Hei! Onko Fuerteventuralla säätila eroja saaren pohjois ja eteläosan välillä? Corraleo ja Jandia, onko niissä yhtä varma aurinko?
Minkälaiset ovat olleet kelit nyt Fuerteventuralla, kolmen viikon päästä sinne menossa, olisi kiva kuulla saaren ilmastosta ja siellä käyneiden kokemuksia.
Minkälaiset ovat olleet kelit nyt Fuerteventuralla, kolmen viikon päästä sinne menossa, olisi kiva kuulla saaren ilmastosta ja siellä käyneiden kokemuksia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
helvetin kylmää. Oikein poikkeuksellisen kylmät säät. Lisänä sateet ja tuulet. Sorry!
Kysyttiin Fuerteventuran säätä - ei taka-Hikiän, hyvä herra Einari Ylä-Pöllölä;)
Jandiassa vko 8 (SU ilta - SU aamu):
-- Aamulenkillä lämmöt (klo 6.45, eli ennen auringonnousua) 18-23 astetta
-- Päivisin sitten varmaankin joka päivä 25-30 haarukassa, rannalla tarkeni hyvin ja
altaalla liiankin hyvin. Mittareita ei joka päivä kohdalle sattunut.
-- Koko viikon aikana päiväsaikaan oli yhteensä muutama tunti pilvessä.
-- Uutisoitu "myrsky" oli vain kiva tuuli, joka nosti rannalle vähän aaltoja
Väittäisin, että Jandia on vähän parempi kuin pohjoisosa saarta, korkeimmat mäet/vuoret pohjoisen/lännen suuntaan suojaavat siellä himpun verran paremmin.
Toki pieniä eroja voi olla, sadekuurothan ovat paikallisia, jos siis sellaisia ajankohtaan osuu. Talvenselkä alkaa taittua myös kanarialla ja sitä myötä myös aurinkoisen ja lämpimän sään todennäköisyys lisääntyy. Suosittelen auton vuokrausta ja varsinkin pilvisen päivän yllättäessä ajelemaan saarella, rantakamppeet kun on mukana, voi vaikka viettää mukavalla rannalla päivän, usein kun toisaalla paistaa kumminkin:)) Nautinnollista lomaa, saari on ihana, olittepa sitten Corralejossa tai Jandiassa.
Tässä yksi sunnuntain menijä , kiva kuulla hyviä kommentteja saaresta.
voit seurata tuosta
http://finnish.wunderground.com/global/stations/60035.html
http://www.restaurantecoronado.com/webcams/index.html
Tuosta voi katsoa ihan livenä Jandian säätä, tuolla rannalla tullut käveltyä n. 15kk viiden viimeisen vuoden aikana.