E-pillereillä vaikutusta karvoitukseen?

Minulla on ongelmia karvojen kanssa. En sentään mikään apina ole, mutta asia häiritsee minua. Erityisesti ylähuuleni päällä kasvavat viikset vähentävät naisellisuuttani ja alentavat itsetuntoani. Ylähuulen karvoitus ei ole kovin tummaa, mutta kyllä sen huomaa jos läheltä katsoo.
Juttelin erään aikuisen kanssa tästä, ja hän kertoi kokeneen samoja ongelmia nuorempana. Hän alkoi käyttämään e-pillereitä (oletan ehkäisyn vuoksi) ja hän kertoi karvojen kaikonneen. Lopettaessaan pillereiden käytön (syytä en muista) karvat kasvoivat ja tummuivat entiselleen.
Kävin tässä pari viikkoa sitten terveydenhoitajalla koulussa ja kerroin ongelmastani. Hän lupasi minulle ajan lääkärin kanssa jotta voin puhua asiasta. Mainitsin terkkarille näistä pillereistä, tosin silloin en tiennyt niiden olevat e-pillereitä ja puhuin vain jostain tableteista.

Onko totta, että pillerit auttavat viiksi-ongelmaani? Entä vähenevätkö muutkin karvat esim. bikinialueelta? En haluaisi vahata ylähuultani tai sheivata, sillä en todellakaan kaipaa tummaa sänkeä suht. vaaleiden ja hentojen viiksieni tilalle.
3182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"En haluaisi vahata ylähuultani tai sheivata, sillä en todellakaan kaipaa tummaa sänkeä suht. vaaleiden ja hentojen viiksieni tilalle"

Mikään tieteellinen tutkimus ei tue sitä, että karvojen ajelu nopeuttaisi karvankasvua tai voimistaisi karvoja.

Äänestä

Eikös viiksien/parran kasvaminen testosteronista johdu? Naishormonien ottaminen voi tosiaan auttaa, mutta eipä se vähennä muita karvoituksia. Aikamoisia ihmepillereitä olisivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karvapallero kirjoitti:

Minulla on ongelmia karvojen kanssa. En sentään mikään apina ole, mutta asia häiritsee minua. Erityisesti ylähuuleni päällä kasvavat viikset vähentävät naisellisuuttani ja alentavat itsetuntoani. Ylähuulen karvoitus ei ole kovin tummaa, mutta kyllä sen huomaa jos läheltä katsoo.
Juttelin erään aikuisen kanssa tästä, ja hän kertoi kokeneen samoja ongelmia nuorempana. Hän alkoi käyttämään e-pillereitä (oletan ehkäisyn vuoksi) ja hän kertoi karvojen kaikonneen. Lopettaessaan pillereiden käytön (syytä en muista) karvat kasvoivat ja tummuivat entiselleen.
Kävin tässä pari viikkoa sitten terveydenhoitajalla koulussa ja kerroin ongelmastani. Hän lupasi minulle ajan lääkärin kanssa jotta voin puhua asiasta. Mainitsin terkkarille näistä pillereistä, tosin silloin en tiennyt niiden olevat e-pillereitä ja puhuin vain jostain tableteista.

Onko totta, että pillerit auttavat viiksi-ongelmaani? Entä vähenevätkö muutkin karvat esim. bikinialueelta? En haluaisi vahata ylähuultani tai sheivata, sillä en todellakaan kaipaa tummaa sänkeä suht. vaaleiden ja hentojen viiksieni tilalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu