Antenniliittimien kytkentä on selvää pässinlihaa mutta mihin kytketään se n. 0,5mm2 sininen johto joka lähtee vahvistimelta ? Tuleeko se 12VDC "ACC" johtoon vai minne ?
Antennivahvistimen kytkeminen
Pekka
42957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Esimerkiksi moottoriantennin ohjauspiuha on yleensä vapaana. Mikä tahansa kohta johon tulee virta kun radio on päällä käy. Voit katsoa sopivan paikan yleismittarilla tai virtakynällä.
Missä radiossa on antennivahvistin ?
Antennivahvistin on erikseen hankittava lisälaite. Sen voi hankkia jos esim. maaseudulla ajeltaessa radion kuuluvuus on huono. Se on käytännössä n. 6 x 2 cm kokoinen lieriö jossa on liittimet antennia ja syöttöä varten.
Hienoa.
Omassa golfissani on pioneer joka ei todellakaan vastaa nykyajan vaatimustasoa radionsa puolesta. Laitatko enemmänkin tietoa tuotteesta jos siis tietoa löytyy ? Pitänee yrittää hiukan googlettaa moista infoa.