Bougainville

hankipanki

Otin talvihoitoon äitini bougainvillen ja nyt se on kuivunut ihan rutikuivaksi. Vettä on saanut koko talven hiukan. Onko kellään kokemusta,onkohan jossain juurissa ehkä elämää,vai onko pakko kertoa äidille,että mennyt mikä mennyt.

4

1607

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+12

      Antaiskohan tuo sulle vastauksen. Toivottavasti linkki toimii.
      http://puutarha.net/index.asp?s=/keskustelu/keskustelu.asp?id=4327

    • TUPUNA71

      Ei hätää. Mulla on ollut monta vuotta kyseinen kukka ja joka talvi se tiputtaa suurinpiirtein kaikki lehdet. On ollut välillä aivan kuolleen näköinen, mutta kevät kun tulee niin alkaa työntää uusia lehtiä ja kukkii kesällä mahtavasti. Epäilisin, että näin on käynyt teillekkin ja ehkä pian alkaa näkyä uusien lehtien alkuja. Muista vain pitää multa kosteana.

    • kukat rakkaita

      Ostin keväällä puolimetrisen kukkivan B.n.Alku oli hyvä ja kastelin ja lannoitin punaisella.Alkoi ´jähmettyä´. Sitten unohdin koko kastelun ja vaihdoin isoon purkkiin Willeni.Ja vot, nyt kukkii hirmuisesti ulkona siis.Nyt nostin metrisen kukkivan Willeni sisälle valoisimpaan paikkaan olkkariin.
      Miten jatkossa menettelen,jotta sulhaseni kukoistaisi?

    • A.H.R.

      Aloittajan kukka ei herännyt eloon,joten se siitä. Varmaan sinullakin on keväällä vain "ranka" ruukussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1239
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      89
      873
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      773
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      673
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe