Rkp:n agenda YLE:ssä nyt vaarassa

Luettua

Mikael Jungner toteutti Rkp:n agendaa YLE:ssä YLE:n hallintoneuvoston pj:n Kimmo Sasin (Finlandssvenska folkting'in vpj.) säestämänä.

Jungner oli tunnetun Rkp:n nuoleskelijan Paavo Lipposen (sdp) apulainen ja löytö. Ks. linkki ja lue tarkkaan perustelut: http://ryyti.blogspot.com/sear…20Lipponen

Jungnerin johdolla YLE lakkautti radion suomenkieliset keskiaaltolähetykset, joita suomalaiset kuuntelivat ympäri maailmaa.

Samoin Jungnerin johdolla YLE lakkautti syksyllä 2007 suomenkielisen YLE Extra-tv-kanavan. Tuon kanavapaikan YLE antoi Jungnerin ja Sasin johdolla Ruotsin television kanaville!

Lisäksi YLE karsi SUOMENKIELISIÄ ulkomaan kirjeenvaihtajiaan kovin valikoivasti Jungnerin aikana.

Lainaus: Helsingin Sanomat 24.8.08 Laura Pekonen:

”Yleisradio säästää karsimalla kirjeenvaihtajiaan”

”Yleisradio lakkautti maaliskuussa toisen Moskovan kahdesta kirjeenvaihtajapestistä. Vuoden vaihteessa toinen kirjeenvaihtaja lähtee Brysselistä ja ja ensi kesänä todennäköisesti Washingtonista. Näin Ylen suomenkielisten kirjeenvaihtajien määrä puotoaa yhdeksästä kuuteen”.

Noissa kolmessa kaupungissa on YLE:llä ollut kaksi kirjeenvaihtajaa kussakin. Yksi ruotsinkielinen ja yksi suomenkielinen. Potkut annetaan suomenkielisille toimittajille. ”Syy on raha” kirjoittaa HS. ”Tässä on kyseessä isot fyrkat toteaa Ylen uutisten ulkomaantoimituksen päällikkö Reijo Lindroos”.

Ylen budjetista menee ruotsinkieliseen toimintaan eri lähteiden mukaan n. 20 %. Sitten vielä erikseen epäsuorat kustannukset. Jungner kohdisti kuitenkin kustannusten karsimisen YLE:n suomenkieliseen toimintaan. Miten voi joku suomalainen murehtia sellaisen äijän potkuja!

Jk. Jungernin edeltäjä Arne Wessberg oli myös osa rkp:n agendan toteutusta mediassa. Onkin ainutlaatuista, että YLE:n organisaatiossa yhdellä puolueella, rkp:llä on oma tv-kanava. Missä länsimaassa yksi puolue on aina hallituksessa vaalien lopputuloksesta riippumatta? No se, jolla on oma tv-kanava.

Mikään ei ole rkp:lle mieluisaampaa kuin suomalaisten mielenkiinnon suuntaaminen sivuseikkoihin Jungnernin, Wessbergin ja Sasin (hallintoneuvoston pj.) toiminnassa.

http://ryyti.blogit.uusisuomi.fi/2010/02/25/rkpn-strategia-ylessa-jungnerin-jalkeen/


.

7

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaa mollaat

      Eikö sulla ole mitään parempaa tekemistä?

      • i Ankdammen

        Han/ hon hade ju rätt i allt han/hon sa. DU bara löjligförklarar dig själv med det här. Nu får ärendet bara större synbarhet i finsk media, och dessa får bara mera agg mot oss i ankdammen. Tyst nu !!


    • Vai että ihan rikos

      Ylen toimittaja Kirsi Virtasesta on tehty rikos-ilmoitus kirjoittaa Vasabladet.

      Finlandssvensk samling on tehnyt rikos-ilmoituksen Ylen radiotoimittajasta Kirsi Virtasesta hänen suomenruotsalaisiin kohdistuneista puheistaan. Kirjoittaa hbl.fi.

      Radiopakinassaan Yle 1:ssä tammikuussa sanoi Kirsi Virtanen mm. että suomenruotsalaisten pitäisi hävetä, että he paskat piittaavat kaikesta suomalaisesta. Hän sanoi, että suomenruotsalaiset eivät koe olevansa suomalaisia vaan ruotsalaisia jotka ovat pakotettuja asumaan Suomessa. Hän on myöskin kutsunut suomenruotsalaisia kyykäärmeiksi ja "svedupetureiksi".

      Finlandssvensk samling yhdistys katsoo, että lausunnot ovat kiihotusta kansanryhmää kohtaan.

      Virtasesta on aikaisemmin tehty ilmoitus Julkisen sanan neuvostoon. Neuvosto ottaa kantaa rikkoiko Virtanen journalistisääntöjä vastaan.

      - Taitaa riittää kun lueskelee eri nettipalstoja niin tulee ihan samaan lopputulokseen josta Virtasta nyt syytetään. Useimmiten siellä painostetaan suomenruotsalaisten "ruotsalaisuutta" ja heidän haluaan asua Ruotsissa.

      http://www.vasabladet.fi/Story/?linkID=105143

      Ohessa linkki Yle:n toimittaja Kirsi Virtasen (YleRadio1) erinomaiseen pakinaan 27.1. aiheestaPAKKORUOTSI:

      http://areena.yle.fi/audio/710044

      Tiukkaa tekstiä pakkoruotsista ja tästä 4%:n vähemmistöstä, jota paapotaan kohdusta hautaan suomenkielisten kustannuksella. Rkp yrittää pistää toimittajan hiljaiseksi.

      Kannattaa jokaisen ehdottomasti kuunnella.

    • 20

      RKP:n ja YLE:n ruotsinkielisten ohjelmien paapominen lakkaa siinä vaiheessa kun RKP ei saa jatkossa enää vaadittua 3% äänikynnystä puolueelleen. Sitten voidaankin keskittyä oleelliseen.

      • Näinhän se menee

        3% äänikynnyksen saa alittaa, jos puolue (lue rkp) saa jollakin alueella 100 ääntä tai voisi sen erikoisoloissa saada.

        Vastaavasti kaikki alueethan ovat "kaksikielisiä" jos jollakin alueella on 3000 itsensä ruotsalaiseksi ruksannutta tai itsensä tuntevaa henkilöä.


      • 33
        Näinhän se menee kirjoitti:

        3% äänikynnyksen saa alittaa, jos puolue (lue rkp) saa jollakin alueella 100 ääntä tai voisi sen erikoisoloissa saada.

        Vastaavasti kaikki alueethan ovat "kaksikielisiä" jos jollakin alueella on 3000 itsensä ruotsalaiseksi ruksannutta tai itsensä tuntevaa henkilöä.

        Jatkossa 3% äänikynnys koskee koko valtakuntaa, ei enää alueita kuten ennen. Päästään pakkoruotsista.


    • Onnistuukohan tämä

      TAAS. Nyt FST5 ja YLE:n kaksi ruotsinkielistä radiokanavaa pystyvät lisäämään tuotantoa ja henkilökuntaa. Nythän ruotsinkielisellä puolella on vain 582 vakituista ja 120 free lanceria.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5157
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2935
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      283
      1448
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1143
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      76
      1069
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1062
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      170
      1038
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      924
    Aihe