Talvi on taas ollut turmiollinen parille tyrinipensaalleni; paksuja oksia on murtunut lumen painosta.
Pensaat ovat iältään jo 10 vuoden paremmalla puolen ja aiemminkin kovia kokeneet - olen niitä joutunut murtumien jäljiltä siistimään.
Mitä tapahtuu, jos kevään tullen katkon tyrnit raa´alla kädellä läheltä maan pintaa? Vieläkö ne sieltä lähtee kasvuun, ja jos niin tuleeko ankarasti versojen harvennustyötä?
Onko kukaan kokeillut?
Tyrnipensaan uudistaminen
Hippoh
3
881
Vastaukset
- xdfdfdfdfdfdfffdfddd
jos ihan matalaksi vedät. kokemusta mulla ei kyl noista muuten oo.
- Tyrnii
Threadia ylös,
http://www.mtt.fi/wwwdoc/vipu/Tyrnin-viljelytekniikka-ja-lajikkeet-Sanna-Kauppinen.pdf
Leikkaa vaan, ja satoa saa seuraavana kesänä sitten Tyrnin, Vanhan Tyrnin kun kaataa "pidempään kantoon" reilun polven korkeudelta ainakin, niin Vesoo, ja parin kolmen vuoden päästä on marjaa taasen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678