epäpätevän lto-palkka?

tietoa?

Heippa

Osaisiko joku sanoa epäpätevän lastentarhanopettajan palkkauksesta? Ulkomaalainen ystäväni työskentelee englanninkielisessä leikkikoulussa jo kolmatta vuotta, hänellä ei ole pätevyyttä toimeen, mutta päiväkoti on valmis jatkamaan hänen työsuhdettaan aina vuoden kerrallaan ties mihin asti. Vakinaiseksi he eivät voi häntä pätevyyden puuttumisen takia palkata. Palkka on surkea täysipäiväisestä työstä. Onko sitä edes periaatteessa mahdollista korottaa, kun he kuitenkin haluavat pitää hänet toimessa?

2

2649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Yksityisen sosiaalipalvelualan tessin mukainen lastentarhanopettajan vähimmäispalkkaluokka on G21. Se tekee pk-seudulla 1984,66 e/kk. Mikäli puutuvan kelpoisuuden takia ei täysimääräisesti pysty suorittamaan kaikkia työhön liittyviä tehtäviä, voi palkkaa alentaa 1 G-palkkaluokan.

      Työehtosopimuksen palkat ovat siis vähimmäispalkkoja. Mikään ei estä työnantajaa maksamasta suurempia palkkoja, kunhan päiväkodin lastentarhanopettajien palkat ovat tehtävien vaativuuden ja henkilökohtaisen osaamisen mukaisessa oikeassa suhteessa toisiinsa.

    • lto määäääääääääääää

      Meidän kaupungissa muistaakseni on ohje, että epäpätevän palkkaa vähennetään noin 10 % (en muista tarkkaan, jotain 5-15 % väliltä).

      Että arvioisin epäpätevän lto:n palkaksi 1800 euroa /kk
      (pätevä 2100 e /kk)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6293
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      174
      5215
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3906
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3405
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1937
    Aihe