Olet kuin huumetta minulle. Kun olet vieressäni, haluan vain lähemmäs ja koskettaa. Janoan katsettasi, huomiotasi..silloin ollessamme lähekkäin tuntuu etten voisi missään muualla hengittää enkä elää...mutta samalla olen etäinen..tunteeni ovat ristiriitaiset, emmehän saisi tuntea näin.
Viime kerta jätti jälkeensä paljon hämmennystä. Tästä ei taida enää olla paluuta entiseen.
Viime kerta jätti jälkeensä paljon hämmennystä. Tästä ei taida enää olla paluuta entiseen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joku ukko on huume jollekin naiselle. Miehen oma nainen ei huumaannu samaisesta miehestä yhtään. Pahimmassa tapaukseesa oma nainen ei halua miehen kosketusta, saman ilman hengittäminen ahdistaa naista ja eläminen missä tahansa muualla tuntuisi paremmalta.
Jos miehestä tulee aloittajan oma, pysyykö aloittaja huumaantuneena koko elämän?
Ei voi muuta sanoa, kuin että todennäköisesti ei. Huumaantuminen ei kestä ikuisesti. Mutta nuo oman naisen kuvailut viittaavat juuri sellaiseen tilanteeseen, mihin todella moni parisuhde ajautuu: ihastuessa on kuvitellut toisen erilaiseksi, luonut falskit mielikuvat, ja kun aikaa vietetään yhdessä tarpeeksi rupeavat nämä mielikuvat rapisemaan. Se aiheuttaa ihmisessä kuvaamasi reaktion: suututaan toiselle siksi, ettei tämä täytä omassa päässä rakennettuja kuvitelmia. Siis nainen on aikanaan ihastunut johonkin, mitä näki miehessä, mutta mitä tässä ei ehkä oikeasti ole.
Jos tämä toinen nainen näkee miehessä saman, saattaa huumaantuminen muuttua samalla lailla kuin edellisellä naisella. On kuitenkin mahdollista, että tämä uusi nainen näkee miehen juuri sellaisena kuin hän on, ja siksi kun huuma laimenee, jää jäljelle silti kiintymys ja rakkaus.
Jos löytää itsensä parisuhteesta missä toinen osoittaa edellisen kaltaista inhoa ja ahdistusta, pitää suhdetta ehdottomasti miettiä uudestaan. Jokainen ansaitsee vierelleen ihmisen, joka arvostaa tätä juuri sellaisena kuin on, eikä uneksi siitä ihmisestä, jonka kuvitteli toisen olevan!
jos ei itse pysty tai halua toiselle onnea antaa, niin päästää menemään. kaikilla on siihen oikeus.
luulisin kyllä, että näin vanhemmalla iällä pystyy näkemään ohi omien toiveiden, näkemään myös ne huonot puolet, mutta siltikin vaan kovin tykkää, ja huumaantuu. hyväksyy toisen sellaisena kuin on.
voin todeta ettei tämä ole lyhyt tai pieni ihastus ja huumaantuminen. Kummasti kestänyt vuosia ja syventynee vaan kun toista on tässä oppinut toista tuntemaan. Myös ne huonot puolet, niitä ei ole kumpikaan edes yrittänyt peitellä.
Sokeat eivät näe.
Rakkaus tekee sokeaksi ja sokea nainen on rakkaudesta sokea.
Kaiken muun näen ihan hyvin, mutta se yks... tekee musta sekopäisen.
Jotkut ovat toisilleen vääriä, joidenkin toisten kanssa rakkaus on kestävämpää, aidompaa ja intohimoisempaa.
Molemmat varattuja! Lapset pihalle ja oma perse edelle!!
sanonut lapsista mitään. Sellaisia ei ole. Nelijalkaisia "lapsia" kylläkin. Sokea en ole, likinäköiseksikään en tunnustaudu. Minäkin näen kaiken aivan kristallinkirkkaana.
Miksi se olisi kiellettyä, eikä saisi tuntea niinkuin tuntee. Eihän sitä tiedä, vaikka tunne olisi molemmin puolinen.
Tunnen samoin yhtä kohtaan, mutta hän on varmaan sellainen, jota en voi saada. Ainakaan en menä hänelle mitään ehdottamaan. Minä olen vapaa ja hän saa ehdottaa minulle. Hän ei ole vapaa.
Nelijalkaisten lasten omistaja...
Nuo sinun tuntemuksesi voin kokonaan jakaa kanssasi. Tarkenna vielä, mitä tarkoitat viime kerralla?
.
Viime kerralla.. sun aloitteesta..
Eipä paljon avautunut minulle, kun aloitteita on ollut taholtani niin useita. Mikähän niistä aiheutti sen hämmennyksen?
Se hämmensi molemmat, ei pelkästään minut..
Nyt vasta olen hämmentynyt, kun et halua vastata mitään. Vielä kerran, oliko kyseessä näkeminen, tapaaminen,sähköposti tai puhelinsoitto?
Tapaaminen, näkeminen.