Juna Venäjälle

Jan.Kupila

Olen menossa matkalle Venäjälle sellaiseen pikkukylään kuin Kugesi. Tarkoitus olisi ensin mennä ensin Pietariin ja sitten siitä junalla johonkin sen paikan lähelle ja sitten bussilla. Pitäisi mennä mahdollisimman halvalla. Helsingistä lähtee venäläisiä turistibusseja Pietariin, olen kuullut että niissä voisi päästä Pietariin jopa 20 eurolla, mutta miten siitä eteenpäin? Tai sitten sibelius junalla pietariin, olisi varmaan varmempi, mutta kalliimpi. Kysymyksessä olisi omatoimimatka, joten en varaisi mitään hotelleja etukäteen. Venäjän sisällä junat eivät varmaan maksaisi paljon mitään, puhumattakaan busseista. Minulla on ystävä Kugesissa, saan siltä varmaan vinkkejä, mutta miltä sivuilta löytyisi lisää tietoa, google on aika toivoton tuon suhteen koska en osaa venäjää. Jotta saan viisumin, minulla kai pitäisi olla joku osoite missä asun Kugesissa, siihen varmaan riittäisi tämän ystäväni osoite. Löytyisikö apuja? Osaan aika hyvin englantia.

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jan_kupila

      Kugesi on vähän itään Novgorodista, onko Novgorodissa juna-asemaa?

    • Tillerö

      Ei pe#"¤¤ Kai olet hengissä vielä? Noi on huijausta Suomailaisille tulee tuhansia viestejä myös minulle Kugesista on tullut viestiä ja hän halusi 1300e että pääsee suomeen. Apuja löytyy mene thaimaaseen maksa sieltä nainen joka ei kuseta!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7259
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3841
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3440
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2433
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2372
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2266
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2179
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      41
      1846
    Aihe