Onko kellään kokemusta rajusta hiusväriallergiasta?

Darkfairy

Värjäsin hiukset n 3vkoa sitten ja pää alkoi pikkuhiljaa oireilla. Olen värjännyt mustalla värillä hiuksia n parin vuoden ajan melko tiuhaan kun tyvikasvu tulee esiin. Lueskelin tuossa että juuri musta on hyvinkin allergisoiva pitkällä ajalla. Nyt vaan sitten taitaa loppua :) Mutta kysymys on että miten hemmetissä tän saa menemään ohi!!!!? Päänahka kutiaa, korvat on ihottumalla jne... Onko muilla saman kokeneilla ollut mistään apua. Uskallanko kokeilla värinpoistoa tms.? Vai ajanko vaan pään kaljuks (mikä ei hirveästi houkuta näin naisihmisenä)

2

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astmaatikko.....

      Älä ainakaan kokeile värinpoistoa! Mene lääkäriin, saat sieltä lääkkeet. Kortisoniliuosta päänahkaan esimerkiksi.

    • msda

      Silloin kun itse epäilin hiusväriaineallergiaa(tuli päänahkaan värjäyksen jälkeen rakkoja) ja luin paljon kyseisestä aiheesta. Itse kans värjäsin lähes 10vuotta mustalla(onneksi ei kuitenkaan allergiaa todettu). Mustassa hiusvärissä käytetään kaikista eniten PPD nimistä ns. väriainetta ja tämä on juuri sellainen aine mikä allergisoi eniten. PPD:tä käytetään oikeastaan kaikissa kestoväreissä lukuun ottamatta muutamia vaaleita värejä ja juurikaan tässä värinpoisto "värissä" ei pitäisi PPD:tä olla. Älä kuitenkaan luota siihen että kampaajat ovat valistuneita asiasta tai vaivautuisivat ottamaan asioista selvää, itse olen joutunut hiusväriaineallergiasta itse selvittämään. Mutta tuon tämän hetkisen oireet saat pois menemällä lääkäriin. Suosittelen myös hiusväriaineallergiatestien tekoa(itse kävin yksityisellä, maksoi, mutta tulipa selvyys). Jos selviää, että olet allerginen PPD:lle, niin et voi enää koskaan värjätä hiuksiasi kestoväreillä. Kevytväreistä en osaa tarkemmin sanoa. Itse käytän tällä hetkellä hajusteetonta(allergiatesteissä selvisi hajusteallergia) suoraväriä, suoraväriä voi käyttää niin pitkään kunnes ei ole harmaita, se ei nimittäin peitä harmaita. Itse löysin valistuneen kampaajan, joka osasi ottaa allergiat tosissaan ja hänellä on vaihtoehtoja myös allergisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4113
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2403
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2131
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      830
    Aihe