Onko ketään jolla 2 dysfasia lasta perheessä?

dyfdyf

Eli haluaisin kuulla kokemuksia jos on 2 dysfaattista lasta perheessä että miten arki menee ja miten olette järjestäneet puheterapeuteilla käynnit? Itsellä kohta 4v dysfasia poika ja nuoremmalla luultavasti myös hän kohta 2v eikä tule yhtään sanaa.

9

1201

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LAKDJLikuj

      Minulla on kohta 4vee poika ja tutkimukset ovat vasta käynnissä ja toinen on 2,5vee ja hänellä ei ole yhtäkään sanaa eli olemme vasta siinä vaiheessa kun tutkimuksissa juostaan ja puheterapiassa kummankin kanssa.

    • thinkaboutit

      Onko teillä 2 lasta kotona, joilla joku "asiantuntija" on todennut dysfasian?

      Vai onko teillä kotona 2 dysfaatikkolasta?

      Miettikää hetki....

      • tytti 76

        pitääkö saivarrella?


      • jorma l
        tytti 76 kirjoitti:

        pitääkö saivarrella?

        Pitääkö lasta kutsua dysfaattiseksi lapseksi? Mistä dysfasia alkaa ja mihin lapsi loppuu?


      • Sanna-Tuuli1975
        jorma l kirjoitti:

        Pitääkö lasta kutsua dysfaattiseksi lapseksi? Mistä dysfasia alkaa ja mihin lapsi loppuu?

        Sama tilanne täällä. 4 ja 2 vuotiaat dysfasia lapset (isommalla siis jo diagnoosi ja pienemmälle olen antanut itse ) ja puheterapiassa käydään ja ne kaiken maailman neuvolapsykologit ja muuta tahot kun on kummallakin niin on aikamoista. Kyllä kaikesta selviää kun kuitenkin lapset ovat terveitä ja ei kuitenkaan kummemmasta ole kyse. Nykyään kun tosiaan 4 ja 2 vuotiaiden kohdalla voidaan kuntouttaa niin hyvin että tuskin isomapana suurempia ongelmia ja tilanne kun voi ton ikäsillä muttua ihan ilman kuntoutustakin niin että ei ole kouluiässä dysfasiasta tietoakaan. Siskoni pojalla todettiin 4 vuotiaana dysfasia 80.1 ja nyt 14 vuotiaana on suosittu poika ja hyvä kielellisesti ja hyvin pärjännyt koulussa eli ei ole jälkeäkään dysfasiasta..


      • teillä
        Sanna-Tuuli1975 kirjoitti:

        Sama tilanne täällä. 4 ja 2 vuotiaat dysfasia lapset (isommalla siis jo diagnoosi ja pienemmälle olen antanut itse ) ja puheterapiassa käydään ja ne kaiken maailman neuvolapsykologit ja muuta tahot kun on kummallakin niin on aikamoista. Kyllä kaikesta selviää kun kuitenkin lapset ovat terveitä ja ei kuitenkaan kummemmasta ole kyse. Nykyään kun tosiaan 4 ja 2 vuotiaiden kohdalla voidaan kuntouttaa niin hyvin että tuskin isomapana suurempia ongelmia ja tilanne kun voi ton ikäsillä muttua ihan ilman kuntoutustakin niin että ei ole kouluiässä dysfasiasta tietoakaan. Siskoni pojalla todettiin 4 vuotiaana dysfasia 80.1 ja nyt 14 vuotiaana on suosittu poika ja hyvä kielellisesti ja hyvin pärjännyt koulussa eli ei ole jälkeäkään dysfasiasta..

        sitten kaikki on mennyt. Meillä kaksi nuorta ja kyllä dysfasia vaikeuttaa heidän jokapäiväistä elämäänsä ihan oppimisvaikeuksista ymmärtämisen vaikeuteen ja puheentuoton vaikeuteen.
        Kyllä se jonkunlaisen vaikeuden jättää, jos oikeasti on dg saatu. Yleensä ne vaikeudet kasvaa samalla, kun lapsikin kasvaa.


    • Sannuli78

      Meillä 5v esikoistyttö sai juuri dysfasia-diagnoosin. Puheterapeutilla käy kerran viikossa.

      Nuorempi poika täytti juuri 2v eikä tule kuin hädin tuskin 1-2 sanaa silloin tällöin. Puheterapeutin jonossa on, mut en tiedä koska pääsee pitkien jonojen takia. Esikoisen diagnoosin ja lukemani tiedon pohjalta olen itse alkanut miettiä/epäillä myös hänellä dysfasian mahdollisuutta.

      • Johanna K.

        Mulla on 2 lasta,joilla dysfasia.Tytär 8v ja poika 6v.Kun mol olivat vielä pvkodissa,niin vein heidät puheterapeuteille,ajat olivat 15.00 ja 15.15,välimatkaa 5km.Tyttärellä käy puheterapeutti koulussa,pojalla pvkodissa.Diagnoosit saatu sairaalan lastenneurologiselta työryhmältä(puhe-ja toimintaterapeutti ja psykologi sekä neurologi).Kotona käytössä tukiviittomat ja kuvat arkea helpottamaan.Olen yh..


    • Luumun kukka

      Täälä, ehkä! :)
      Vanhemmalla pojalla on siis diagnosoitu kielellinen erityisvaikeus (nyt 5 vuotta) ja nuoremmalla (3 vuotta) ei vielä
      juurikaan sanoja (sanoja ehkä noin 20). Eli lähete foniatrille tehty myös nuoremman pojan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      893
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      658
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      594
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      590
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      523
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      499
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    15. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      35
      483
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      105
      458
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      450
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      444
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      6
      421
    Aihe