mauritiukselle 17.3.2010

ekaa kertaa mauritiu

onkohan ketään lähdössä mauritiukselle 17.3.2010.lento on pariisin kautta.hotelli on le mauricia.olisi mukava kuulla kokemuksia niiltä jotka ovat siellä asustaneet.mitenkäs se koneen vaihto pariisissa sujuu.

4

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leehu

      Vaihto sujuu näin: Tulet Pariisissa 2D halliin Finnairilla ja seuraava lähtösi on Air Francella 2F hallista: Seuraa Exit merkkejä, tulet pienehköön halliin jossa näet jonkin matkaa edessäsi lasiseinän. Sinun tulee päästä sen toiselle puolelle, käytävälle, joten käänny oikealle, siellä on aukko josta kävelet ulos ja käännyt vasemmalle ja sitten taas vasemmalle. Nyt olet sen lasiseinän toisella puolella ja näet todella pitkän käytävähallin jossa on vähän matkan päässä myös kuljetusmatto. Seuraat vaan opasteita kohti 2F hallia, matkaa on varmaan satoja metrejä, ja kun saavut ko. halliin, etsit oikean lähtöportin. Lähtöportin numero ilmoitetaan lähtötaululla. Meillä oli 26.2. näin ja vaihtoaikaa reilu pari tuntia ja se riitti mainiosti. Tosin täytyy muistaa, että Air France lensi jumbolla johon mahtui 400 ihmistä, ja sen ihmismäärän koneeseen saamiseen tarvittiin runsaasti aikaa, joten eipä siinä portilla kauaakaan odotettu kun jo ruvettiin koneeseen päästämään. Koneessa saatiin illallinen ja aamupala. Koneessa piti muuten täyttää lomake: piti tietää hotellin nimi, osoite ja puhelinnumero -ja lomake annettiin Mauritiuksen passintarkastuksessa. Pidä siis nämä tiedot koneessa saatavilla. Hyvää matkaa!

      • matka lähellä

        kiitos paljon hyvistä neuvoista.


    • patriciack75

      Tervetuloa vaan tänne paratiisiin! Ollaan oltu täällä Le Meridienissä jo viikon ja kotiin lähdetään vasta 20.3. Ollaan siis täällä vielä kun saavutte, jos haluatte kuulla vinkkejä tms. tulkaa käymään Nirvanan allas-baariin 18-19 välisenä aikana silloin 18. tai 19.3. Hotelli on oikein kiva, varsinkin tämä Nirvana-puoli mutta muutenkin hienot puitteet.

    • jojou

      Oltiin tasan vuosi sitten. Ihana hotelli ja kauniit huoneet, ainakin meillä oli värien ilottelua! Otimme puolihoidon mikä oli kyllä vikatikki. Lähes kaikilla oli täysihoito (ranskalaisia lapsiperheitä hotelli täynnä) eikä Mauritiuksella paljoakaan syödä ulkona, joten varsinaisia ravintoloita ei siis ole. Yksi iso Mall on parin kilsan päässä, sieltä saa kaikkea mahdollista! :) Kuumaa ja kaunista ja erityisesti ihana kohde sukellukseen. Hintataso on HUIMA! Siihen kannattaa varautua! Hotelliporukka oli ystävällistä ja kaikki sujui hyvin! Koneen vaihdot tosi yksinkertaisia, vaikkakin välimatkat terminaalista toiseen vievät vähän aikaa. Kaikki hyvin opastettua! Ihanaa lomaa, nauttikaa ja suojakertoimia väh 50 mukaan (en pala koskaan edes Kreikassa tms mutta tuolla heti, vaikka suoja yli 30...) !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4836
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2711
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1044
    5. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      186
      880
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      875
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      874
    Aihe