Vanhan Marian kirkon raunioseinät Vanhassa Vaasassa voitaisiin pelastaa jos Vaasa ja Mustasaari harjoittaisivat edes jotain yhteistyötä.
Liittymisestä yhteen on turha keskustella, kun yhteistyökin tökkii pahasti.
Kirkon seinät rapautuvat, ellei niitä suojaaa ja kata.
Alueesta saisi ihanan kesäteatterinäyttämön ja perhejuhlien paikan.
Työ voitaisiin tehdä EU-hankkeena, rahaa on tyrkyllä.
Museovirasto mukaan hankkeeseen, kerrankin positiivisella asenteella.
Älkää vain Vähäkyrö ja Laihia liittykö tällaiseen kielisotaan, jossa ei tehdä mitään yhteistyötä.
Liittymisestä yhteen on turha keskustella, kun yhteistyökin tökkii pahasti.
Kirkon seinät rapautuvat, ellei niitä suojaaa ja kata.
Alueesta saisi ihanan kesäteatterinäyttämön ja perhejuhlien paikan.
Työ voitaisiin tehdä EU-hankkeena, rahaa on tyrkyllä.
Museovirasto mukaan hankkeeseen, kerrankin positiivisella asenteella.
Älkää vain Vähäkyrö ja Laihia liittykö tällaiseen kielisotaan, jossa ei tehdä mitään yhteistyötä.
Vastaukset 24
Vanhimmat
pohja täytettä, menisi siten hyvään käyttöön.
tutkittu tarkasti kaikki mahdollisuudet saada EU-tukea. Kirkkohan on katolilainen ja EU:ssa katolilaisilla mailla enemmistö. Ja vielä, kun kyse on kulttuurihistoriallisesti merkittävästä suojelukohteesta, niin outoa, ellei EU tue kunnostustöitä ja entisöintiä
Muualla tehdään jopa lumilinnasta nähtävyys.
Meillä häpeillään ja laiminlyödään nähtävyyksiä.
.
katoton (ei-katolinen) joten ei heru EU-rahaa tähänkään keissiin
.
Vaasassa olisi paljon tosihyviä kohteita korjata/rakentaa ,parantaa, mutta mikään ei täällä mene läpi...kaupunki tukee vuosittain jotain puulaakitason sohlaus lätkäporukkaa huomattavilla summilla tai osallistuu yhden pizzakeisarin miljooniensa hankintaan tukemalla hänen laivabisneksiään verorahoilla... tai ostaa vanhan matkahuollon käsittämättömään ylihintaan, siis rakennuksen, tontinhan jo kaupunki omistaa.... Eihän sitä rahaa nyt sitten enää joka puolella sit riitäkään. Siis, toi kirkon kattaminenhan olisi aivan mahtava idea, hienohan se olisi, ajatellen vaikka kuorofestivaalien aikaa tai jotain konsertteja, musiikkityylikin voisi olla laidasta laitaan, barokista goottirockiin...(: Vaasas on paljon rantaviivaa, mutta mitä sielä on tarjota ihmisille, siis lähinnä turisteille kesällä, ei oikein mitään, mitä siellä nyt on, faarosta, strampen ja siinä ne ny sitten tais ollakin. Vaasan päättäjien pitäisi pikkuisen kattella minkälaista on muissa kaupungeissa, missä meri/vesistö on näin hienosti kaupungin kupeessa hyviä kohteita voisi olla esim.turku, kuopio, porvoo, naantali jne. Ottakaahan kaupunginpäättäjät opiksi, kulttuuria on muutakin kuin yksi divarijoukkue tai pizzakeisarin pizzat!
on tarkoitus tasata rakennusten pohjaksi, siihen radan varteen tulee kerrostalo asuntoja, kun tontti maa on kortilla, niin joutomaat pitää ottaa käyttöön.
http://www.artisokka.org/content/34/1201.jpg
.
alkaa myydä pitsakeisarin kuralätkiä pikkurahasta???????
Mikään todella mauton ei ole mahdotonta Vaasassa
(Uusi slougani :) )
.
Varokaa Laihia ja Vähäkyrö näitä hurreja, mikään ei onnistu.
Kielisota repii välit poikki.
.
mikä on poliitikon lupauksen arvo = EI MITÄÄN
Kaikkea taas luvataan ja sitten ei tarvitse lupauksia pitää koska on pelkkä poliitikko ja olosuhteiden uhri
.
Vi kan inte lita på hurrimänniskor.
De kan inte göra samarbete med finne.
Det är sant.
Kyöläiset ei kannata liittyä hurreihin.
Kirkon (linnan) seiniä ei voi koskaan purkaa----museovirasto estää purun.
Mutta museovirasto voisi hyväksyä kunnostamisen ja kattamisen.
Rahaa on EU:ssa juuri näihin kohteisiin.
ja lasta silläkin rahalla saisi ruokittua ja vauhdettua vaippat?
varmasti enemmän kuin se politiikka mitä kaupunki nyt harrastaa,siis tukien jotain puulaakijoukkuetta ja pizzakeisarin pisneksiä etc. jos kirkko kunnostettaisiin, se toisi työtä ja verorahoja kiertoon, toimiessaan se toisi maksavia turisteja vaasaan, eli rahaa. tapahtumat toisi siis rahaa paikkakunnalle! ja se toisi leipää ja vaippoja(:
ohi, että turistit tulevat kirkkoja katselemaan.
Nämä voisi antaa kymmenykset joka vuosi, sillä saisi rakennettua sen helposti.
Piispan palkka
Björkstrand Gustav, Porvoon uusi piispa, 151 310
Heikka Mikko, Espoon piispa, 111 183
Huotari Voitto, Mikkelin piispa, 95 811
Huovinen Eero, Helsingin piispa, 113 360
Mäkinen Kari, Turun piispa, 101 492
Paarma Jukka, arkkipiispa, 137 880
Peura Simo, Lapuan piispa, 99 978
Pihkala Juha, Tampereen piispa, 104 252
Riekkinen Wille, Kuopion piispa, 102 258
Salmi Samuel, Oulun piispa, 100 221
Kieliriidan vuoksi mikään ei etene Vaasassa.
Varokaa kyröläiset hurreja.
Ei kannata liittyä kielitaisteluun.
aika hyvät liksat saarnamiehillä...laupeuden ja kutsumuksen työtä näemmä....miksi mulle tulee mieleen sana fariseus....
no eihän tässä mitään kirkkoa oltaisi olla rakentamassa vaan kattamassa kyseinen pytinki esiintymis/konsertti tilaksi. olisihan se aivan loistava paikka konserteille, se tyylilajina laajasti, barokista goottirokkiin.
EU-rahaa tyrkyllä korjaukseen, ellei "köhät" kunnat pysty toimimaan.
Kreikassa miljoonilla EU-rahoilla putsataan vanhoja kiviä.
Kuusi vuotta ja nyt raha loppu.
Anomus pian Brysseliin.
Rahaa säätiöiltä ?
Hyvä kesäteatterin paikka,
ja konserttien,
ja häiden,
Seinät murenevat, jos ne kastuvat jatkuvasti.
Katto voisi olla kevyt.
Onko kielisota niin kova vai eri uskontokunnat tappelevat kulissesissa ?
Museovirasto joustaa ainakin muualla ja sen sana ei ole laki.
Onko "rikas" Mustasaari lopuksikin ruti köyhä ?
.
Kenen puolella rajaa ne rauniot sijaitsee
.