Sairastan epävakaata persoonallisuushäiriötä, ja olen nykyisin kateellinen muille heidän elämästään.
Itse olen surkimus joka elää huonossa suhteessa, lihon ja paisun enkä edes tee työtä mistä pidän. En vain osaa muutakaan kuin olla näin. Voimavarat ei riitä mihinkään. Haluaisin olla hoikka ja energinen, onnellinen ja menevä. Oikeastaan sellainen kun olin ennen.
Katselen tuttavieni kuvia facebookista, rakastuneita pariskuntia jotka lomailevat onnellisesti. saan lukea heidän profiilistaan kuinka he käyvät lenkillä töiden jälkeen, heillä on kaunis ja viihtyisä koti, he jaksavat siivota ja touhuta.
Mitäs minä teen?
Istun ja ihmettelen päivät läpeensä että milloin se elämä oikein alkaa!? Olen kohta kolmekymppinen nainen, en mikään teini enää! Masennun ja ahdisyun entisestään muiden onnesta ja kivasta elämästä.
Itse painin epävakauteni ja oman itseni kanssa. Taistelen ja riitelen, masennun ja suutun. Olen hermostunut ja äkkipikainen koko ajan.
samalla elän kuin haavemaailmassa tajuten kokoajan sen, millainen haluaisin olla.
:'(
kateellisuudesta
3
210
Vastaukset
- jaahas
Ite oon kakssuuntainen ja epävakaa persoona, huomaan kans että oon jotenkin katkera elämälle.
Jos mää olisin "normaali" mulla olis työpaikka, kauan haaveksimani omakotitalo ja uskaltaisin ajaa ajokortin.
Tuolloin kun tulee noita hetkiä että oon kateellinen ja katkera, yritän miettiä mitä mul on . esim. katto päänpäällä, kuntoutustuki jolla pärjäilen jotenkuten, vanhemmat, veli , muutama ystävä, miniläppäri, töllö, eli huomaankin että paljon huonomminkin vois mennä.. -
Olen samaa mieltä, olet hyvin kateellinen. Kateus laajasti nähtynä
on asenne hyvää vastaan, se kohdistuu myös itsessään olevaan
hyvään. Odotat, että elämä alkaisi itsestään ilman sinun
aktiviteettiasi. Olet kateutesi uhri.
Sinun tulisi nähdä että olet itse omaa hyvääsi vastaan. Jos hyväksyt
tämän, on mahdollista muuttaa tilannetta. Itse parhaiten tiedät
mistä olisi hyvä aloittaa. Kannattaa käyttää vapaata tahtoaan itsensä
hyväksi ja sallia itsensä nauttia elämän rikkaudesta.- etcetera
Kateudessa ei ole mitään pahaa, se vaan kertoo sinulle mitä itse haluaisit. Ja psykoanalyyttisesti ajatellen: ei voi olla kateutta ellei ole minuutta eli ole onnellinen: sinulla on minuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662358Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1802010Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.451985Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301698Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1081620Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1571335Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1881289Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176- 80991
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9982