Aukko , himmennys , valovoima ... what a ...?

Selittäkääs nyt mulle kaikki

Otetaan esimerkkinä vaikka seuraava lasi : 24mm AF 1:2.8 (22)

Puhutaan valovoimasta : ..............?
Puhutaan aukosta : .............?
Puhutaan himmennyksestä : ............?
5688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Objektiivin valovoima on sama kuin sen suurin aukko. Tässä tapauksessa se on 2.8. Merkinnän mukaan aukkoja tuossa on 2.8 - 22. Mitä pienempi luku, niin sitä suurempi aukko. Himmentäessäsi valitse aukkoa pienemmäksi.

Äänestä

Puhutaan valovoimasta : ..............?
—valovoimalla tarkoitetaan objektiivin suurinta mahdollista aukkoarvoa,
se on aukon ja polttovälin suhdeluku (esim. f/2,8) ja esim f/1 tai 1:1 tarkoittaa sitä, että objektiivin aukon halkaisija on yhtä suuri kuin sen polttoväli (esim 24mm, 1:1 objektiivin aukon halkaisija on 24 mm).

—valovoima on teoreettinen arvo joka ei käytännössä toteudu sillä mm. polttoväli muuttuu tarkennettaessa.

—suuri valovoima helpottaa tähtäämistä ja tarkentamista vähäisessä valossa,
usein automaattitarkennus ei toimi 5,6 tai pienemmillä valovoimilla

Puhutaan aukosta : .............?
—aukolla säädetään kennolle t. filmille aikayksikössä tulevan valon määrää ja terävyysalue aiheeseen sopivaksi

—aukko on siis se n. pyöreä reikä josta kennolle t. filmille pääsee valoa kuvaushetkellä

Puhutaan himmennyksestä : ............?
—himmentäminen on sitä, että ei käytetä objektiivin suurinta aukkoarvoa, eli himmentämällä pinennetän aukkoa suurimmasta mahdollisesta

—himmentäminen vaikuttaa siis aina myös terävyysalueeseen lisäävästi, joskus ei himmennetä kun halutaan esim muotokuvaan epäterävä tausta

—himmentäminen pari aukkoa parantaa yleensä objektiivin piirtokykyä

Kysy lisää jos ei näistä valottunut

Äänestä
  • – himmentäminen on siis sitä, että käytetään himmennintä

    – himmennin taas on järjestelmäkameran objektiivin sisälle peltiliuskoista rakennettu erityinen laite jolla voi pienentää aukkoa jonka kautta valo pääsee objektiivin läpi

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Himmennin_(kamera)

    Äänestä

  • mulle kaikki kirjoitti:

    – himmentäminen on siis sitä, että käytetään himmennintä

    – himmennin taas on järjestelmäkameran objektiivin sisälle peltiliuskoista rakennettu erityinen laite jolla voi pienentää aukkoa jonka kautta valo pääsee objektiivin läpi

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Himmennin_(kamera)

    www.tut.fi/units/arc/amltech/books/aml2100/.../kam-ast.pdf

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuei,mm kirjoitti:

Selittäkääs nyt mulle kaikki

Otetaan esimerkkinä vaikka seuraava lasi : 24mm AF 1:2.8 (22)

Puhutaan valovoimasta : ..............?
Puhutaan aukosta : .............?
Puhutaan himmennyksestä : ............?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu