuunnella.

    • 20

      RKP:n ja YLE:n ruotsinkielisten ohjelmien paapominen lakkaa siinä vaiheessa kun RKP ei saa jatkossa enää vaadittua 3% äänikynnystä puolueelleen. Sitten voidaankin keskittyä oleelliseen.

      • Näinhän se menee

        3% äänikynnyksen saa alittaa, jos puolue (lue rkp) saa jollakin alueella 100 ääntä tai voisi sen erikoisoloissa saada.

        Vastaavasti kaikki alueethan ovat "kaksikielisiä" jos jollakin alueella on 3000 itsensä ruotsalaiseksi ruksannutta tai itsensä tuntevaa henkilöä.


      • 33
        Näinhän se menee kirjoitti:

        3% äänikynnyksen saa alittaa, jos puolue (lue rkp) saa jollakin alueella 100 ääntä tai voisi sen erikoisoloissa saada.

        Vastaavasti kaikki alueethan ovat "kaksikielisiä" jos jollakin alueella on 3000 itsensä ruotsalaiseksi ruksannutta tai itsensä tuntevaa henkilöä.

        Jatkossa 3% äänikynnys koskee koko valtakuntaa, ei enää alueita kuten ennen. Päästään pakkoruotsista.


    • Onnistuukohan tämä

      TAAS. Nyt FST5 ja YLE:n kaksi ruotsinkielistä radiokanavaa pystyvät lisäämään tuotantoa ja henkilökuntaa. Nythän ruotsinkielisellä puolella on vain 582 vakituista ja 120 free lanceria.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      104
      5497
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      94
      4801
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4752
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2169
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      110
      1954
    6. 105
      1747
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1547
    8. 370
      1298
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1131
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      204
      1061
    Aihe