Olen 18v tyttö ja nyt syksyn ja talven aikana on ilmaantunut ongelmia vatsan kanssa. Maha myllertää jatkuvasti, varsinkin iltaisin. Ilmavaivoja on paljon normaalia enemmän ja vatsa on toisinaan kipeä juuri tuon ilman kerääntymisen vuoksi. Uloste on lähes aina löysää. Syksyllä todettiin myös anemia, hemoglobiini 100. Nyt parin viime kuukauden aikana suuhun on tullut aftoja, joita minulla on normaalisti erittäin harvoin, ei välttämättä edes yhtä vuoden aikana. Ensin epäilin että olisi laktoosi-intoleranssi ja laktoosittoman maidon juonti helpottikin oireita pariksi viikoksi kunnes oireet jatkuivat samanlaisina laktoosittomasta maidosta huolimatta. Voisivatko oireet viitata keliakiaan?
Onko mahdollisesti keliakiaa?
Teiskuri
1
719
Vastaukset
- voi tai sitten ei
Voisivat. Mutta se ei tarkoita sitä että sulla on keliakia, koska oireet voivat viitata moneen muuhunkin. Mene lääkäriin jotta ottavat ensin verikokeen ja sitten tähystykseen. Voit myös ostaa kotitestin apteekista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672774
- 2012027
- 711756
- 921648
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.491643Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91481- 811174
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes194987