mauritiukselle 17.3.2010

ekaa kertaa mauritiu

onkohan ketään lähdössä mauritiukselle 17.3.2010.lento on pariisin kautta.hotelli on le mauricia.olisi mukava kuulla kokemuksia niiltä jotka ovat siellä asustaneet.mitenkäs se koneen vaihto pariisissa sujuu.

4

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leehu

      Vaihto sujuu näin: Tulet Pariisissa 2D halliin Finnairilla ja seuraava lähtösi on Air Francella 2F hallista: Seuraa Exit merkkejä, tulet pienehköön halliin jossa näet jonkin matkaa edessäsi lasiseinän. Sinun tulee päästä sen toiselle puolelle, käytävälle, joten käänny oikealle, siellä on aukko josta kävelet ulos ja käännyt vasemmalle ja sitten taas vasemmalle. Nyt olet sen lasiseinän toisella puolella ja näet todella pitkän käytävähallin jossa on vähän matkan päässä myös kuljetusmatto. Seuraat vaan opasteita kohti 2F hallia, matkaa on varmaan satoja metrejä, ja kun saavut ko. halliin, etsit oikean lähtöportin. Lähtöportin numero ilmoitetaan lähtötaululla. Meillä oli 26.2. näin ja vaihtoaikaa reilu pari tuntia ja se riitti mainiosti. Tosin täytyy muistaa, että Air France lensi jumbolla johon mahtui 400 ihmistä, ja sen ihmismäärän koneeseen saamiseen tarvittiin runsaasti aikaa, joten eipä siinä portilla kauaakaan odotettu kun jo ruvettiin koneeseen päästämään. Koneessa saatiin illallinen ja aamupala. Koneessa piti muuten täyttää lomake: piti tietää hotellin nimi, osoite ja puhelinnumero -ja lomake annettiin Mauritiuksen passintarkastuksessa. Pidä siis nämä tiedot koneessa saatavilla. Hyvää matkaa!

      • matka lähellä

        kiitos paljon hyvistä neuvoista.


    • patriciack75

      Tervetuloa vaan tänne paratiisiin! Ollaan oltu täällä Le Meridienissä jo viikon ja kotiin lähdetään vasta 20.3. Ollaan siis täällä vielä kun saavutte, jos haluatte kuulla vinkkejä tms. tulkaa käymään Nirvanan allas-baariin 18-19 välisenä aikana silloin 18. tai 19.3. Hotelli on oikein kiva, varsinkin tämä Nirvana-puoli mutta muutenkin hienot puitteet.

    • jojou

      Oltiin tasan vuosi sitten. Ihana hotelli ja kauniit huoneet, ainakin meillä oli värien ilottelua! Otimme puolihoidon mikä oli kyllä vikatikki. Lähes kaikilla oli täysihoito (ranskalaisia lapsiperheitä hotelli täynnä) eikä Mauritiuksella paljoakaan syödä ulkona, joten varsinaisia ravintoloita ei siis ole. Yksi iso Mall on parin kilsan päässä, sieltä saa kaikkea mahdollista! :) Kuumaa ja kaunista ja erityisesti ihana kohde sukellukseen. Hintataso on HUIMA! Siihen kannattaa varautua! Hotelliporukka oli ystävällistä ja kaikki sujui hyvin! Koneen vaihdot tosi yksinkertaisia, vaikkakin välimatkat terminaalista toiseen vievät vähän aikaa. Kaikki hyvin opastettua! Ihanaa lomaa, nauttikaa ja suojakertoimia väh 50 mukaan (en pala koskaan edes Kreikassa tms mutta tuolla heti, vaikka suoja yli 30...) !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5347
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3561
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      58
      2932
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2145
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1916
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1205
    Aihe