Lehane

booky

Vanha harppukin täällä innostuu. Kylläpä Scorsesen ohjaus Shutter Island ja aiemmin aivan väärin imelänä pitämäni DiCaprio tekevät kunniaa Dennis Lehanen dekkarille. Totisesti. Harvoin yhdistän kirjan ja kuvan ja mielelläni pidän ne erilläni, kun molemmat ovat omanlaisiansa vertailematta. Mielitiettyjen kohdalla on pakko tehdä poikkeus.

Elokuva ei häviä dekkarille millään tavoin, päinvastoin. Ennustan kuvasta klassikon kaltaista. Elokuvien must, jota lapsenlapsemmekin elektronisista vempaimistaan tulvaisuudessa silmäilevät, arvelen. Usein en intoile kaikista suuren meren takaisista tempauksista, mutta täytyy myöntää, että kyllä ne amerikkalaiset osaavat. Josko Lehanessa oli muistaakseni jotain eurooppalaistakin sukujuurta.

3

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merieex

      Olen lukenut kaikki mitä Dennis Lehane on kirjoittanut, ja pidän kovasti. Shutter Island taitaa olla suosikkini (tosin Gone Baby Gone on aika lähellä).

      Odotin elokuvaa ristiriitaisin tuntein sillä mietin, miten kirjan maailman ja juonen kuvittaminen voi mitenkään onnistua? Olin kuitenkin todella iloisesti yllättynyt. Elokuva oli loistavasti toteutettu; onnistui pitämään kirjan kaikki tärkeät elementit, ja luomaan ahdistavan ja painostavan tunnelman.

      Ja vielä pluspisteet Scorseselle lopun pienestä muutoksesta, joka itse asiassa teki lopusta vielä koskettavamman. Sitä sai pohtia vielä jälkeenpäinkin pitkään, mikä on aina hienoa, kun niin paljon näkee elokuvia jotka unohtaa jo ennen kuin on päässyt salista ulko-ovelle.

    • Kirja on vielä lukematta, joten en pidä kiirettä elokuviin menolla. Lehane on ollut viime vuosien suurimpia ilonaiheitani dekkarien saralla. Menneisyyden ote ja Kenzie/Gennaro-sarja ovat lajityyppinsä valioita.

      Eiköhän Lehanen sukujuuret ole syvällä Irlannin mullassa. Jos ei muuten niin ainakin parin sukupolven takaa.

    • alvari.raappavaara

      Meikäläinen kyyninen korppukin piti elokuvasta, samoin armas vaimoni. DiCapriosta voi sanoa samaa kuin Clint Eastwoodista, paranee vanhetessaan. Mihin vielä ehtiikään. Kirjaa en ole lukenut, kai. Olisin saattanut pudota kärryiltä jossain vaiheessa. Niin kävi elokuvassakin, mutta takaisin kyytiin kipuaminen onnistui. Upeaa kuvausta ja asiaakin lobotomian vaikeista vuosista. Kuvalisella upeudella en tosiaan tarkoita, että koko Venetsia pitää räjäyttää taivaan tuuliin tai hukuttaa Kalifornia, jotta vaativa katsoja olisi tyydytetty.
      Rohkenen suositella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3129
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1942
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      1892
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1574
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1540
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1243
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1073
    Aihe