Minulla näita unikko vallmo moon siemeniä ja kysyn, että jos nyt laitan ne itämään niin kukkivatko nyt tänä vuonna. Onko monivuotinen kasvi?
unikko
3
988
Vastaukset
Unikko ehtii hyvin kun kylvää sen puolessa välissä toukokuuta suoraan penkkiin. Poikkeuksen tekee siperian unikko, ja idänunikko, jotka ovat monivuotisia, ja kylväytyvät hyvin itsekkin. Ja niitä voi taimettaa, ja istuttaa taimena, idänunikko kukkii yleensä seuraavana kesänä, siperian unikko jo samana.
- ongelmana
Siis mulla idänunikko itämässä ja taitavat siement itää. Joten laitanko siis toukokuussa ne taimet maahan vai missä vaiheessa. Saapi nähdä onnistuuko. Voiko taimia koulia vai kuolevatko ne heti. Jos onnistuu niin sitten taitaa kukkia vasta seuraavana kesänä.
- Berttaliina
ongelmana kirjoitti:
Siis mulla idänunikko itämässä ja taitavat siement itää. Joten laitanko siis toukokuussa ne taimet maahan vai missä vaiheessa. Saapi nähdä onnistuuko. Voiko taimia koulia vai kuolevatko ne heti. Jos onnistuu niin sitten taitaa kukkia vasta seuraavana kesänä.
Onnistuin itse lisäämäään idänunikkoa siemenestä. Kylvin siemenet laatikkoon, itivät hyvin ja koulin ne ruukkuihin kun taimet olivat kasvaneet viitisen viikkoa. kasvatin ruukuissa kesäkuulle asti, minä kun asun täällä napapiirillä ja meillä voi taimet istuttaa ulos vasta reilusti kesäkuun puolella. Toki pidin taimiruukut ulkona, sain tanakat alut. Nyt minulla on kukkapenkissä isohko alue komeasti kukkivia unikkoja. Ei kuki nyt ekana kesänä, mutta seuraavana jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004353
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611657
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696